Ez történik a testeddel, ha nem veszed le időben a vizes fürdőruhát
Veled is előfordult már, hogy elfelejtettél váltóruhát vinni a strandra, vagy egyszerűen nem volt kedved lecserélni a fürdőruhát, miután megmártóztál a vízben? Ez sokunkkal megesik, azonban ilyenkor komoly veszélynek tehetjük ki magunkat; akár még húgyúti fertőzésünk is lehet, ami aztán alaposan felboríthatja a nyári terveinket.
Ezeket láttad már?
Ha rajtunk marad a vizes fürdőruha, a legtöbben arra számítunk, hogy maximum egy kicsit fázni fogunk, de majd később átöltözünk, és minden rendben is lesz. Ahogyan arra azonban a Budai Egészségközpont urológus főorvosa, Dr. Póth Sándor is felhívja a figyelmet, valójában sokkal többet kockáztatunk ilyenkor.
A húgyúti fertőzés nagyon gyakori probléma
Húgyúti fertőzésekkel a nők mintegy 80 százaléka találkozik élete során legalább egyszer, ami elképesztően nagy arány. Bár a férfiakat is érintheti ez a betegség, a nőknél anatómiai okból, a jóval rövidebb húgycső miatt gyakrabban fordul elő, a baktériumok ugyanis könnyebben és gyorsabban feljuthatnak a húgyhólyagig, de akár a vesemedencébe is, ami komoly veszélyekkel járhat.
Gyakran a vizes fürdőruha a bűnös
A húgyúti fertőzéseknek két nagyobb csoportja van: a húgyhólyagot, a húgycsövet, illetve a férfiaknál a prosztatát érintő alsó húgyúti betegség, illetve a felső húgyúti betegség, a vesék és a vesevezetékek fertőzése. Utóbbira jellemző, hogy a kialakulását megelőzi az alsó húgyutak fertőzése. A nyári hónapokban mindkettő gyakrabban fordul elő, és bár több oka is lehet, de amibe különösen könnyen belefuthatunk, az a vizes fürdőruha.
Mindenképp érdemes szem előtt tartanunk, hogy ha meleg az időjárás, a fokozott izzadás és a túl kevés folyadékbevitel miatt dehidratációt tapasztalhatunk, ami növeli a fertőzések kockázatát. Ha strandra vagy uszodába megyünk, számolnunk kell azzal is, hogy esetleg nem megfelelően kezelt a víz, és olyan baktériumokkal találkozhatunk, amelyek szintén húgyúti fertőzést okozhatnak. A vizes, nedves fürdőruha gyors lecserélésének az elmulasztása pedig még tovább növelhetik a kockázatot.
Sok kellemetlen tünettel szembesülhetünk
Ha húgyúti fertőzésünk van, az többek közt olyan tünetekről ismerhető fel, mint a fájdalmas, égő érzés vizelés közben, a gyakori vizelési inger, az alhasi fájdalom vagy nyomásérzés, és a zavaros vagy erős szagú vizelet. A férfiaknál húgycsőgyulladás esetén a nemi szerv duzzanata és váladékozása is előfordulhat. Ha pedig a gyulladás a veséket is érinti, előfordulhat deréktáji- és hátfájdalom, valamint láz.
Ne halogassuk az orvos felkeresését!
Ha úgy érzed, hogy az említett tünetek közül akár egy is igaz rád, vagy akár egyéb panaszaid vannak, akkor nagyon fontos, hogy mielőbb orvoshoz fordulj, és kiderüljön, pontosan mi okozza a panaszaidat! „A húgyúti fertőzések diagnózisának fontos eleme a vizeletelemzés, melynek során a vizeletüledéket vizsgáljuk, továbbá vizelettenyésztéssel azonosítjuk az esetleges kórokozót.
Fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor minél előbb forduljunk orvoshoz, mivel a kezeletlen fertőzés súlyos szövődményekhez vezethet: a nőknél véres vizelethez és a vesék megbetegedéséhez, a férfiaknál pedig akár a herék/mellékherék érintettségéhez, vagy prosztatagyulladáshoz” – hangsúlyozza Dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont urológus főorvosa.
A gyorsaság rengeteget számíthat
A húgyúti fertőzést tehát mindig érdemes komolyan vennünk, és halogatás helyett amint lehet, orvoshoz fordulnunk. „Az időben megkezdett kezelés rendkívül fontos, hogy elkerüljük a komolyabb komplikációkat, mint például a vesefertőzéseket. Ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket, és időben kérjünk orvosi segítséget” – figyelmeztet a szakember.
Ami pedig a megelőzést illeti: rengeteget számít a folyamatos hidratálás, a vizes fürdőruha gyors lecserélése, a megfelelő intim higiénia és a rendszeres kézmosás is. Ha mindezekre a dolgokra ügyelsz, jelentősen csökkentheted az esélyét annak, hogy húgyúti fertőzésed legyen. Ha viszont már érintett vagy benne, tényleg az a legfontosabb, hogy mielőbb fordulj orvoshoz.