„Most jön az a rész, hogy az összes pénzem ellopják, ugye?” - Egy nap alatt kétszer próbáltak kirabolni
Lehet, hogy a karácsony miatt, talán az év végi hajtás teszi, de úgy tűnik, hogy a csalók akcióba lendültek. Eddig is többször írtunk már arról, hogy legyél nagyon óvatos minden alkalommal ha ismeretlen szám hív vagy olyan e-mailt kapsz, ami fizetésre szólít fel, most azonban testközelből tudjuk elmesélni, milyen is az, ha a csalók kinéznek maguknak hirtelen. Egy nap alatt kétszer próbáltak hozzáférni a csalók az adataimhoz, és ezzel együtt az összes pénzemhez. Két olyan módszer létezik, ami elterjedt, népszerű, és ha nem vagy nagyon óvatos, könnyen áldozattá válhatsz.
Ezeket láttad már?
Neked is vannak olyan napjaid, amelyek annyira szürreálisak, hogy néha felmerül benned, hogy lehet, hogy az egészet álmodod? Nekem vannak, és ilyen volt a héten az a nap is, amikor egy talán meglepő kérdés nem várt őszinteséget váltott ki a csalóból, és meglepő módon kulturált, udvarias és visszagondolva vicces beszélgetéssel vertem vissza a támadást. De lehetett volna ebből dráma és szomorúság is, most viszont elmesélem, miért jó, ha tisztában vagy vele, milyen jelekre figyelj, és hogyan szűrheted ki a csalókat. Hiszen ne feledd, a legtutibb tűzfal, a legmenőbb vírusirtó is elbújhat a gyanakvásod mögött, ez a legbiztosabb védelmed, így használd.
A világ legudvariasabb csalója
Egy ismeretlen szám hívott, gondoltam, futár vagy munkaügy. Felvettem, és egy kellemes férfihang üdvözölt nagyon rossz hangminőségben. Mondhatnám azt, hogy a rossz hívásminőség miatt máris gyanút fogtam, de az igazság az, hogy én vagyok az az ember, aki már akkor szkeptikus, ha elkezd csörögni a telefonja. Bemutatkozott, vagyis inkább fogalmazzunk úgy, hogy mondott egy nevet, elmondta, hogy melyik banktól hív, és hogy a hívásomat a biztonsági okokból rögzítik.
Kérdeztem, miben segíthetek, ő pedig azonnal a közepébe vágott: gyanús utalást észleltek a számlámon, 90 ezer forintot utaltak el egy bizonyos magánszemélynek, és a rendszer jelezte, hogy csalás lehet a háttérben. Csak annyit kérdeztem teljes magabiztossággal, hogy Most jön az, hogy utaljam el az összes pénzem egy biztonsági számlára, és soha többet nem látom?
Fogalmam sincs, milyen választ vártam erre a kérdésre, de egészen biztosan nem azt, amit kaptam:
Igen
- mondta a csaló, és bár nagyra értékeltem az őszinteségét, ezzel engem is annyira meglepett, hogy minden arrogancia nélkül annyit válaszoltam neki, hogy Akkor én ezt nem szeretném, kérem ne hívjon többet
- és még egy köszönöm is kicsúszott a számon, ő pedig kicsit csalódott hangon további szép napot kívánt, amit szintén megköszöntem, és elbúcsúztunk, mintha egy szimpla ajánlat lett volna a kirablásom, amit most nem tartottam aktuálisnak, ezért nem éltem vele.
Honnan tudtam, hogy átver?
Már a hangminőség gyanús lehet, ezek a csalók általában nem profi telefonközpontokat használnak, de óvatosan, egy jó telefonvonal még nem jelent biztonságot. Akkor lett gyanús minden, amikor meg sem kérdezte, kivel beszél, meg sem próbált beazonosítani. Egyébként azt tanácsolom, hogy ezekben a helyzetekben is legyen mindenki szkeptikus, hiszen attól még, hogy elmondom a nevem, a születési helyem és időm, esetleg az e-mail címem, még egyáltalán nem biztos, hogy az ügyintéző tényleg az, akinek mondja magát. Sőt, ezeket az adatokat egy korábbi adatszivárgásnál is megszerezhette.
Nekem egyébként az a taktikám, hogy ilyen esetekben direkt picit rosszul adom meg az adataim. Más hónapot mondok vagy születési helyet. Szerintem önöknek még a Petőfi utcai címem van meg, ugye?
- Soha nem laktam sehol Petőfi utcában, ha azt mondja, igen, tudom, hogy át akar verni. Ezek az apró hibák a valódi ügyintézőket arra késztetik, hogy visszakérdezzenek, jelezzék, hogy valami nem oké, így én is tudom, hogy valóban olyan emberrel beszélek, akinek rálát az adott szolgáltató rendszerére.
Ha pedig még mindig kétségeim vannak, elmondom, és kíváncsian várom, hogyan próbál meggyőzni, és minden kétséget kizáróan ő is igazolni a személyazonosságát. Vagy mint jelen esetben, bevallani, hogy tényleg át akart verni. A hívás után ellenőriztem a telefonos applikációban a számlámat, és az utolsó tranzakciókat, az említett gyanús utalásnak persze nyoma sem volt.
Miért ebbe a fiókomba jött a gázszámla?
Néhány órával azután, hogy megúsztam az egyik támadást, jött a következő, miszerint elkészült a gázszámlám, ideje befizetni. Az összeg nem volt magas, nagyjából négyezer forint, nem voltak a levélben furcsa elütések, tulajdonképpen teljesen úgy nézett ki, mint a valódi számlát kísérő levél. Ami azonban rögtön feltűnt, hogy miért a céges címemre jött? Emiatt elég hamar rájöttem, hogy ez átverés, de ugyanezzel a lendülettel jöhetett volna a valódi címemre is.
Hogyan jöttem rá, hogy átverés?
Azon túl, hogy nem a megfelelő címre jött, három dolgot néztem meg azonnal. Egyrészt azt, milyen e-mail címről küldték. Általában már itt látszik, hogy valami nagyon nem jó, az eredeti szolgáltatóhoz egyáltalán nem köthető címről érkezik. Most egy furcsa promóciós leveles címről jött, ami már gyanússá tette az egészet. A második lépés, amit tehetsz, ha elkezdesz azonosítókat keresni. Ebben volt egy “szerződéses folyószámlaszám” - nem tudom, hogy mi az, és pont ez a lényeg.
Keresd a vevő vagy felhasználói azonosítód, vagy bármilyen olyan, rád jellemző adatot, ami az előző számládon is szerepelt. Ebben a levélben semmi ilyesmi nem volt, de ha nagyon elővigyázatos vagyok, akkor még mindig nem zárom le a nyomozást, hanem eljutok a legbiztosabb pontig: nem kattintok. A legbiztosabb módszer, hogy ha egy ilyen fizetésre felszólító e-mailt kapok, sosem kattintok rá a fizetésre felszólító linkre. Belépek az applikációba, vagy külön beírom a böngészőbe az oldalt, és ott nézem meg a fiókomba belépve, hogy van-e számlám. Ha van, innen már biztonságosan be tudom fizetni, ha nincs, akkor pedig beigazolódott a gyanúm, és jelenthetem a csaló, adathalász e-mailt.
Vigyázz magadra!
Az egyetlen dolog, amit az ilyen jellegű támadások ellen tehetsz, hogy mindig nagyon körültekintő vagy és óvatos. A rossz hír az, hogy a támadók egyre kifinomultabb módszereket használnak, és még a hozzám hasonló, alapbeállítottságuk szerint is nagyon bizalmatlan emberek is belefuthatnak olyan helyzetekbe, hogy bizalmat szavaznak valakinek, akinek nem kellene. Ha megtörténik veled, érthető, ha dühös és csalódott vagy, de ne feledd, alapvetően nem te, hanem a bűnöző az, aki rosszat tett. Mindenképpen jelentsd az esetet a hatóságoknak, mert ezzel nem csak magadon, hanem másokon is segíthetsz. Az ilyen esetek semmiben sem különböznek attól, mintha valaki letépné rólad a táskád az utcán, majd elfutna az összes értékeddel, csak a helyszín és az elkövetés módja más.