Kiscica filé 5 fontért - fotók a legelgondolkodtatóbb piacról, amit valaha láttunk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Felállt a szőr a hátadon már a gondolattól is? Ha igen, akkor nálad is elérte célját az a meglehetősen drasztikus, és pontosan emiatt annyira hatásos kampány, amely a fajizmus ellen harcol. Hiszen, ha vásárolhatunk frissen kifogott halat a piacon, akkor miért ne vehetnénk ott macskát is, nemdebár…?

Ha más állatot megeszünk, a macska miért lehetne kivétel?
Ha más állatot megeszünk, a macska miért lehetne kivétel?
Fotó: Getty images/Glamour

A People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) amerikai állatjogi szervezet legújabb lépése valósággal sokkolta a Folkestone-i lakosokat, amikor egy "macskaárus” a halkereskedő mellé felállította a standját, hogy eladja a cicákat - és nem élve. Természetesen nem valódi állatokról van szó, de már maga az ötlet is annyira bizarr(nak tűnik), hogy nem lehet elmenni mellette szó nélkül. Felmerül a kérdés: miért is olyan nagy a különbség a kiscica filé és a halfilé között? Erre szeretnék tudni az állatvédők is a választ...

Friss macskafilé eladó

Egy nappal az augusztus 26-ai világnap előtt (melynek célja, hogy egyszer és mindenkorra leszámoljanak a fajizmussal) a Folkestone kikötőjében egy "macskakereskedő” jelent meg, aki salátára helyezve különböző fajtájú (plüss) kiscicákat helyezett el olyan feliratokkal, mint: „friss helyi sziámi 8 fontért”, „egészben főtt cirmos 6 fontért" és „kiscica filé 5 fontért” kapható. A Folkestone's Fish Marketen történt esetre azért került sor, hogy a szervezetfelszólaljon a fajizmus ellen, illetve arra ösztönözze a helyieket, hogy a halakra is intelligens, érző egyedként tekintsenek.

Kiscica filék már 5 fonttól kaphatóak
Fotó: PETA UK

Sokszor még tudatuknál vannak

A halak ugyanolyan játékosak, érdeklődők és érzékenyek a fájdalomra, mint az otthonunkban élő macskák. Információt cserélnek, hosszú távon emlékeket raktároznak el és kulturális hagyományokkal rendelkeznek. Ennek ellenére mégis tömegével halásszák, összezúzzák, felkoncolják vagy éppen megfojtják, majd kibelezik őket, ráadásul úgy, hogy sok esetben az állatok akkor még teljesen tudatuknál vannak. Az emberek évente több halat ölnek meg élelemszerzés céljából, mint az összes többi állatot együttvéve. Ezenkívül 38 millió tonna egyéb vízi állatot fognak ki egy évben, mert a profit hajszolása mindenek felett áll.

Napi hősnő: Alicia Silverstone meztelen kampánnyal küzd az állatok jogaiért

Napi hősnő: Alicia Silverstone meztelen kampánnyal küzd az állatok jogaiért

Őt ne együk meg, mivel cuki?

Ez a fajizmusnak az eredménye – annak a meggyőződésnek, miszerint egyes fajok értékesebbek a másiknál, ezek a különbségek pedig felhatalmazzák az embereket arra, hogy bizonyos állatokat kínozhassanak, megölhessenek, megehessenek. Ahogy az előítélet, a megbélyegzés és a rasszizmus jelen van a társadalomban, úgy az állatokkal szembeni diszkrimináció is erőteljesen érezhető, tekintve, hogy a “kedves, cuki, szép” kisállatokat ne érje bántódás, de a kevésbé aranyos, "csúnyább" társaik bármikor felhasználhatóak bármire. Ahogy George Orwell az Állatfarm című regényében megfogalmazta: „Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél.”

A látvány sokkolta a helyieket
Fotó: PETA UK

Ha nem eszel cicát, halat se egyél

A közelmúltban az Advertising Standards Authority (ASA) a PETA javára döntött, miután tömeges panaszáradat zúdult rájuk az állatvédő szervezet „Sea Things in a Different Light” nevű hirdetése miatt, amelyen egy "macskaárus” is szerepelt. A reklám hatalmas feltűnést, majd felháborodást keltett Grimsbyben, mert a lakosok „túl nyomasztónak” találták a képeket. A cél egyébként pontosan ez volt, ugyanis a PETA a kettős mércére szerette volna felhívni a figyelmet: a plakát egyik oldalán egy döglött hal megvásárlására buzdították a lakosokat, a másik képen azonban már egy elpusztult macskát árult mosolyogva az eladó. A hirdetés üzenete megcáfolhatatlan: ha szenvedésről van szó, nincs különbség hal,macskavagy bármely más állat között.

Rengeteg panasz érkezett a plakát miatt, de nem tudták bojkottálni
Fotó: PETA UK

Rengeteg vegán hal van még a tengerben

A fajizmus (angolul: speciesism) bizonyos egyének számára kizárólag valamilyen fajhoz tartozás alapján tulajdonít különböző értékeket, jogokat vagy sajátos megítélést, és ebben az esetben a halak élete sosem annyira fontos, mint egy macskáé. A szervezet mindenkit arra buzdít, hogy legyen szó bármilyen fajról, ne tegyünk állatot a tányérunkra, hanem inkább térjünk át a vegán életmódra: „Azt tervezzük, hogy a hirdetést országszerte kiterjesztjük a fajista gondolkodásmód megváltoztatására tett erőfeszítéseink részeként. Reméljük, ez mindenkit arra ösztönöz majd, hogy egyik állat se – legyen az tollas, uszonyos, négylábú, kétlábú vagy végtag nélküli – kerüljön a tányérjára.” Egyre több olyan étterem és termék elérhető, amely által élvezhetjük a tengeri ízeket anélkül, hogy kárt tennénk benne.

Forrás: peta.org.uk

Még több fontos társadalmi ügy, amiért fontos kiállnunk:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)