Teszteld le, mennyire egyszerű feltörni a Facebook-fiókod!
A leggyengébb jelszavak éves listáján olyan kombinációk szerepelnek, amelyet sokan használnak, pedig nem kellene. Eleve az a jó jelszó, ami egyedi, és nem kitalálható, így az 123456, a telefon, vagy a qwertz olyan jelszavak, amelyeket a hackerek kevesebb mint egy másodperc alatt feltörnek.
Ezeket láttad már?
De akkor sem feltétlenül érezheted magad biztonságban, ha úgy gondolod, hogy valamivel egyedibb a jelszavad, hiszen a Nordpass jelentése alapján egy olyan szó, mint a mandula vagy a Joci1 is néhány másodperc alatt feltörhető.
Milyen a jó jelszó?
A jó Facebook jelszó ott kezdődik, hogy egyedi. Ez nem csak azt jelenti, hogy egy olyan szó vagy betűkombináció, amit más nem tud, hanem azt is, hogy minden fiókunkat más és más jelszóval védjük. Azaz más a belépés Facebookra, az e-mailünkbe, és más a munkahelyi alkalmazásokban vagy éppen a mobilszolgáltató oldalán is. Fontos, hogy személyes legyen, mert akkor könnyebb megjegyezni, de ne túl személyes, azaz ha az egész világ tudja, hogy rajongunk a Gucci táskáért, akkor a gucci1 nem egy bombabiztos választás.
Fontos az is, hogy változatos legyen, azaz legyenek benne nagybetűk és kisbetűk, számok és speciális karakterek is, és megfelelően hosszú legyen. És bár apróságnak tűnik, de arra is figyelj oda, hogy mikor új jelszót kér a rendszer, akkor ne valamelyik korábbit állítsd vissza, hanem tényleg egy újat adj meg. De ha nem kérik, akkor is érdemes bizonyos időközönként új jelszavakat beállítani. Tudjuk, hogy idegőrlőnek tűnik, de hidd el, sokkal kisebb probléma, mintsem egy elveszett fiókot megpróbálni visszaszerezni.
A jó jelszó önmagában nem elég
Bár fontos, hogy a jelszó erős legyen, de egy erős jelszó is baromi gyenge, ha azt a gép mellett vagy a fiókban tartjuk felírva egy cetlin. És ha még ennél is körültekintőbbek vagyunk, abban az esetben is illetéktelen kezekbe juthat egy esetleges adatszivárgás során, vagy éppen egy adathalász emailnek köszönhetően. Éppen ezért az erős jelszó sem elegendő védelem, ahol csak lehet, használjunk kétfaktoros vagy kétlépcsős azonosítást. Ez azt jelenti, hogy például egy új, ismeretlen gépen történő bejelentkezéshez nem elég csak a jelszó, hanem a telefonunkra küldött üzenettel vagy kódgenerátor segítségével védhetjük ki az illetéktelenek hozzáférését. Ezt egyébként érdemes ott használni, ahol csak lehet, mert valóban sokkal biztonságosabbá teszi a fiókjainkat, és a közösségi oldalakon vagy éppen az emailfiókban is pár pillanat beállítani.
Ellenőrizd a jelszavaid!
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet közzétett egy jelszóellenőrző oldalt, amivel ellenőrizheted, mennyire erős az a jelszó, amit használsz. Csak beírod a jelszavad, a rendszer pedig megmondja, hogy elég erős-e. Úgy érzed, hogy nem szívesen adnád meg a jelszavad még a Nemzeti Kibervédelmi Intézetnek sem? Nagyon jó, hiszen nem győzzük hangsúlyozni, hogy a jelszavaidat ne add meg sehol. Amit viszont megtehetsz, hogy felépítésében, hosszban és minden másban hasonló jelszón próbálod ki, mit mond a rendszer. Vagyis ha a jelszavad úgy áll össze, hogy egy szó, nagy betűvel a végén, kérdőjellel és számmal, akkor írj be nyugodtan egy teljesen másik, de ugyanannyi karakterből álló szót nagy betűvel a végén, kérdőjel helyett felkiáltójellel és egy másik számmal, és nézd meg, mit mond rá a rendszer.