7 dolog, amivel tönkreteszed a bélflórádat, és még csak nem is tudsz róla
Azt már biztos te is sokszor hallottad, hogy milyen fontos a bélflórád egyensúlya. De mi történik akkor, ha felborul? Egyáltalán mi az a bélflóra? És mivel árthatunk neki? Mutatjuk, miket érdemes kerülnöd, hogy megőrizd az egészségét!
Ezeket láttad már?
Kezdjük ott, hogy mi is pontosan az a bélflóra: a gyomorban és a bélrendszerben élő mikroorganizmusok összessége, melynek nagy részét baktériumok alkotják, de vírusok és gombák is megtalálhatóak benne. Bár a bél mikrobiom összetétele folyamatosan változik, egy egészséges ember szervezetében a hasznos és a káros mikrobák egyensúlyban vannak - akkor van gond, ha ez valamilyen okból kifolyólag felborul.
Ha ugyanis a bélflóránk egyensúlya felborul, az számos krónikus betegség - például irritábilis bélszindróma és gyulladásos betegségek - kialakulásához vezethet, valamint fáradságot és depressziót is okozhat. A jó hír viszont, hogy bizonyos életmódbeli szokások kerülésével könnyen megőrizhetjük, illetve helyreállíthatjuk az egyensúlyt. Mutatjuk, melyek ezek!
1. Antibiotikumok
Az antibiotikumokat a rossz baktériumok által okozott betegségek és fertőzések kezelésére fejlesztették ki. Ezek akár az életünket is megmenthetik, de csak feltétlenül szükséges esetekben érdemes őket alkalmazni, mert használata negatív hatással is lehet az egészségünkre és a bélflóránkra.
Ha ugyanis antibiotikumokat szedünk, azok a jó és rossz baktériumokat is egyaránt elpusztítják, így pedig lehetővé teszik, hogy teljesen felboruljon a bélflóránk egyensúlya. Megdöbbentő, de egyetlen antibiotikum-kúra akár egy éven keresztül is negatív hatással lehet a bélrendszerünkre.
2. Finomított cukrok
A rostszegény, sok-sok finomított cukrot tartalmazó étrend hozzájárul a gyulladások kialakulásához a szervezetünkben, valamint a gombák (például Candida) szaporodását is elősegítheti. Kutatások továbbá azt is kimutatták, hogy a magas cukortartalmú étrend rossz hatással lehet a memóriánkra azáltal, hogy felborítja a bélflóránk egyensúlyát.
3. Mesterséges édesítőszerek
Ha a finomított cukrokról mesterséges édesítőszerekre váltasz, a bélflórádnak azzal sem teszel jót. Ezek ugyanis felgyorsíthatják bizonyos baktériumok szaporodását, melyek zsírraktározást válthatnak ki. Emellett megváltoztathatják a bélbaktériumok populációját, melyek szintén szerepet játszanak az anyagcserében és a fogyásban.
4. Fogamzásgátló tabletták
A fogamzásgátlók folyamatos szedése tönkreteheti a bélrendszert. Megzavarhatják a bélben található jó baktériumokat, és lehetővé teszik a káros baktériumok és élesztőgombák túlszaporodását, továbbá az emésztőrendszerben is gyulladást okozhatnak.
5. Stressz
A bélflóránk egyensúlyára a krónikus stressz is negatív hatással lehet. A magas szintű stressz következtében ugyanis kortizol szabadul fel a szervezetünkben, ami változásokat eredményezhet a bélbaktériumok összetételében azáltal, hogy szaporíthatja a káros baktériumokat, és elpusztíthatja a jó baktériumokat.
6. Alváshiány
A minőségi alvás hiánya, az éjszakai műszakban végzett munka, a jet-lag és a késő esti étkezés egyaránt megzavarhatja a biológiai óránkat, ami könnyen felboríthatja a bélflóránk egyensúlyát.
7. Klóros csapvíz
A csapvizet gyakran klórozzák fertőtlenítés céljából, hogy elpusztítsák vele a kórokozókat. Azonban ez a vegyi anyag, nemcsak a vizet fertőtleníti, hanem a bélrendszerünket is, ami negatív hatással lehet a bélflóránk egyensúlyára.
Forrás: nourishedbynutrition.com, webbeteg.hu