Ez történhet a telefonoddal, ha rizsben próbálod megszárítani - a helyedben nem kockáztatnánk
A telefon a mindennapi életünk egyik elengedhetetlen kelléke lett, ami még olyan helyekre is gyakran velünk jön, amiről anno úgy tartották, hogy oda még a király is egyedül jár. Olyan használati tárgy, ami mindig mellettünk van, és néhány embernél gyakorlatilag elvonási tüneteket okoz, ha nélküle hagyja el véletlenül a lakást. A telefon az állandó társunk, de közben egy olyan használati tárgy is, amit néha baleset ér.
Ezeket láttad már?
Nem csak az érzelmi kötődés miatt, de anyagilag is veszteség, ha a telefonnal történik valami. A kijelzővédő fóliák és ütésálló tokok mellett a víz szokott még veszélyt jelenteni. Igaz, a legtöbb csúcstelefon már valamennyire a vizet is bírja, és semmi baja nem lesz akkor sem, ha véletlenül beleesik egy medencébe, de azért jó tudni, mit érdemes tenni ilyen esetben.
Felejtsd el a rizst!
Évekig volt az a tanács a telefonok elázása után, hogy be kell tenni egy nagy tál száraz rizsbe, és az majd teszi a dolgát, megköti a nedvességet, a telefon pedig életre kel. Szakértők már korábban is próbálták jelezni, hogy ez nem jó ötlet, de végül az Apple lett az a világcég, aki hivatalos útmutatóban jelezte, hogy ez veszélyes.
„Ne tegye az iPhone-t rizsbe. Ha így tesz, az apró rizsszemcsék károsíthatják az iPhone-ját” - írják, de különböző tesztekben az is kiderült korábban, hogy elve nem igazán hatékony ez a módszer, vagyis aki erre esküszik, akár még sikerélménye is volt rizst alkalmazva, az igazából a szerencséjének köszönheti, nem a rizsnek.
Mit tegyél, ha vizes a telefon?
Az eszközök vízzel való érintkezése sosem volt szerencsés találkozás. Korábban olyan javaslatok voltak még a fényképezőgépekhez, hogy hajszárítózzák, sőt terjedt egy időben olyan tanács is, hogy alkoholba kell mártani. Nyilvánvaló, hogy ezek nem azok a módszerek, amik sikerhez vezetnek.
Az Apple útmutatója szerint, ha a készülék arra figyelmeztet, hogy folyadékot észlelt, akkor ki kell húzni a töltőkábel mindkét végét, a telefont úgy kell fordítani, hogy a csatlakozó lefelé nézzen, és a víz távozni tudjon, majd fél óra szárítás után újra lehet próbálkozni a töltéssel. Ha akkor sem megy, akkor ajánlatos egy napot várni és újra megpróbálni. Ami viszont egészen biztosan tilos, az a hajszárítózás, sűrített levegő használata, de vattacsomót se tömködjön bele senki a szakemberek szerint.
Érdemes lehet a különböző eszközökhöz kis tasakban csomagolt szilícium-gélt egy dobozban gyűjteni, mert ha nagy a baj, ezek közé a kis tasakok közé is be lehet tenni a telefont legalább egy napra, és utána próbálkozni a töltéssel vagy a bekapcsolással.
Videó, ami szárít?
A YouTube-on terjednek olyan videók, amelyek azt ígérik, segítenek kiszárítani a telefont. A kommentek alapján úgy tűnik, hogy közösségépítő ereje van az elázott telefonoknak, egymást támogatják, és megosztják, kinek milyen szürreális módon ázott be a készüléke.
„Átkeltem egy folyón a telefonommal a zsebemben” „Véletlenül a telefonommal zuhanyoztam”- és vannak olyanok is, akik megírják, hogy hanyadjára szárítják ki hangrezgésekkel a készüléküket.
Persze nem állítjuk, ahogyan a gyártó cégek sem, hogy ez a módszer működik, de az a videó mögötti teória, hogy mivel egy hangszóró a hanghullámok hatására rezeg és mozgatja a levegőt, előfordulhat, hogy elég erős lehet ahhoz, hogy a vizet egyszerűen lelökje a felületről. Erre talán alkalmas lehet a legmélyebb hang, amit a telefon le tud játszani, mégpedig a legerősebb hangszínen. Hogy erre elég-e a telefon hangszórója és egy videó, az már egy másik kérdés.