A céltudatosság fejleszthető: mert jár neked, hogy te irányítsd az életed
Nathaniel Branden, híres amerikai pszichológus szerint az önbecsülésünk ötödik alappillére a céltudatos élet gyakorlata. A céltudatosság jelentőségével valószínűleg mindannyian tisztában vagyunk. De mit is jelent ez az önbecsülésünk és a karrierünk szempontjából?
Ezeket láttad már?
A céltudatosan él élet azt jelenti, hogy összhangban élsz az értékeiddel, és a saját magad által kitűzött céloknak megfelelően cselekedsz. Valóban azt teszed, ami a jól-létedet, a kiteljesedésedet szolgálja - mind a munkában, mind a magánéletedben. Bár a céltudatosan élt élet nem garantálja azt, hogy egy magas jövedelmet hozó munkát találj, de megadja annak a lehetőségét, hogy olyan hivatásban teljesedj ki, amiben meghaladhatod önmagadat, miközben egy nálad nagyobb üggyel foglalkozhatsz.
Honnan tudod, hogy céltudatosan éled az életedet?
- Jól meghatározott rövid és hosszú távú célokkal rendelkezel, amelyek összhangban vannak azokkal az értékekkel, amelyek valóban fontosak a számodra.
- Lelkes vagy és motivált, mivel úgy kelsz fel reggel, hogy ma is olyan feladatokon dolgozhatsz, amelyek valóban fontosak a számodra.
- Olyan napi teendőid vannak, amelyek jelentőség-teljesek a számodra és ezért úgy érzed, jó irányba tartasz.
- Eredményesnek érzed magad, hiszen egy meghatározott cél irányában cselekszel.
- Rendszeresen fejleszted a készségeidet, bővíted a tudásodat és keresed a tanulási lehetőségeket.
- Bátrabban nézel szembe a kihívásokkal és elkötelezettebb vagy.
- Többet segítesz másoknak: fontos számodra, hogy pozitívan járulj hozzá egy “nagyobb jóhoz”.
- Hatékonyabban osztod be az idődet is, mivel jól ismered a prioritásaidat. Elkerülöd azokat a tevékenységeket vagy feladatokat, amelyek csak az idődet vagy az energiádat rabolják.
- Pozitív hatással vagy a környezetedre, a közösségedre, a társadalomra. Példát mutatsz és inspirálsz másokat.
- Önazonos vagy: tisztában vagy az egyediségeddel, az erősségeiddel, a gyengeségeiddel.
- Megbízol önmagadban és nem érdekel, hogy más mit gondol arról, hogyan éled az életedet.
- Felelősséget vállalsz a saját céljaid és szándékaiért.
- Folyamatosan nyomon követed a viselkedésedet, hogy lásd, összhangban vagy-e a céljaiddal.
Ha szeretnél céltudatosabbá válni
- Hétvégén szánj egy fél délutánt arra, hogy leírod, mit is akarsz valójában. Írj össze egy listát arról, mit szeretnél megélni és elérni életed végéig. Készítsd el a bakancslistádat! Sorolj fel legalább 10 olyan dolgot, amit szeretnél birtokolni (ez lehet, ház, autó, egy luxustáska, egy kerti medence, de bármi más, ami valóban fontos lenne a számodra). Sorolj fel legalább 10 olyan dolgot, amivé válni szeretnél (például kiváló szakértő egy adott területen, cégvezető, hobbi természetfotós, maratonfutó, a kínai nyelv kiváló ismerője, zenész vagy igazi partner stb…). Végezetül sorolj fel legalább 10 dolgot, amit szeretnél megtenni (például elutazni egy távoli országba, és felfedezni egy új kultúrát és gondolkodásmódot, kutyaszánon utazni Svédországban, megnézni a sarki fényt, szabad szemmel megnézni a Tejutat, előadást tartani egy nemzetközi konferencián, önkénteskedni egy számodra fontos ügy érdekében stb…). Ha belelendültél a feladatba, akkor folytasd a listádat, és egészítsd ki további elemekkel egészen addig, amíg elégedett nem leszel az eredménnyel. Nem kell senkinek sem megmutatnod, ha nem akarod. Ez a feladat most teljes mértékben rólad szól, senkinek sem kell megfelelned. Csak olyan dolgokat írj fel, amelyek kendőzetlenül a te őszinte vágyaid, nem pedig olyan dolgok, amelyeket mások elvárásai miatt fogalmazol meg.
- Tudatosítsd, melyek azok az életterületeid vagy készségeid, amelyekben ha fejlődnél, az életed minősége jelentős mértékben javulna. Például lehet, hogy egészen jól keresel, mégis kicsúszik a kezedből a pénz, és sosem sikerül megtakarítanod vagy félretenned, pedig szeretnél a jövőben saját lakásba vagy házba költözni. Az is lehet, hogy kiváló szakértő vagy egy adott területen, de nincs elég ügyfeled, mert nem tudod, hogyan add el magadat a piacon. Talán tisztában vagy vele, mennyivel jobban éreznéd magad és több energiád lenne, ha egészségtudatosabb életet élnél, mégis folyton halogatod, hogy belefogj az életmódváltásba. A legtöbb esetben azért nem mersz belefogni a változásba a legkritikusabb életterületeiden, mert nincs elég tudásod azzal kapcsolatban, hogyan tedd ezt meg. Nem kell az első perctől kezdve mindent jól csinálod. Sokkal fontosabb, hogy elindulj az úton. Tedd meg az első lépéseket azzal, hogy elolvasol pár cikket abban a témában, ahol sokat számítana az előrelépés. Kövess be néhány szakértőt vagy személyt a social media felületeken, akik elérték azt, amit te is szeretnél. Írd össze a kérdéseidet azzal kapcsolatban, miért halogatod az elindulást, majd minden kérdés mellé írj egy lehetséges megoldást is. Ha azt szeretnéd, hogy valami működjön, a tudatos céloddá kell tenned, hogy tényleg működjön.
- A céltudatos élethez ki kell fejlesztened magadban az önfegyelem képességét. Az önfegyelem teszi lehetővé, hogy hosszútávon tudatosan és fegyelmezetten viselkedj egy adott feladat elérése érdekében. Az önfegyelem a sikeresen élt élet alapkövetelménye. Ha azt szeretnéd érezni, hogy a létezésedet te irányítod és te vagy életed vezetője, akkor az önfegyelem elsajátítása elengedhetetlen. Sokan tévesen úgy gondolják, hogy az önfegyelemmel teli élet az jelenti, nem jut időd a lazulásra, a pihenésre, a játékra vagy a szórakozásra. Az önfegyelem azt jelenti, hogy ezen tevékenységek mellett tudatosan döntesz, megteremtve az egyensúlyt a kikapcsolódás és a céltudatos tevékenységek között. A céljaid tudatos elhanyagolására is szükség van, ha nem szeretnél kiégni egy folyamatban. Melyek azok a területek, ahol szerinted érdemes lenne több önfegyelmet tanúsítanod?
Végezetül jöjjön a korábbi cikkekből már megszokott mondat-kiegészítő gyakorlat. Egészítsd ki a mondattöveket egy héten keresztül minden egyes nap.
A céltudatosan élt élet számomra azt jelenti, hogy…
- Ha ma 5%-kal több céltudatosságot viszek az életembe…
- Ha 5%-kal céltudatosabban működöm a munkámban…
- Ha 5%-kal céltudatosabban működöm a kommunikációmban…
- Ha 5%-kal több céltudatosságot viszek a munkahelyi kapcsolataimba…
- Ha 5%-kal több céltudatosságot viszek a számomra fontos kapcsolatokba…
A hét végén pedig válaszold meg a következőt:
- Ha bármi is igaz abból, amit leírtam, akkor segítene, ha én….
Szerzőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológusként és business coach-ként dolgozik, hogy startupokat, kis-és középvállalkozásokat, valamint azok vezetőit támogassa a fejlődésben, az üzleti és egyéni hatékonyság növelésében. Fő területe az én-vezetés, vagyis annak kérdése, hogyan tudjuk irányítani saját életünket, illetve hogyan válhatunk csapatok, egész szervezetek, valamint önmagunk eredményes és tudatos vezetőivé.