Ez történik a testeddel, ha egy hónapon át magnéziumot szedsz
A magnézium jelenleg az egyik legtrendibb étrend-kiegészítőnek számít, különösen a sportolók körében, ugyanis az izomépítésre kifejezetten jó hatással van. Sőt, ha lefekvés előtt szeded be, állítólag aludni is jobban fogsz tőle. De tényleg egy „igazi csodaszer”, ahogy sokan mondják? Most leteszteltük, milyen hatással van a testünkre.
Ezeket láttad már?
Melanie Paukner, a német Glamour magazin szépségszerkesztője úgy döntött, utánajár a magnézium-mítosznak. Mostanában ugyanis egyre többször hallhatjuk, hogy ez az étrend-kiegészítő csodákat művel a testünkkel és az egészségünkkel. Nos, Melanie a saját bőrén szerette volna megtapasztalni a magnézium hatásait, így három hónapon keresztül minden nap beszedte a vitamint elalvás előtt.
A magnézium pozitív hatásai
Először is nem árt tisztában lenni azzal, hogy pontosan mi is a magnézium: egy olyan ásványi anyag, amely természetesen előfordul az emberi szervezetben, és támogatja a létfontosságú életfunkciókat, mint például a szív- és érrendszer működését, az izmaink épülését és az energiatermelést. Emellett abban is fontos szerepe van, hogy el tudjunk lazulni. „Hozzájárul a jó hangulat megőrzéséhez és az idegrendszerünkre is pozitív hatással van, csökkenti a stresszt. Stimulálja a GABA-t, ami egy nyugtató neurotranszmitter, ami segít csökkenteni a szervezet stresszreakcióit, és a nyugalom érzését kelti” - mondja Jessica Sepel, táplálkozástudományi szakértő.
Csak étrendkiegészítő formájában juttathatunk magnéziumot a szervezetünkbe?
Mint minden más étrendkiegészítő, a magnézium is megtalálható az élelmiszerekben, így az étrended megváltoztatásával is növelni tudod a magnéziumszintedet. A Német Táplálkozástudományi Társaság szerint az ajánlott napi mennyiség 350 mg a férfiaknak, és 300 mg a nőknek 19-65 év közötti, egészséges felnőttek esetében - ezt pedig könnyen fedezhetjük akár csak a jól megválasztott ételekkel is.
A magnéziumtartalom különösen magas a magvakban, a gabonafélékben és a hüvelyesekben, így ha például egy kis lenmagot keversz a reggeli müzlidbe, máris sokat tettél az egészségedért. De ezen kívül a zöld leveles zöldségek (például a spenót) és a halak is rengeteg magnéziumot tartalmaznak.
Ha viszont ezekből nem eszel eleget, akkor a magnéziumot étrendkiegészítő formájában is bejuttathatod a szervezetedbe. „Az étrend-kiegészítők pontosan azt jelentik, amit a nevük is sugall, kiegészítik az étrendünket, hogy jobban érezzük magunkat” - mondja Jessica.
Ez történik a testeddel, ha rendszeresen szedsz magnéziumot
Melanie három dolgot várt a magnézium-kúrától, amikor belevágott: jó alvást, sok energiát, és hogy ne fájjanak az izmai edzés után. Először a 30. nap környékén tapasztalt változást. Feltűnt, hogy rég aludtam már jobban, mint az elmúlt három éjszaka alatt. Egyrészt sokkal gyorsabban elaludtam, másrészt átaludtam az egész éjszakát.
Azt mondja, mielőtt elkezdte szedni a magnéziumot, alvás előtt legalább fél órán keresztül csak forgolódott az ágyban, és éjszakánként egyszer biztosan felébredt. Egy hónapnyi magnézium-kúra után azonban észrevette, hogy napról napra egyre kipihentebben kel ki az ágyból, nem alszik vissza reggelenként. Emellett pedig azt is elkezdte érezni, hogy még a legfárasztóbb edzések után is egyre gyorsabban visszaáll a teljes energiaszintjére.
„A magnézium, mint étrendkiegészítő három hónap után hatalmas változást hozott számomra az alvás terén - és már nem is szeretném abbahagyni a szedését” - mondja Melanie, de hozzáteszi, ha te is ki szeretnéd próbálni, előtte érdemes konzultálni az orvosoddal, ahogy ő is tette, és átnézni az étrendedet, mert az is előfordulhat, hogy te pusztán már az étkezéseddel is elegendő magnéziumot viszel be a szervezetedbe.