Ez a tökéletes időpont a reggelihez a szakértő szerint
A reggelit a „nap legfontosabb étkezéseként” emlegetik, de a reggeli elfogyasztásának legoptimálisabb időpontját továbbra is rejtély övezi. A brit GLAMOUR egy táplálkozási szakértőt kérdezett arról, hogy szerinte mely időpontban a legegészségesebb reggelizni. Nézzük is!
Ezeket láttad már?
Egyértelmű bizonyíték van arra, hogy egy egészséges és tápláló reggeli hatalmas lendületet adhat a naphoz, köszönhetően annak, hogy segíti az anyagcserét, egyensúlyban tartja a vércukorszintet, valamint javítja a hangulatot és a koncentrációt. De vajon mi a tökéletes időpont a reggelihez? A kérdésre egy táplálkozási szakértő adja meg a választ.
Hagyj a testednek elegendő időt
Az étel tulajdonképpen egy “üzemanyag”, szóval gondolj rá úgy, mintha benzint töltenél a tartályba. Ehhez kulcsfontosságú a nap első étkezése, amit ha megfelelő időpontba juttatsz a szervezetedbe, az (a fentebb felsorolt pozitív hatások mellett) segít abban, hogy a nap későbbi szakaszában is elkerüld a sóvárgást.
Rhian Stephenson táplálkozási szakértő szerint a reggeli legideálisabb időpontja személyenként változhat, de az mindenképpen jó kiindulási pont, ha legalább 12 órát kihagysz a vacsora és a reggeli között. „Ha például 19:30-kor fejezted be a vacsorát, akkor várj minimum 7:30-ig, mielőtt elfogyasztod a reggelit” - kezdi a szakember.
Szilárd tudományos érv szól amellett, hogy így kell időzíteni a reggelit. Mindannyiunknak van egy beépített órája – cirkadián ritmusként ismert –, amely fenntartja a 24 órás ritmust. Emésztőrendszerünkben is több billió baktérium található – összefoglaló néven bélmikrobióm –, amelyek szintén a cirkadián ritmust követik. Tehát ugyanúgy, ahogyan a tested alvás közben helyreállító üzemmódba lép, fontos, hogy „elég időt hagyj a mikrobiomnak is a pihenésre és a regenerálódásra” – mondja Stephenson.
Ez azért ennyire fontos, mert a bélrendszerünk rendelkezik egy öntisztító mechanizmussal, „de ahhoz, hogy ez megtörténjen, koplalnunk kell” – teszi hozzá utalva arra, hogy a koplalás bizony egyáltalán nem egy negatív jelző, ha az éjszakai ételmegvonásról van szó.
Az sem mindegy, mi kerül a tányérodra
De ez még nem minden. Az, hogy mit eszel, ugyanolyan lényeges, mint az, hogy mikor reggelizel. „Kulcsfontosságú, hogy jó minőségű, fehérjében, rostban és fitonutriensben gazdag reggelit tegyél a tányérodra” – jegyzi meg a szakértő. „Ez segít szabályozni a vércukorszintet, az energiát és az étkezési szokásokat a nap folyamán.”
Azt is hangsúlyozza, hogy a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása a nap elején csökkenti az éjszakai éhséget, arról nem is beszélve, hogy a fehérje aminosavakból áll, amelyekre a szervezetünknek nagy szüksége van az izmok, csontok és bőrsejtek építéséhez és helyreállításához. „Célja, hogy testtömeg-kilogrammonként 1,2 g fehérjét vigyünk be a szervezetünkbe a nap folyamán” – hangsúlyozza Stephenson.
Kerüld a cukrot
Kerüld a cukros reggelit! A fánkok, péksütemények és egyes gabonafélék fogyasztásakor ugyanis jelentősen megugrik a vércukorszint, majd néhány órával később ismét összeomlik, ami miatt fáradtnak, tompának érezheted magad. Ajánlatos például tofut, tojást, halat fogyasztanod, mindemellett pedig ügyelj arra, hogy a reggelid tartalmazzon magas rosttartalmú ételeket is, például teljes kiőrlésű kenyeret vagy zabpelyhet. Az avokádót is meleg szívvel ajánlja a szakember, ugyanis az rendkívül gazdag telítetlen zsírsavakban, ami segít megőrízni a szíved egészségét.
Edzés előtt vagy után kell reggelizni?
Ahogy nincs szigorú szabály a reggeli legegészségesebb időpontját illetően, erre a kérdésre is többféle válasz létezik. Ugyanakkor erre is van tanácsa Stephensonnak. „Ha korán reggel, 6:30 vagy 7:30 körül edzel, akkor azt mondanám, hogy a hidratálás kulcsfontosságú, és várj egy kicsit utána, mielőtt megreggelizel” – mondja Stephenson. „Amennyiben viszont 8 óra után edzel, hasznos lehet egy kisebb étkezés vagy némi gyümölcs, attól függően, hogy épp milyen az energiaszinted.”
Az is fontos, hogy ne hagyj ki túl sok időt a testmozgás és az étkezés között. „Minden az egyensúly megtalálásán múlik” – teszi hozzá. „Ha reggel 8 órakor végzel egy nagyon nehéz edzést, majd délután 1 óráig nem eszel, az nem lesz produktív” - zárja gondolatait Stephenson.
Forrás: glamourmagazine.co.uk