5 dolog, amiről azt hisszük, jó egy párkapcsolatban, pedig nagyon nem oké
Minden kapcsolat más és más, de vannak bizonyos sztereotípiák, amelyek a társadalom szemében a "normát" jelentik, akik pedig ettől eltérnek, már nem is élhetnek egészséges párkapcsolatban. Ez természetesen nem így van, sőt, pont attól lesz valami mérgező, hogy normalizáljuk azt, amit nem kéne.
Ezeket láttad már?
Emberi kapcsolataink nagyon bonyolultak tudnak lenni, ezért néha akaratlanul is áldozatául esünk a kapcsolatok működésével kapcsolatos sztereotípiáknak. Mivel ezek az elvárások normalizálódnak társadalmunkban, ezért elég sok mindenről hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy teljesen rendben van, egészséges és jó nekünk, holott mérgező vagy akár káros is lehet. Nézzük, mi az az 5 dolog, amiről azt hisszük, jó egy párkapcsolatban, pedig nagyon nem oké, és valójában egy tévhit.
1. A se veled, se nélküled kapcsolatok izgalmasak és szenvedélyesek
Az ilyen mérgező viszonyokat a popkultúra gyakran romantizálja. A fantázia, hogy két szerelmes a legnagyobb akadályok ellenére is mindig visszatalál egymáshoz, izgalmasnak és szenvedélyesnek tűnhet - telis tele perzselő érzelmekkel, hatalmas mélységekkel és magasságokkal. Azonban a valóság az, hogy az ilyesfajta kapcsolatok hosszú távon megbetegítenek. De akkor miért hajlamos sok ember mégis beleragadni? Anabel Basulto házasság- és családterapeuta szerint azért, mert az emberek nagy része abban bízik, hogy a partnere idővel megváltozik majd miatta - pont úgy, mint amikor a filmekben a hősnő megpróbálja a “rosszfiút” “megjavítani” vagy megmenteni saját magától. „Az izgalom, hogy azt hisszük ‘ezúttal jobb lesz’ az endorfinszint megnövekedéséhez vezet, ami elhiteti az agyunkkal, hogy ez a mérgező mintázat jó."
2. A kontrollálás egyenlő a szerelemmel
Az az elképzelés, miszerint a partner kontrollálása a szeretet jele, egy borzasztóan ártalmas sztereotípia, amely egészségtelen, veszélyes kapcsolatok okozója lehet. Ebben a kapcsolati dinamikában a féltékenység nem az érdeklődést, a kontroll nem az elkötelezettséget, a manipuláció pedig nem a szerelmet jelenti. „Ha megengeded másoknak, hogy irányítsák a viselkedésedet és a gondolkodásmódodat, az nagy hatással lehet az önérzetedre és az önbecsülésedre. A viselkedésed kontrollálása a szorongás és a depresszió kialakulásának kockázatát is veszélyeztetheti" - mondja Basulto. Az egészséges kapcsolatok a bizalomra épülnek, és ha őszintén szeretünk, akkor nem akarjuk irányítani a másikat, hanem vigasztaljuk, támogatjuk, bátorítjuk. Arra törekszünk, hogy a legjobbat hozzuk ki belőle, és hagyjuk őt szárnyalni.
3. Csak a nőknek kell gondoskodniuk a gyermekeikről és a párjukról
A hagyományos nemi sztereotípiák azt közvetítik, hogy a nők a kapcsolat elsődleges gondozói, ami nemcsak a gyerekekre vonatkozik, hanem a partnereikre is. „Amikor a nőkre nehezedik az a súly, hogy mindenkiről gondoskodjanak a családban, hajlamosak fizikailag és lelkileg is kiégni. Az ő munkájuk láthatatlan, ezért gyakran úgy érzik, hogy családtagjaik - különösen partnereik - nem értékelik őket” – mondja Gayane Aramyan házasság- és családterapeuta. Ez a káros sztereotípia méltánytalanul megterheli a nőket, miközben alábecsüli a férfiak azon képességét, hogy egyenrangú szülőként vegyenek részt a gyermeknevelésben.
4. A férfiak jobban vágynak a szexre, mint a nők
Az az elképzelés, miszerint a férfiaknak nagyobb a szexuális étvágya, mint a nőknek, több szempontból is bántó lehet. Egyrészt arra utal, hogy a férfiakat jobban motiválja a szex, míg a nők passzívak, és győzködni kell őket, hogy ágyba bújhassanak velük. Dr. Tara Suwinyattichaiporn, a Kaliforniai Fullertoni Egyetem professzora szerint ez a mentális egészség romlásához, párkapcsolati problémákhoz és alacsony önbecsüléshez vezethet.
„Ha olyan férfi vagy, aki nem akar minden egyes nap szexelni, akkor férfiatlannak gondolnak. Ha pedig olyan nő, aki szexuálisan aktív a kapcsolatban, és a férfi partnered azonban nem, akkor megalázottnak vagy nem kívánatosnak érezheted magát” – mondja. Ez az elképzelés arra is kényszeríti a férfiakat, hogy a férfiasság egy szűk, sztereotip elképzelését fenntartó magatartást tanúsítsanak, míg a nőknek abban a tévhitben kell élniük, hogy őket eredendően kevésbé érdeklik a szex. Mindez nagyon negatív hatással van a párokra: haragot, hamis elvárásokat, félreértéseket okozhat, ami szakításhoz vezethet.
5. A monogámia az egyetlen lehetőség
A monogám kapcsolatokat jellemzően az ideális, sőt az egyetlen elfogadható kapcsolattípusként mutatják be. Bár ez sok párnál jól működik, nem jelenti azt, hogy mindenki számára megfelelő. „Az a meggyőződés, hogy a monogámia a ‘norma’ vagy a ‘helyes út’, alááshatja a különböző kapcsolati struktúrák felé hajló egyének vágyait és preferenciáit, ezáltal az ítélkezés és a kirekesztés érzését keltve” – mondja Aramyan.
Dr. Suwinyattichaiporn pedig felhívja a figyelmet arra, hogy ez a sztereotípia szégyenérzethez és bűntudathoz vezethet. „Arra kényszerítheti a feleket, hogy vegyenek részt monogám kapcsolatokban még akkor is, ha az boldogtalanná teszi őket. Lehet, hogy a bűntudat miatt képtelenek kilépni a kapcsolatból, és/vagy túlzottan szégyellik magukat ahhoz, hogy partnerükkel közöljék az alternatív kapcsolati struktúra iránti vágyukat" - zeszi hozzá.
Forrás: verywellmind.com