Itt a hivatalos lista, miért történik a legtöbb megcsalás, és a nagyrésze elkerülhető lenne
Aki sajnálatos módon volt már a megcsalt fél szerepében, az talán tudja milyen érzés, amikor kérdések sora cikázik a fejünkben: „Miért velem történt mindez?” „Mit csináltam rosszul?”, „Miért nem voltam elég jó neki?”. Egy új kutatás azonban rávilágított arra, hogy a hűtlenség mögött egészen más okok húzódhatnak meg, mint amire eddig gondoltunk.
Ezeket láttad már?
Ilyenkor az ember általában magában keresi a hibát, pedig amikor megcsalás áldozatai leszünk, az a legtöbb esetben nem rólunk, hanem a másik félről szól. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy rosszul működő párkapcsolat nem vezethetne félrelépéshez, hiszen mindkét félnek bele kell tennie azt a munkát, ami a boldog és minden értelemben kielégítő kapcsolat fenntartásához szükséges. A Marylandi Egyetem Pszichológiai Tanszéke által vezetett új kutatás átfogó listát ad a főbb okokról, és megkérdőjelezi a hagyományos nézeteket és általános teóriákat arról, hogy mit is jelent a hűtlenség egy kapcsolatban.
Nagy részük áthidalható lenne
Míg a korábbi kutatások arra keresték a választ, hogy melyek azok a tényezők, amik befolyásolhatják az emberek hűtlenségre való hajlandóságát, addig egy új felmérés azt vizsgálta, hogy az alanyok milyen konkrét okokkal magyarázzák hűtlenségüket. Az UMD által kiadott tanulmány eredményeit az online is elérhető Journal of Sex Research folyóiratban publikálták - a kutatócsoport 495 olyan felnőttet vizsgált, akik bevallották, hogy megcsalták partnerüket. A közel 80 kérdésből álló válaszok elemzése után a kutatók nyolc gyakori tényezőt azonosítottak.
Düh: Ebben az esetben a megcsalás történhet bosszúvágyból, ha a partner például valamivel vérig sértette vagy elárulta őt, és a konfliktust nem rendezték egymást közt.
Szexuális vágy: A hűtlen fél elégedetlen a jelenlegi szexuális életének gyakoriságával és/vagy minőségével.
Kiábrándultság: Ez fakadhat abból, hogy részéről elmúlt a szerelem és a vonzalom.
Elhanyagolva érzi magát: Nem kapja meg azt a törődést és figyelmet, amire vágyik.
Képtelen az elköteleződésre: Nem szeretné lekötni magát, vagy pedig a két partner nem fektette le a szabályokat arról, hogy a kapcsolat kizárólagos.
Rendhagyó körülmény: Lehet ez egy baráti nyaralás, ahol nincs ott a partner, és a hűtlen félnél elszalad a ló, például alkohol hatására. Többen a sok stresszt is említik, mint faktort.
Megbecsülés hiánya: Az alacsony önértékelés és az önbizalom növelése a több partnerrel való szexuális élmények által.
A változatosságra való igény: Új kalandokra vágyik, tapasztalatot akar gyűjteni szexuális téren.
Más motiválja a nőket, és más a férfiakat
„A hűtlenség gyakori jelenség, ennek ellenére nem sok kutatás foglalkozott még azzal, hogy mi készteti az embereket megcsalásra” – magyarázza Dylan Selterman, a Pszichológiai Tanszék oktatója, a tanulmány vezetője. „Ha mélyebben megértjük, mi motiválja az embereket a hűtlenségre, az segíthet a pároknak helyreállítani a kapcsolatukat egy félrelépés után, vagy pedig megelőzni azt.”
Selterman és kollégái arra a következtetésre jutottak, hogy a férfiakat nagyobb valószínűséggel a szexuális vágy, a változatosságra való igény és bizonyos szituációs helyzetek motiválják a megcsalásra, míg a nőket az elhanyagoltság érzése. Továbbá úgy vélik, hogy a hűtlenséggel kapcsolatos motivációk sokfélesége azt sugallja, hogy ez bárkivel megtörténhet – még a látszólag stabil kapcsolatban élő párokkal is.
Nem mindig a párkapcsolatról szól
„Gyakran halljuk, hogy a hűtlenség egy megromlott kapcsolat tünete, nem pedig oka” – mondja Selterman. „Kutatásunk azt mutatja, hogy ez nem ilyen egyszerű: az emberek több ok miatt is félreléphetnek, amelyek közül sok nem tükrözi közvetlenül a kapcsolat minőségét."
A fenti eredményekből és a szakemberek meglátásaiból kiindulva a legtöbb megcsalás megelőzhető lenne, ha elegendő minőségi időt és energiát szánnánk a kapcsolatunkra, és közben odafigyeléssel, törődéssel és szeretettel fordulunk a párunk felé. Akármilyen helyzetben is vagytok, közös erővel, és szükség esetén párterapeuta segítségével nagy eséllyel túl tudtok jutni a nehézségen - természetesen csak akkor, ha mindketten akarjátok.
Forrás: bsos.umd.edu