Köhögök, pedig nem is vagyok beteg - miért?
A köhögésnek a náthán és az influenzán túl számos egyéb kiváltó oka is lehet. Ha biztos vagy benne, hogy nem szezonális betegségek miatt tör rád a köhögés, mutatjuk, mik állhatnak még a hátterében!
Ezeket láttad már?
A köhögés elsődleges funkciója a torok és a légutak megtisztítása. Ezt alapvetően a légzőszerv természetes védekező mechanizmusa idézi elő, amely a légutakba került irritáló anyagoktól való megszabadulást segíti. Sok esetben a megfázás és az influenza velejárója, de a szezonális betegségeken túl egyéb kiváltó okai is lehetnek.
Allergia
Az American College of Allergy, Asthma & Immunology kutatása szerint 40-60 millió amerikai szenved szénanáthában, ami az orrdugulás és a tüsszögés mellett köhögést is előidézhet. Leggyakoribb kiváltó okai a pollenek, a por vagy a háziállatok szőrzete lehetnek.
Azt, hogy a köhögést allergia okozza-e onnan állapíthatod meg, hogy nyomon követed, általában milyen helyzetekben jön elő és múlik el. Például ha a köhögés egy szempillantás alatt megszűnik, amint belépsz egy zárt, légkondicionált szobába, miután a virágzó fák között sétálgattál, az könnyen utalhat allergiára. De figyelmeztető jel lehet az is, ha csak akkor tör rád a köhögés, mikor az egyik ismerősöd macskájának vagy kutyájának közelében vagy.
Ha nem vagy biztos benne, mi váltja ki a tüneteket, érdemes allergia vizsgálatot csináltatnod, hogy kiderüljön, milyen szituációkat érdemes kerülnöd annak érdekében, hogy elmúljon a köhögés.
Reflux
A reflux a tápcsatorna egyfajta működési zavara, melynek során a sav, epe vagy az elfogyasztott étel az emésztőnedvekkel illetve a gyomorsavval keveredve a normál haladási iránnyal ellentétesen visszafolyik a nyelőcsőbe, és záróizom nem akadályozza ezt meg.
Leggyakoribb tünet a gyakori gyomorégés, vagyis a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalom, fulladás-érzés, szíveredetű panaszok, nehézlégzés, fülgyulladás, nyelési problémák, de ha a sav bekerül a tüdőbe, tüdőgyulladást is tud okozni - mondja Dr. Tomcsik Zoltán a Róbert Károly Kórház gasztroenterológus főorvosa. A köhögés pedig szintén nagyon gyakori tünete lehet a refluxnak.
A szakemberek a tünetek enyhítésére olyan életmódbeli változtatásokat javasolnak, mint a dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás csökkentése, a nehéz ételek fogyasztásának kerülése, továbbá az esti étkezések és koffeinfogyasztás csökkentése. Ha esetleg gyógyszeres kezelésre kerül a sor, általában protonpumpa-gátlókat írnak fel, melyekkel jól lehet szabályozni a savtermelést és a visszafolyást a nyelőcsőbe.
Légszennyeződés
A levegőben található szennyező és irritáló anyagok (például a kipufogógáz) is okozhatnak tartós köhögést, melyek az asztma és az allergia tüneteit is súlyosbíthatják. Emellett a penészgombák - amik akár az otthonunkban is előfordulhatnak - is okozhatnak köhögést, ha belélegezzük őket.
A Public Health Reports-ban megjelent 2011-es tanulmány szerint például a Katrina hurrikán után New Orleans-ban hirtelen megugrott a tartós köhögési panaszok száma, melynek hátterében a penész állt, amit az árvíz, az azt követő száraz időjárás és a városban zajló építkezések hatására keletkezett por együttesen hoztak létre.
Dohányzás
A dohányzóknál gyakran alakul ki krónikus köhögés, ami a szervezet természetes reakciója arra, hogy megszabaduljon a dohányzás révén a légutakba és a tüdőbe jutó vegyi anyagoktól. Ebben az esetben a köhögést dohányos köhögésnek nevezik, ami száraz köhögéssel kezdődik, de végül váladékos köhögést is okozhat. A legegyszerűbb módja annak, hogy megszabadulj tőle, ha abbahagyod a dohányzást.
Stressz okozta köhögés
A pszichogén köhögést nem fizikai irritáció okozza, hanem a szorongás és a stressz. Ezt onnan ismerheted fel, hogy éjszaka vagy olyan helyzetben, amikor nyugodt és ellazult vagy, a köhögés megszűnik. Ebben az esetben mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, hogy a szakember kizárhassa a köhögés egyéb lehetséges fizikai okait, kezeléséhez pedig a szorongás vagy a stressz kiváltó okát kell megtalálni, és azon dolgozni.
Forrás: health.com