Ha azt akarják, ne tanuljunk, tanuljunk még többet!
A nők erősek, egyre erősebbek, és egyre nagyobb hatással vannak a világra. És mostanra az is egyértelművé vált, hogy az erőnk, a kitartásunk, a rátermettségünk szemmel láthatóvá vált nem csak a világban, de itthon, az iskolapadban is. Félni lehet, de elgáncsolni a nőket nem.
Ezeket láttad már?
Az Állami Számvevőszék elemzéséről a Népszava számolt be elsőként. A “Pink Education” jelenség Magyarországon című tanulmány arra reflektál, hogy 2010 és 2021 között minden évben több nő nyert felvételt a felsőoktatásba, mint férfi, a 2022-es őszi tanévben ez az arány már 54,5 százalék lesz, miközben a gimnáziumokba is több lány jár. És hogy mi ezzel a baj? Természetesen az égvilágon semmi. Az elemzés készítői viszont arra jutottak, hogy az elnőiesedő oktatás csökkentheti a házassági és gyerekvállalási kedvet, demográfiai problémákat okozhat, hatással lehet az ország versenyképességére, és az „iskolarendszer társadalmi mobilitást előmozdító szerepét is negatív irányban befolyásolhatja”. Erre pedig megoldásként azt javasolják, hogy a felsőoktatási felvételi rendszeren és az érettségin úgy változtassanak, hogy a humán és reál érettségi tárgyakat kiegyenlítenék annak érdekében, hogy a fiúk ne szenvedjenek hátrányt a továbbtanulás terén. Hogy ezzel a lányok hátrányba kerülnének-e? Az igazából úgy tűnik, hogy mindegy.
Lányok, túl jól csináljátok
Az elemzésből az látszik, hogy a felvételi vagy az érettségi rendszer a 2010-es évekig a fiúknak kedvezett, hiszen addig többségében ők vettek részt a felsőoktatásban. Aztán a lányok fogták magukat, és az elemzésben is jegyzett szorgalommal, monotónia tűréssel, fegyelemmel, érettséggel, jó szóbeli és írásbeli kifejezőkészséggel nem csak, hogy kiegyenlítették a pályát, hanem túl is léptek rajta. És hogy ez mit mond el valójában? Azt, hogy lehet újra nehezíteni a pályán, a lányok pont ezeknek az értékeknek köszönhetően újra leküzdik majd az akadályokat, bármi is legyen az, mert erősek, és erre efelé halad a világ.
Az elemzés és a cikk első és második olvasatra is gyomorgörcsöt okoz, de ha mögé nézünk, azt látjuk, hogy nagyon jó úton haladunk, a lányok tovább akarnak tanulni, mert látják a karrierlehetőségeiket, nem hiszik el, hogy vannak szakmák, amikhez nem elegek, nem lehet megmondani nekik, hogy mi a fiús és férfias életút, és mi való a nőknek, hanem pontosan tudják, hogy bármi lehet belőlük. Lehet azon dolgozni, hogy ezt elfelejtsék, de a világ tele van olyan erős nőkkel, anyákkal, nagymamákkal, akik ezt nem fogják hagyni. És a lányok sem hagyják, hogy leírják őket.
A Barclays, a Credit-Suisse, a Morgan Stanley, a McKinsey és a világ összes pénzügyi elemző cége megírta már, hogy egyre nagyobb a nők szerepe. A legpesszimistább elemzések szerint is a világ vagyonának 30 százaléka felett nők döntenek. Az optimistábbak szerint ez mára 40 százalék. Az viszont egyértelmű, hogy ez a befolyás egyre jobban növekszik, becslések szerint 2030-ra a világ vagyonának több mint fele felett nők döntenek majd.
A problémákat együtt kell megoldani
A társadalmunk egy csomó olyan kihívás előtt áll, amiket minél gyorsabban meg kellene oldani. A klímakérdés, a társadalmi egyenlőtlenségek, az energiaválság, az élelmiszerellátás kérdése, és még lehetne sorolni, mind olyan probléma, ami az egész emberiségre kihat, nőkre, férfiakra egyaránt. Pont ezért kell közös megoldáson gondolkozni. A nők pedig valóban hatással vannak a globális és a hazai gazdaságra, Boston Consulting Group elemzése szerint úgy, hogy annak pozitív hozadékai vannak. A női cégtulajdonosok 88 százaléka olyan befektetéseket választ, aminek a hatása jobbá teszi a társadalmat, 92 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy a befektetéseiknek fenntarthatónak kell lenni, hogy megváltoztathassák a világot. A nők átlagosan 53 százalékkal kevesebb tőkével tudnak csak vállalkozásokat indítani, miközben a startupok esetében a női tulajdonban lévő vállalkozások minden befektetett dollár után 0,78 cent bevételt generálnak, míg a férfi tulajdonban lévő startupok esetén ez az arány 0,31 cent.
Miközben az is valódi probléma továbbra is, hogy a fizetési egyenlőtlenségeket továbbra sem sikerült megoldani, ahogyan az is igaz, hogy a világ kevésbé fejlett részein a nők helyzete még mindig rossz. Többek között pont amiatt, mert nem jutnak megfelelő oktatáshoz vagy nincs lehetőségük tovább tanulni.
2022-ben nem megoldás a nők oktatásának megnehezítése
Jacinda Arden, Új-Zéland miniszterelnöke elirányít egy országot két pelenkacsere között. Rengeteg olyan Nobel-díjas tudóst lehetne említeni, akinek a világraszóló felfedezése mellett a családjára is jutott ideje. Nőt is, és férfit is, mert a családvállalás lényege pontosan az, hogy abban mindkét fél kiveszi a részét. De számtalan orvos, ügyvéd, vezető beosztásban lévő dolgozó nő nevelt fel csodálatos gyerekeket, akiknek aztán a munkában és otthon is teljesítő édesanyja lett az egyik legnagyobb példaképe.
Ha bármilyen szerv úgy érzi, hogy a karrier és a családvállalás nehezen összeegyeztethető, akkor arra nem a nők karrierjének beáldozásának kikényszerítése a megoldás, hanem azt kell megvizsgálni, hogyan lehet összeegyeztethetőbbé tenni. Mert innen már nem lesz, nem lehet és nem is kell, hogy visszaút legyen, mert a magyar nők erősek, kitartóak, szorgalmasak, okosak, és igenis megváltják a világot, ahogyan legutóbb például Karikó Katalin is tette, miközben családanyaként is tökéletesen megállta a helyét.