Halott családtagjaiddal is beszélgethetsz a technológia segítségével
A mesterséges intelligencia nem képes visszahozni a halott szeretteinket, arra viszont már most képes, hogy szimulálja a beszélgetést egy elvesztett szerettünkkel, és segítse a gyász folyamatát. A fejlesztés azonban több etikai és pszichológiai kérdést is felvet.
Ezeket láttad már?
A nagy nyelvi modellek folyamatosan egyre jobbak lesznek. Már nem csak egy adott szerző stílusában és szóhasználatával tud szövegeket alkotni az algoritmus, hanem arra is képes, hogy a beszéd vagy akár az énekhangját is szimulálja valakinek. Ez elsősorban a szórakoztatóiparban lesz nagyon hasznos, hiszen gondoljunk bele, milyen élmény lesz az, amikor Robert de Niro a saját hangján szólal meg ékes kiejtéssel magyarul, vagy ha Taylor Swift magyarul énekli majd el valamelyik új lemezét. Ez a nem túl messzi jövő, aminek van egy olyan ága, ami sokkal több kérdést felvet.
A ChatGPT megjelenése nagy vitákat váltott ki azzal kapcsolatban, meddig mehet el a technológia, mi az, ami segít, és mi az, ami már túl sok, esetleg egyenesen etikátlan. Pedig a chatbot csak az emberi chatelést utánozza, de innen már nem sok lépés, hogy a beszélgetéseket is szimulálni tudja.
A modern szeánsz
Jarren Rocks, a Los Angeles-i székhelyű AE Studio szoftverfejlesztő cég terméktervezője és vezetője a Seance AI nevű programon dolgozik, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy egy chatbottal beszéljenek, amely utánozza halott szeretteiket.
Lényegében egy rövid interakciónak szánták, amely a lezárás érzetét keltheti. Valójában ezen van a fő hangsúly, és nem valami szuper hosszú távra szánt felhasználást jelent. Jelen állapotban egy olyan rövid beszélgetés a cél, ami segít a lezárásban és az érzelmek feldolgozásában
- mondta Rocks a Futurism című lapnak. Az emberiséget régóta lenyűgözi a halottakkal való kommunikáció, a XIX. században emberek özönlöttek a szeánszokra, olyanniyra, hogy legalább 4 millió amerikait spiritualistaként jellemeztek. A feljegyzések szerint még Mark Twain vagy Viktória királynő is részt vett szeánszokon és okkultista gyűléseken. Aztán az egyház 1898-ban rendeletet adott ki, amely elítélte ezeket a gyakorlatokat, 1917-ben pedig be is tiltották a szeánszokat.
A chatbot táncoltatja az asztalt
Rocks arról is beszélt, hogy szerinte hogyan is működne egy ilyen szeánsz, amelyben nem egy jósnő, hanem a chatbot jutna főszerephez. A szeánsz úgy kezdődik, hogy a felhasználóknak jellemezni kell az elhunyt szerettüket, azaz el kell mondani a nevét, az életkorát, hogy hogyan vesztette életét, és a személyiségjegyeiről is beszélni kell. Sőt, lehetőség van arra is, szöveget töltsenek fel sablonként, hogy az algoritmus jobban megismerje, hogyan kommunikált életében az elhunyt. Ha ez megvan, akkor egy új ablakba irányít a rendszer, ahol üzenetet lehet küldeni, amire a szeretett fél szavait használó szimuláció válaszol.
Igyekszünk a lehető legvarázslatosabbá és legmisztikusabbá tenni
- mondta a szeánszról. Hozzátette, hogy ők is aggódnak a mesterséges intelligencia térhódítása miatt, és sürgetik a szabályozást, de nem szeretnének a fejlődés útjába állni. A program egyébként az OpenAI, a ChatGPT mögötti adatbázist és algoritmusokat használja.
A szükség szülte
Az alkalmazást fejlesztő AE Studiosnál azt mondják, mindannyian vesztettek már el olyan személyt, aki közel állt hozzájuk. Nem arra kíváncsiak, van-e élet a halál után, vagy létezik-e túlvilág, hanem az gyászolókra fókuszálnak. Az emberek nagyon régóta szeretnék megérteni, mi van a halál után, és bár sok gyászmegoldás létezik, kevesen foglalkoznak így a személyes veszteséggel
- mondja Rocks, aki hozzátette, hogy egy hagyományos szeánsz is csak pár percig tart, és pár kérdésre válaszol, ez a megoldás szintén nem akar ennél többet, csak segíteni lezárni a kapcsolatot, és elindulni a feldolgozás hosszú útján.
Hol lesz ennek a vége?
Bár ez a program csak az elbúcsúzást szimulálja, más cégek ennél nagyobb ívű ötleteken dolgoznak. A mesterséges intelligencia képes az elhunyt személyek hangját szimulálni. A dél-koreai székhelyű Re;memory, például egy olyan platform lesz, ahova videókat, beszélgetéseket, képeket vagy hangfelvételeket lehet feltölteni az elhunytról, hogy aztán elkészüljön az ő digitális mása, amely képes kommunikálni az emberekkel. Ez pedig nagyon sok etikai kérdést felvet, ami szintén erősíti azt, hogy ideje lenne szabályozni a mesterséges intelligencia működését. Hogy egy ilyen megoldás hogyan hat a gyászolóra rövid és hosszútávon, szintén nem tudni. Mindenki máshogy gyászol, másképpen éli meg és dolgozza fel a veszteséget, ugyanakkor mesterséges intelligencia, vagy szeretteink szimulálása helyett arra bíztatnánk mindenkit, hogy használja ki, és mondja el szeretteinek, mennyire fontosak addig, amíg erre van mód, a gyász feldolgozásához pedig ne szégyellje családtagok vagy szakember segítségét kérni.