Ez a kegyetlen új randitrend még a ghostingnál is rosszabb
Ghosting, gashlighting, negging - olyan elkeserítő randitrendek, amikre alig akad magyar szó, ezen jelenségek káros hatásai azonban minket sem kímélnek. Amikor már éppen azt hinnénk, nincs új a nap alatt, felbukkan egy újabb randitrend, ami ismét megrengeti az ismerkedésbe vetett hitünket, hiszen ki akarna újra padlóra kerülni? A jó hír viszont az, hogy minél többet tudsz ezekről az új randizási szokásokról, annál könnyebben kerülheted el őket.
Ezeket láttad már?
Először is, tisztázzuk a fogalmakat. A negging arra a jelenségre utal, amikor ismerkedéskor az egyik fél dicséret címszóval sértegeti a másikat. Kritizálja a megjelenését, a viselkedését, ugratja az érdeklődési köre vagy a hobbijai miatt, lekicsinyli a teljesítményét - mindezt pedig a bókolás köntösébe bújtatva. A gashlighting, más néven gázlángolás előfordul úgy randizáskor, mint párkapcsolatban, és hosszú távon képes a teljes önbecsülésünket lerombolni. Olyan manipulációs technikáról van szó, amikor a bántalmazó fél el akarja hitetni partnerével, hogy ő látja rosszul a dolgokat, mi több képzelődik, és teljesen invalid, amit gondol vagy érez. A ghostingot pedig talán senkinek nem kell bemutatni: ez az a fájdalmasan gyakori jelenség, amikor a randipartner ismerkedés közben egyszer csak fogja magát és úgy felszívódik, mintha sosem létezett volna. De vajon mi az, ami még ezeknél is rosszabb? Segítünk: a quiet dumping, más néven csendes elhagyás.
Az a célja, hogy te szakíts vele
A csendes elhagyás a ghosting egy aljasabb formája, ugyanis itt nemcsak az ismerkedés megszakításáról van szó, hanem a szakító fél arra játszik, ne neki kelljen kimondani a végszót. Természetesen mindent meg is tesz annak érdekében, hogy mihamarabb azt érezd, a kapcsolatotok életképtelen, hiszen a célja az, hogy te szakíts. Ez számára azért nagyon ideális, mert eléri, amit akar, viszont nem kell felelősséget vállalnia érte. Ilyenkor épp csak a minimumot teszi bele a kapcsolatba, tudatosan abból a célból, hogy hiányérzeted legyen és úgy érezd, menni kell.
A ghosting és a gázlángolás kombinációja
Az a személy, aki csendesen kidobja partnerét, fokozatosan elhatárolódik anélkül, hogy nyílt beszélgetésre törekedne, abban a reményben, hogy a másik fél magától ráébred a problémára, és saját döntéséből kifolyólag véget vet a kapcsolatnak - írja cikkében az amerikai GLAMOUR. A Psychology Today folyóiratban az olvasható, hogy ez a lassú, „fokozatos kilépés” tulajdonképpen a már fentebb említett gázlángolás egy fajtája, azaz ebben az esetben is szándékos manipulációról van szó, a csendes elhagyás során ugyanis az elszenvedő felet arról győzködi partnere, hogy annak félelmei (féltékenység, nyugtalanság, aggodalom), alaptalanok, sőt képzeletbeliek.
Miért csinálják az emberek?
Felmerül a kérdés: vajon miért kerülik el mostanában olyan sokan a kellemetlen helyzeteket, akár munkáról, akár párkapcsolatról van szó? A GLAMOUR cikkében azt fejtegeti, hogy ennek okai valószínűleg a közelmúltban történt szörnyű események lehetnek. A világjárvány, az éghajlatváltozás, a háború, és az ezt követő gazdasági és politikai bizonytalanság miatt sok embernek egyszerűen nincs ereje még több stresszt elviselni azzal, hogy szembenéz a magánéleti nehézségekkel (is). És mégis, mivel felnőttek vagyunk, pontosan ezt kell(ene) tennünk – egy olyan emberért, aki valaha sokat jelentett nekünk.
Mit tehetsz, ha belekerültél a csendes elhagyás csapdájába?
Amennyiben úgy érzed, hogy egy ilyen szituációba kerültél, hallgass a belső hangodra. Ne feledd, az érzéseid mindig validak, függetlenül attól, hogy valaki megpróbálja érvényteleníteni őket. Ha a helyzet nem tisztázható normális keretek között, akkor legyél bátor, és vess véget te a kapcsolatnak. Nincs dolgod egy olyan emberrel, aki téged hibáztat a történtekért, csak hogy elkerülje a konfrontációt és kibújhasson a felelősség alól. Gondolj arra, hogy az irányítás a te kezedben van, és azáltal, hogy kilépsz a kapcsolatból, tiszteled és becsülöd magad. Persze ez nem törli el teljesen a szakítás fájdalmát, de talán némi vigaszt azért nyújthat.
Természetesen képtelenség megjósolni, hogyan fog alakulni egy ismerkedés, de ahhoz, hogy megvédhesd magad az ilyen és ehhez hasonló manipulációs taktikáktól, egy egészséges kapcsolat kiépítésén kell dolgoznod. A kommunikáció különösen fontos ebből a szempontból, a csendes eldobás ugyanis többek között akkor fordul elő, ha valaki fél megosztani a problémáit. A mély és őszinte beszélgetések segíthetnek megelőzni ezeket a kommunikációs problémákat - elvégre egy egészséges kapcsolatban egyikőtöknek sem kell tartania attól, hogy nyíltan felvállalhassa az érzéseit és a szükségleteit a másik előtt.