Teszt: te tudod, melyik étel mérgező egy kutya számára, és melyik egészséges?
A legjobbat akarjuk nekik, mert a kutya kincs, sokszor mégis hibás döntéseket hozunk, ami kedvencünk kényeztetését, táplálását illeti. Te például tényleg biztosan tudod, melyek azok az emberi ételek, melyek ártalmasak kutyád számára, és mik azok, amikből egészen biztosan kerülhet kedvenc tányérjára is?
Ezeket láttad már?
A kutya az ember legjobb, leghűségesebb barátja, és természetes, hogy ezért hálásak vagyunk, és szeretnénk valamivel honorálni. De mivel cél egészen biztos nálad is az, hogy kedvenced hosszú évekig veled maradjon, esszenciális, milyen ételekkel táplálod őt, és mi az, amitől megkíméled a szervezetét. Íme egy teszt, amiben felmérheted jelenlegi tudásod, és ami játékosan tanít meg neked egy sor nagyon fontos információt.
Kezdjük valami egyszerűvel. Szerinted egészséges csokit adni a kutyának?
Mi a helyzet a sárgarépával? Vajon ehet belőle a kutya?
Következzen a dió - vajon jót tesz a kutyáknak?
A szőlő - mint egy kis friss gyümölcs - engedélyezett vajon?
Következzen a hagyma: te adnál a kutyádnak vöröshagymát vagy fokhagymát?
Na és milyen a helyzet az édesburgonyával?
Áfonyát eszel, és kedvenced kér egy kis kóstolót - megkínálod?
Itt a vasárnap, vendégségbe mentek, ahol jó kis zsíros ebéddel várnak titeket - kaphat belőle a kutyád?
Mint javasol az állatorvos?
„Az étel helyes megválasztása nagyon fontos, hiszen befolyással lehet a kutyusok fejlődésére, általános egészségügyi állapotukra, az emésztésre vagy akár a bőrük és a bundájuk állapotára is. A kutya szakszerű etetése hozzájárul ahhoz, hogy kedvencünk sokáig egészséges maradjon, sokáig éljen és boldog legyen.” - magyarázta Dr. Bardocz Edit állatorvos egy korábbi cikkünkben.
„A pici kutyusok fogazata körülbelül 6 hónapos korukra cserélődik le tejfogakról csontfogakra, ezért eddig a korig nagyon kell vigyázni a kemény ételekkel, csontokkal, mert felsérthetik a kutya fogínyét, de akár emésztési problémákat is okozhatnak. A kölyökkutyák nem fogyaszthatnak tehéntejet, mert nehezen tudják megemészteni. A tej tilalma felnőtt korban is érvényes, ugyanis a legtöbb kutya laktózérzékennyé válik felnőtt korára, és semmilyen tejtermék lebontására nem képes maradéktalanul a szervezete.
Természetesen a tiltólista igen hosszú, hiszen a kutyák többféle emberi ételre is mérgezés tüneteivel reagálhatnak, ezeket minden életkorban messziről el kell kerülni (pl. avokádó, fagyi, csoki). Hat hónapos korig kell tartani a napi három étkezési rutint, majd ezt követően a reggeli és a vacsora bőven elegendő. Felnőtt kutyáknak egyéves kortól a napi egyszeri étkezés javasolt, de való igaz, itt is akadnak kivételek, például az idős kutyák esetében vissza lehet térni a napi kétszeri etetéshez.
A reggeli vagy esti étkezés beiktatása függ a kutya aktivitásától és a napi rutinjától. Ha például reggel adunk enni egy olyan kutyának, aki aktívan őrzi a házat és emiatt fel-alá szaladgál, azzal akár a bélcsavarodást is kockáztatjuk. Aranyszabály, hogy etetést követően a kutya nem végezhet mozgást, nem játszhat vagy hempereghet, nem ajánlott sétálni vinni és nem sportolhat. Legalább 2-3 óra pihenés szükséges ahhoz, hogy a kutya megeméssze az elfogyasztott ételt.”