Manifesztáció - spirituális trend vagy megalapozott tudomány?
Ha a személyiség fejlesztéséről, a gazdagságról és a sikerről beszélünk a manifesztáció, vagyis a tudatos teremtés témaköre, az utóbbi években hihetetlen népszerűségnek örvend. Számos könyv és cikk íródott a témában, a social media felületeket pedig elárasztják a lehető legváltozatosabb és legbizarrabb “bevonzási” és “teremtési” technikák. Te tudod, mit jelent a manifesztáció valójában? Van valóságalapja? Mit gondol erről a tudomány?
Ezeket láttad már?
A manifesztáció elmélete szerint a saját valóságodat formálhatod és megváltoztathatod azáltal, hogy először megváltoztatod a gondolataidat, az érzéseidet és a figyelmedet pedig a szándékaidra és a vágyaidra összpontosítod. Sokan felváltva használják a manifesztáció és a vonzás törvénye kifejezéseket, pedig két jól elhatárolható fogalomról és jelenségről van szó.
Bár a manifesztáció és a vonzás törvénye közös alapelveken osztozik, fogalmaik és alkalmazásaik eltérnek egymástól. A vonzás törvénye, amelyet olyan könyvek és filmek népszerűsítettek, mint a "A titok” vagy Esther és Jerry Hicks előadásai és könyvsorozata, azt állítja, hogy a hasonló a hasonlót vonzza, a magasabb rezgés a magasabbat, az alacsonyabb pedig az alacsonyabbat, azt sugallva, hogy a pozitív vagy negatív gondolatok és érzések pozitív vagy negatív tapasztalatokat vonzanak az életedbe. A vonzás törvénye a pozitív gondolkodás erejét hangsúlyozza, és azt a hitet, hogy az univerzum az egyén rezgési energiájára reagál.
A manifesztáció ezzel ellentétben nagyobb hangsúlyt fektet a szándékos cselekvésre és a fókuszált gondolkodásra. Ez magában foglalja a világos célkitűzést és a célok eléréséért való aktív munkát is. A vonzás törvényétől eltérően a manifesztáció elismeri az erőfeszítés és az elszántság szerepét a kívánt eredmények megvalósításában. Kombinálja a kognitív folyamatokat a szándékos cselekvéssel, így a valóság alakításának átfogóbb megközelítése jön létre.
Oké, de honnan jön?
A manifesztáció a fentiekből adódóan a kognitív pszichológiában is gyökerezik. Ez a pszichológiai irányzat arra fókuszál, hogy a viselkedésünk és az észlelésünk hogyan befolyásolja a mentális és érzelmi állapotunkat. A kognitív torzítás és az önbeteljesítő jóslatok például kapcsolatba hozhatók a tudatos teremtéssel: ez az a jelenség, amikor úgy észleled és fordítod le magadban az információkat, hogy az illeszkedjen az aktuális világnézetedhez és a hitrendszeredhez.
Jó példa a kognitív torzításra a “Túl szexi lány” című film, ahol a főszereplő egy szerencsétlen baleset következtében elhiszi, hogy megváltozott a külseje, ez az új valóságészlelés pedig egy magabiztosabb viselkedésben nyilvánul meg. Ennek következtében Renée számos olyan lehetőséget ragad meg, amelyek hatására felvirágoztatja karrierjét és szerelmi életét is.
Az idegtudományi vizsgálatok is adhatnak tudományos magyarázatot a manifesztáció hátterében álló mechanizmusokra. Az agy retikuláris aktiváló rendszere (RAS), amely az érzékszervi információk szűréséért és feldolgozásáért felelős, döntő szerepet játszik figyelmünk irányításában és a tudatosságunkban. Azzal, hogy gondolatainkat és szándékainkat konkrét célokra összpontosítjuk, hatékonyan aktiváljuk a RAS-t, hogy olyan lehetőségeket és információkat keressen, amelyek összhangban vannak a célokkal, amelyekre fókuszálunk. Ez a kognitív folyamat befolyásolja cselekedeteinket és döntéseinket, növelve a kívánt eredmények megvalósulásának valószínűségét.
Michael Phelbs-nek bejött
A manifesztációs gyakorlatok között találhatunk olyanokat, amelyek valóban működnek, vagyis amelyek közelebb vihetnek téged a céljaid eléréséhez. Az egyik ilyen módszer a vizualizáció. A vizualizáció és a megerősítések, mint a pozitív belső monológok alkalmazása olyan gyakorlatok, amelyekkel gyakran találkozhatsz mind a manifesztáció, mind a vonzás törvényének “módszertanában”. Ezek a technikák kihasználják az agy azon képességét, hogy az mentális képeket hozzon létre és megerősítse a pozitív hiedelmeidet.
Számos sikeres sportoló vagy üzletember - például Michael Phelbs, Richard Branson, Oprah Winfrey vagy Arnold Schwarzenegger - alkalmazza a vizualizációt a magasabb szintű hatékonyság érdekében. Amikor élénken elképzeled, hogy eléred céljaidat, az agy hasonló idegpályákat aktivál, mintha a ténylegesen átélnéd az adott élményt vagy tapasztalatot. A Karrier Kedd rovatban részletesebben is írtunk a vizualizációról és az ezzel kapcsolatos kutatásokról. Ez a folyamat megerősíti a kívánt eredményekhez köthető idegi kapcsolatokat.
A megerősítések és a pozitív belső monológok gyakorlatai olyan pozitív kijelentések ismétlésével járnak, amelyek megerősítik a kívánt hiedelmeket. A következetes ismétlés hatására ezek a kijelentések beépülhetnek a tudatalattiba, befolyásolva a gondolatokat, az érzelmeket és a viselkedést. Tudományosan ez összhangban van a kognitív átstrukturálás elveivel, amely egy olyan terápiás technika, amelyet a negatív gondolkodási minták módosítására és a pozitív gondolkodás elősegítésére használnak.
A manifesztáció és a vonzás törvénye az én-hatékonysággal és az én-vezetéssel is összefügg. Az én-hatékonyság a céljaid eléréséhez szükséges konkrét cselekvések végrehajtására való képességébe vetett hitet jelenti. A pszichológiai kutatások kimutatták, hogy azok, akik magas szintű én-hatékonysággal rendelkeznek, nagyobb valószínűséggel tűznek ki ambiciózus célokat, kitartanak a kihívásokkal szemben, és végül sikereket érnek el. A pozitív eredmények megnyilvánulásába vagy vonzásába vetett hit fokozhatja a motivációt és a lendületet, ami fokozott erőfeszítésekhez is vezet.
Láthatjuk, hogy számos olyan pszichológiai elmélet és tudományos nézet van, amellyel a manifesztáció jelensége magyarázható. Vannak olyan bevált és jó gyakorlatok, amelyek katalizátorként működhetnek a siker elérésében, azonban ehhez fontos következetes cselekvés és a változtatás elfogadása.