Így éld meg a nőiességed a terhesség alatt

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Van, aki ilyenkor érzi magát a legvonzóbbnak, más énképét rontják a hirtelen testi változások. Különböző nők eltérően élhetik meg a terhességet. A lényeg, hogy reflektáljunk arra, ami történik velünk, és amit érzünk azzal kapcsolatban.

Így éld meg a nőiességed a terhesség alatt
Fotó: AleksandarNakic/Getty Images

Terhesség során és szülés után a női test rövid idő alatt szignifikáns változásokon megy keresztül, amelyek erőteljes hatással vannak az anyák pszichéjére is. Egyes nők izgatottan figyelik testük változásait, kerekedő hasukat, duzzadó mellüket, és még a reggeli rosszulléteket is sztoikus nyugalommal viselik. Mások pánikba esnek attól, hogy egyre csak híznak, hogy egyetlen melltartójuk sem jön rájuk, ég a gyomruk, és már semmilyen pozícióban nem esik jól az alvás. Fontos érteni, hogy egyik anya sem rosszabb a másiknál, a változó testtel kapcsolatos érzések nem arról árulkodnak, ki fog jobban helyt állni a szülőszerepben, vagy ki akarta, ki várja igazán a gyermekét. Vannak azonban olyan rizikófaktorok, amelyek megnehezíthetik a várandósság alatti változó test elfogadását. A jó hír, hogy rengeteget tehetünk azért, hogy javuljon az énképünk.

Az átalakulás

Már akár az embrió beágyazódásának pillanatától érezhető változások zajlanak a női testben, melyeknek az első trimeszterben hormonális okai vannak. Egyik nagyon korai tünet lehet az ólmos fáradtság és az érzékeny, duzzadt mellek. Pár hét múlva gyakori a hányinger és hányás, illetve a csökkent libidó. Ilyenkor tehát a terhességnek kívülről látható jele még nincs, mégis több, akár drámai változás is történik az anya testében és életében. A második trimeszterben a hormonszintek kiegyenlítődnek, a hányinger enyhül vagy teljesen el is múlik, akárcsak a fáradtság, és a kismama közérzete is javul. Ez általában a terhesség legjobb időszaka, hiszen a testi változások még nem nehezítik meg a mindennapi életet, ideális esetben a súlygyarapodás sem látványos, a magasabb ösztrogénszint és a nemi szervek fokozottabb vérbősége miatt pedig sok kismamánál a libidó akár még a terhesség előtti szintet is meghaladja, az orgazmuskészség pedig fokozódhat.

Ebben az időszakban már előfordulhatnak ízületi és hátfájdalmak, illetve barna foltok is megjelenhetnek az orr és az orcák körül – ezeket egyes nők esztétikailag zavarónak találhatják. A harmadik trimeszterben hétről hétre láthatóbbá válik a terhesség. Ilyenkor nemcsak a kismama hasa lesz egyre nagyobb és kerekebb, de a teste más részein is zsírpárnák rakódnak le. Az egyre növekvő magzat és méh nyomhatja a várandós tüdejét, a gyomrát és a hólyagját, ami légszomjat, gyomorégést, bélgázokat és gyakori vizelési ingert hoz magával. Ezt az időszakot az is megnehezítheti, hogy a duzzadó mellek és a nagy has miatt a megfelelő alvási pozíciót is nehéz megtalálni, de a fent említett többi tényező sem a nyugodt alvást segíti. Ilyenkor még fokozottabb lehet a libidó egyeseknél, de ez sem törvényszerű. Vannak olyanok, akik szégyenlősebbé válhatnak hirtelen megváltozott testük miatt, ami kihathat a libidójukra is.

Ez történik a hajaddal a terhesség és a szoptatás során

Ez történik a hajaddal a terhesség és a szoptatás során

A testkép

Érdekes módon több kutatás is arra az eredményre jutott, hogy általában elfogadóbbak a nők saját testükkel szemben a várandósság alatt, mint azt megelőzően. Az elsőre meglepőnek hangzó változás mögött a pszichológusok szerint az állhat, hogy a nők bizonyos társadalmi szerepekben nagyobb védelmet élveznek a kulturális közegük által rájuk erőltetett testképpel szemben. A kismama-, illetve anyaszerepben egyfelől arra helyeződik a hangsúly, hogy a női test milyen fantasztikus és fontos funkciókat lát el, másfelől ilyenkor sokkal elfogadottabb társadalmilag is az, ha egy nő teltebb, illetve kevesebb figyelmet fordít a külsejére – ez tehát elégedettebbé teheti a nőket saját testükkel kapcsolatban is. Ehhez társulhat még a megnövekedett libidó és a jobb orgazmuskészség, ezáltal adott esetben kielégítőbb szexuális élet és partnerkapcsolat, önbizalom és testtel való elégedettség is.

Ezek nem törvényszerű változások, és sajnos az is előfordulhat, hogy egy kismama korábbi negatív testképe a terhességére is rányomja bélyegét, vagy éppen a várandósság miatti változások nyomán alakul ki. Egyéb kutatások összefüggésbe hozták a várandósság alatti jelentős súlygyarapodást, a nem kívánt terhességet, a fizikális betegségeket, az alacsony társas támogatottságot, a depressziót, a rossz alvásminőséget és a testtel szembeni elégedetlenséget. Úgy tűnik hát, hogy rengeteg ok vezet ahhoz, hogy valaki egyáltalán nem, vagy csak nehezen tud megbékélni a várandósság alatt megváltozott testével. Ezek közül néhányra azonban van ráhatásunk.

Az önelfogadás

Ami nagyon lényeges, az az, hogy készüljünk lelkileg is a várandósságra. Akinél korábban evészavart, depressziót, szorongást vagy egyéb mentális zavart diagnosztizáltak, annak mindenképpen érdemes szakembert felkeresnie, amikor kiderül a terhessége, mert ezek olyan rizikófaktorok lehetnek, amelyekkel mindenképpen foglalkozni kell a kiegyensúlyozott várandósság és anya-gyerek kapcsolat érdekében. Azt is érdemes egy szakemberrel átbeszélni, ha korábban voltak jelentősebb önértékelési problémáink, negatív érzéseink a testünkkel kapcsolatban. Kiemelt fontosságú, hogy készüljünk fel a testi változásokra, és elfogadóan viszonyuljunk hozzájuk. Ehhez érdemes behatóan ismerni mindazt, ami a szervezetünkben zajlik terhesség alatt – ez nemcsak magyarázatot adhat elsőre akár furcsának vagy ijesztőnek tűnő tünetekre, de ráirányítja a figyelmet arra, micsoda elképesztő és csodás dolgokra képes a női test.

Mindkettő erősen hozzájárulhat ahhoz, hogy ne csak elfogadjuk, de tiszteljük és szeressük is a testünket még akkor is, amikor éppen ég a gyomrunk és egyetlen régi ruhánk sem jön már ránk. A kutatásokból az is látszik, hogy akik igyekeznek megfelelően étkezni, aktívnak maradni és kiemelt figyelmet fordítani a kellő mennyiségű pihenésre, általában jobb viszonyt ápolnak a testükkel állapotosan. Ahogyan fent már írtuk, várandósság során egy új szerepbe kerülnek az anyák, amely jó esetben akár növelheti is a testük iránti szeretetet és elfogadást, amely kihathat a várandósság utáni időszakra is.

A szex

Van, akinek jelentősen megemelkedik a libidója a várandósság során, van, akinek elmegy a kedve a szextől. Bár mindkettő hátterében fontos felkutatni a párkapcsolat szerepét, és azt is, hogy a terhesség mennyire jött jókor, vagy mennyi frusztráció kapcsolódik hozzá, a női szexualitásra markánsan kihatnak a várandósság alatti hormonális és fizikális változások is. Már az első trimeszterben érzékenyebbé válik a mell és a nemi szervek környéke, később pedig jelentősen növekszik a nemi szervek vérellátottsága – ez fokozottabb hüvelyi nedvesedést és érzékenyebb csiklót eredményez. Sok nőnek emellett tetszik, hogy nagyobb a melle, kerekebb az alakja, ahogyan az anyaszerepbe történő belehelyezkedés is adhat egy plusz önbizalmat és löketet ahhoz, hogy kiteljesedettebbnek érezze valaki magát a nőiségében is. Mindezek sokaknál megnövekedett szexuális étvágyat és kielégítőbb nemi életet eredményeznek.

Ha az orvos nem tiltja, akkor minden trimeszterben megengedett a szex, amely segíthet még tovább növelni a testtel kapcsolatos elégedettséget – amellett, hogy a párkapcsolatot is erősíti, és a hangulatot is javítja. Ezek a változások azt is okozhatják, hogy egy nő libidója akár az egész terhesség idejére lecsökken. Ez is teljesen normális. Az olykor nagyon erős hányinger, hányás, szagérzékenység, fájó mellek, fáradtság, erőtlenség vagy ízületi fájdalmak egyes nőknél olyan zavaróak lehetnek, hogy egyáltalán nem vágynak a szexre. Minden esetben alap a partnerek közötti nyílt kommunikáció, és a terhesség alatti változások okainak ismerete. A pozitív énkép, az önbizalom és a testünk szeretete, elfogadása nagyon fontos, azért nem csak várandósság során, hanem egész életünkben aktívan tenni kell.

Tudj meg többet a várandósságról!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Drámai pillanatokkal zárult az X-Faktor harmadik élő show-ja: az elődöntő előtt esett ki a két legnagyobb esélyes

Drámai pillanatokkal zárult az X-Faktor harmadik élő show-ja: az elődöntő előtt esett ki a két legnagyobb esélyes

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Neked is állandóan fáj a gerinced? - Ezekre figyelj, hogy megelőzd a bajt! (x)

Neked is állandóan fáj a gerinced? - Ezekre figyelj, hogy megelőzd a bajt! (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)