Zabtejjel iszod a kávét? Nem biztos, hogy jó ötlet
Ha te sem tudod elképzelni a reggeli kávédat zabtej nélkül, van egy rossz hírünk: pattanásokat, fáradtságot és álmatlanságot is okozhat. Mutatjuk, milyen alternatívákat ajánl helyette a szakember.
Ezeket láttad már?
A zabtej manapság egyre népszerűbb választás - nemcsak azok számára, akik tej- vagy laktózérzékenyek, sokan egyszerűen csak az íze miatt kedvelik. A boltok polcairól is kiválaszthatjuk kedvenc zabitalunkat, de akár az éttermekben is kérhetjük vele a reggeli kávénkat. A gond csak az, hogy a szakértő szerint nagyon rossz hatással van a vércukorszintünkre. Rendszeres fogyasztása kihatással lehet a koncentrációs képességeinkre, továbbá energiahiányt, pattanásokat és álmatlanságot is okozhat.
Jessie Inchauspé biokémikus Instagram oldalán megosztott ábrája tökéletesen szemlélteti, hogy mennyivel jobban megemeli a vércukorszintünket a zabtejes kávé, mint a teljes tejes (minimum 3,5%-os zsírtartalmú) kávé. Nézd csak!
Kerüld a zabtejet, különösen reggel
„A zabtej zabból készül. A zab gabona, a gabona pedig keményítő. Így a zabtej lényegében keményítőlé. Ez pedig azt jelenti, hogy sok glükózt tartalmaz, ami hirtelen megemelheti a vércukorszintedet” - mondja Jessie a videójában. Akárcsak a gyümölcslé esetében, a zabban lévő növényi rostok nagy része is felszívódik, viszont a glükóz lerakódik a szervezetedben.
Mit igyunk zabtej helyett?
A zabtej a vércukorszint extrém megugrását, majd lecsökkenését okozhatja, ami a nap folyamán energiahiányt, fáradtságot okozhat. Jessie szerint a teljes tej vagy a hozzáadott cukor nélküli mandulatej egészségesebbek alternatívák lehetnek a zabtejnél. „A tehéntej alapvetően fehérjéből és zsírból áll. A mandulatej pedig nagyon kevés keményítőt tartalmaz, ami jobb lehetőséget kínál a glükózszint egyensúlyának fenntartására.” Így ha teheted, érdemes inkább ezeket választanod a zabtej helyett! Ha azért iszol zabtejet, mert azt gondolod, hogy egészségesebb, egyszerűen csak válts!
Ha viszont nem szeretnél teljesen lemondani a zabtejről, a szakértő szerint arra is van megoldás: ahelyett, hogy éhgyomorra zabtejes kávét innál, fogyaszd inkább később, a reggeli után, de az is megoldás lehet, ha az elfogyasztása után sétálsz egy nagyot. Ezeknek a trükköknek köszönhetően sokkal kevésbé fogod magad fáradtnak érezni a nap folyamán.
Más népszerű italok is árthatnak az egészségünknek
Bizonyos italokkal nem árt vigyázni, főleg rendszeres fogyasztás esetén, mert rövid és hosszú távon is kedvezőtlenül befolyásolhatják az egészségünket. Mutatjuk, melyek ezek!
Cukros kávéital
A különféle cukros kávéitalok, melyek szirupokkal és tejszínhabbal vannak rétegezve, már nem igazán segítenek a kávé előnyeinek kiélvezésében. Az extra cukormennyiségnek köszönhetően rövid idő után még fáradtabbnak fogjuk érezni magunkat, mint amennyire korábban voltunk. Így ha legközelebb megkívánod a kávét, maradj inkább a hagyományos cappuccinónál, vagy próbálj ki olyan, mostanában itthon is egyre népszerűbb egészséges italokat, mint a matcha vagy a chai latte.
Narancsital
Sokszor hallhattuk már, mennyire egészséges lehet a narancslé rendszeres fogyasztása, többek közt azért, mert magas a C-vitamin tartalma. Ez azonban leginkább a frissen facsart narancslére vagy a 100%-os, valódi gyümölcsrostos narancslére vonatkozik. Rengeteg más verzió ugyanis inkább csak narancsitalnak mondható, és maximum egy kevés C-vitamin van bennük, míg hozzáadott cukrokat bőven tartalmazhatnak. Így ha rendszeresen iszol belőlük, azzal még árthatsz is az egészségednek.
Édesített jeges tea
Bár a teák alapvetően egészségesek, de általában csak akkor, ha a valódi, kiáztatott teákról van szó és nem cukorral ízesítjük őket. Sok bolti tea, például a jeges teák is borzasztóan sok cukrot tartalmaznak, és már egy üveg elfogyasztásával is túlléphetjük a napi ajánlott cukormennyiséget. Így édesített teák helyett sokkal jobb, ha cukormentes verziókat fogyasztasz, amiket friss citrom levével és mézzel ízesítesz.
Forrás: vogue.es