Ezek a legmenőbb új közösségi oldalak - egyre többen használják őket párkeresésre is
A közösségi oldalak sosem voltak annyira népszerűek, mint az utóbbi években. Az érzés azonban meglehetősen ambivalens, hiszen amennyire a mindennapjaink részei, annyira gyűlöljük is őket. Van azonban egy olyan új oldal, ami közösségi is, és egyelőre semmifajta utálat nincs benne, ráadásul egyszerre hat pozitívan a mentális és a fizikai egészségedre - sőt, még ismerkedni is lehet rajta.
Ezeket láttad már?
A Facebook, az Instagram, a TikTok és társai - vagyis a közösségi oldalak - számtalan veszélyt rejtenek magukban, és ezeknek csak egy része az, hogy függőséget okoznak. Rengeteg időt vesznek el, nagyon sokan szoronganak miatta, rossz hatással van a mentális állapotra. Könnyedén azon kaphatod magad, hogy eltelt egy-két óra, és tulajdonképpen semmi hasznosat nem csináltál, csak egyperces videókat néztél olyan emberekről és dolgokról, amik igazából nem is érdekelnek, ráadásul el sem tudod mondani, mi mindent láttál.
Egyre menőbbek az üzenetküldő szolgáltatások
Ez egyébként nem új tendencia, de szépen látszik, hogy az emberek egy jelentős része a közösségi oldalak helyett inkább az üzenetküldő alkalmazások felé mozdult. A képlet egyszerű: nem feltétlenül akarod mind a több száz ismerősöd bejegyzését látni, viszont vannak olyanok, akikét mindenképpen szeretnéd, lehetőleg azonnal, és nem három nap múlva. Erre tökéletesen alkalmasak a csevegőcsoportok, legyenek azok a Messengeren, Viberen vagy éppen WhatsAppon.
Sőt, amióta kedvenceid körüzenet-csatornát is indíthatnak, azóta még inkább személyesebb és gyorsabb lehet a kommunikáció, ami miatt sokan ezeket a megoldásokat jobban szeretik, mint a Facebook- vagy éppen az Instagaram-felületüket, ahol az algoritmus változásai miatt sokszor kiszámíthatatlan, hogy milyen bejegyzés mikor kerül az ember elé, már ha egyáltalán eljut hozzá.
Társkeresés másképpen
Az ismerkedés, pláne az online ismerkedés sosem volt egyszerű. Az utóbbi időben erre vagy az ismerkedős applikációk voltak alkalmasak, vagy a közösségi oldalak olyan módon, hogy a közös ismerősök bejegyzései alatt vadásztak egymásra a potenciális párok. Ennek azonban leáldozni látszik, ugyanis van egy sokkal izgalmasabb, és szórakoztatóbb módja: a hobbi applikációk.
TECHXPO 2024: Budapest új technológiai expója debütál novemberben
Ilyen például a Strava vagy a Goodread, melyek esetében nem is feltétlenül az alkalmazás a lényeg, hanem a közösség és a hasonló érdeklődési kör. Sőt, ezek azok az oldalak, amelyek a szakértők szerint a közösségi oldalak új generációját jelenthetik majd.
A digitális városközpont koncepciójával megy szembe
Az újabb generációk és azok, akiknek elege lett a közösségi médiából, azt mondják, hogy már nem elég az a koncepció, ami eddig talán működött, hogy algoritmusok döntik el, hogy mit láthatsz, illetve hogy bárki bármit mondhat, lehet az gyűlöletkeltő, hazugság vagy éppen megtévesztés, a platformok nem tudnak megfelelően fellépni, sőt gyakran pont segítik, hogy ezek a káros bejegyzések gyorsabban terjedjenek, és minél több emberhez eljussanak. Ráadásul sok esetben a nevek mögött nem is valódi emberek állnak.
Ezzel szemben az olyan hobbi központú alkalmazások, mint mondjuk a Strava, ami az egészséges életmóddal, futással és testmozgással foglalkozik, olyan népszerű lett, hogy már üzenetküldő funkciót is bevezettek. Az olyan alkalmazások, amelyek olvasással foglalkoznak, szintén szépen növekszenek az utóbbi időben. Ott vannak az olyan alkalmazások, mint a Letterboxd, ahol kipipálhatod, melyik filmeket láttad, és véleményezheted őket, vagy éppen a Discogs, ahol a fizikai lemezgyűjteményed tárolhatod virtuálisan is, kivívva ezzel mások elismerését is.
Új témák, új oldalak
Nem tudjuk azt állítani, hogy egy új film vagy könyv nem lehet megosztó, még csak azt sem lehet mondani, hogy egy új lemez ne válthatna ki bárkiből indulatokat, mégis kevésbé fáradtak bele ebbe az emberek, mint a politikába. Inkább a saját hobbijukról beszélgetnének, ahol mindenkinek hasonló az érdeklődési köre, és nincsenek kitéve annak, hogy az algoritmus bepróbálkozik néha egy-egy szélsőséges vagy gyűlöletkeltő tartalommal. Lehet kommunikálni másokkal, de nem olyan egyszerű nyilvános megszégyenítés tárgyává válni, mint mondjuk a Facebookon.
Kisebb a nyomás, így ismerkedni is könnyebb
Vegyünk egy egyszerű példát. Valaki szeretne egészségesebben élni, ezért elkezd többet gyalogolni, az adatokat pedig a Stravában gyűjti, és esetleg beszáll olyan kihívásokba, ahol hasonló célokkal gyűltek össze emberek. Vagy éppen kedvenc íród új könyvéről beszélhetsz másokkal, és lehetséges, hogy vannak olyan emberek, akiknek nagyon hasonló lesz a gondolatmenetük, és esetleg ez szimpatikussá válik.
A kutatók szerint az ilyen hobbialkalmazások jobban elősegítik azt is, hogy az emberek párt találjanak, ennek oka pedig egyszerű: míg a randiappokon az elsődleges és gyakorlatilag kizárólagos cél, hogy a lehető legjobb verziót mutassuk magunkból, ez gyakran szorongáshoz és túl nagy nyomáshoz vezet.
Nem a ripityára törés a legrosszabb, ami a telefonoddal történhet, így védekezhetsz ellene
Ezzel szemben ezek az alkalmazások lazábbak, az ember a hobbijáról beszélget, nincs nyomás, viszont sokkal egyszerűbben szimpatikussá válhat valaki, ráadásul sokaknak tetszik, hogy ezeken a helyeken nem a külső az elsődleges szempont, amikor az a kérdés, hogy egyáltalán beszédbe elegyedjenek-e a másikkal.
Az nem valószínű, hogy a Facebook és társai pár hónapon belül elnéptelenednek, azonban érdemes neked is elgondolkodni azon, melyek azok az oldalak és emberi interakciók, amelyek hozzátesznek az életedhez, és melyek azok, amik nem téged szolgálnak, sőt rossz érzéseket keltenek benned.
