Ilyen gyakran kellene kimosnod a törölköződet a szakértő szerint: komoly fertőzést kaphatsz, ha nem így teszel
Esténként jól esik beállni a zuhany alá, letusolni, majd beburkolni magunkat a törölközőnkbe. Utóbbi azonban tönkreteheti az élményt, ha kellemetlen illatú. Arról nem is beszélve, hogy láthatatlanul is megbújhatnak benne a különféle baktériumok, amelyek esetleg meg is betegíthetnek. Nézzük, milyen gyakran érdemes kimosni, hogy mindezt elkerüljük!
Ezeket láttad már?
Naponta? Hetente? Esetleg kéthetente? Sokakban felmerül a kérdés, milyen gyakran ajánlott kimosni a törölközőket. Mivel sokáig nedvesek maradnak és nehezen tudnak kiszáradni, könnyen elszaporodhatnak bennük a baktériumok. Bár mi talán észre sem vesszük, komoly betegségeket is okozhatnak, ha nem figyelünk oda rá.
Három használat után mehet is a mosógépbe
Könnyen azt feltételezhetnénk, hogy mivel fürdés után mi magunk is tiszták vagyunk, a törölközőnk is az marad. Pedig észrevétlenül olyan mikroorganizmusok telepedhetnek meg rajta, ami tönkretehetik a higiéniát. A törölközők nagyon sok vizet szívnak magukba, órákig nedvesek maradnak és tökéletes táptalajt biztosítanak a baktériumok számára. Szakemberek tehát azt ajánlják, három használat után mossuk ki a törölközőt.
Testünk minden egyes centiméterén több millió bőrsejt és több száz verejtékmirigy található. Bőrünk felső rétegét elhalt hámsejtek borítják, ezek nagy része a zuhany alatt lemosódik, de közülük sok a törölközőn köt ki.
A legjobb módja, hogy megóvjuk a törölközőt, ha jól szellőző helyre tesszük, két használat között mindenképp hagyjuk teljesen megszáradni és a lehető leggyakrabban mossuk. A Cleaning Institute szerint három használat után mehet is a mosógépbe, tehát ez hetente nagyjából két alkalmat jelent. Ez a rutin megakadályozza majd az baktériumok elszaporodását.
Van, hogy még gyakrabban kell
Bizonyos esetekben azonban még ennél is gyakrabban érdemes törölközőt cserélni. Nézzük, melyek ezek!
- Ha a törölközőre valamilyen testnedv került, azonnal mehet a mosógépbe.
- Azokat is rögtön mosni kell, amelyekkel például edzés után felitattuk az izzadságot vagy órákig nedvesen maradtak a tornazsákban.
- Ha a fürdőszobában a használat után nedves marad, nem tud kiszáradni rendesen, mindenképp mossuk ki.
- Ekcémás vagy érzékeny bőr esetén, hogy elkerüljük a további irritációt, egyetlen használat után is érdemes kimosni.
Mi történik akkor, ha nem mossuk ki időben a törölközőt?
A piszkos törölközők vírusokat, gombákat, baktériumokat terjeszthetnek. Az ilyen darabok használata könnyen bőrirritációt, -fertőzést okozhat. A staphylococcus baktérium kifejezetten gyakran jelenik meg például a nem megfelelő gyakorisággal mosott törölközőkön, ágyneműkön. Arra is ügyeljünk, soha ne osszuk meg törölközőnket olyannal, akit nem ismerünk vagy olyannal, aki beteg. Persze előfordulhat, hogy bizonyos oknál fogva három alkalomnál többször kell használni a törölközőt, valószínűleg ekkor sem dől össze a világ, ugyanakkor ezzel bőrünk egészségét kockáztatjuk.
Így mossuk a törölközőket
- Használat után mindig akasszuk fel és csak száradás után dobjuk bele a szennyestartóba.
- Fehérítőszerre nincs szükség, hogy eltávolítsuk a törölközőn lévő baktériumokat.
- Mosáskor kövessük a mosószer dobozára, flakonjára írt utasításokat.
- Egy kevés ecetet is adhatunk a mosáshoz.
- Időnként fertőtlenítsünk a mosógépet.
- Ne pakoljuk teljesen tele a mosógépet, mert ha tele van, lehet, hogy a törölközők nem kapnak annyi mosószert, ami teljesen tisztává tenné őket.
Persze egy idő után a törölköző kidobására is sor kerülhet. Egy-egy darab élettartama nagyban függ a minőségétől és attól, hogyan tisztítjuk. Az olcsóbbak könnyebben bolyhosodnak, és a forró víztől szétbomolhatnak. Mosáskor mindig kövessük a címkén lévő utasításokat. Megfelelő gondozás mellett évekig is használható marad egy törölköző.
Forrás: healthline.com