10 dolog, amit soha ne próbálj meg szappannal megtisztítani, mert csak tönkreteszed
Tudtad, hogy szappant már sok száz évvel ezelőtt is használtak az emberek kézmosáshoz, fürdéshez és különféle anyagok tisztításához? A szappan széleskörű felhasználása az otthonunkban ma is remek ötlet, viszont akármennyire is sokoldalú segítség, mégsem mindenhol érdemes bevetnünk. Olyannyira, hogy ha bizonyos dolgokat szappannal tisztítunk meg, tönkre is mehetnek.
Ezeket láttad már?
Ha alaposan belegondolunk, a szappan rengeteg dolog megtisztításához alkalmas az otthonunkban. Általában véve elmondható ugyanis, hogy a szappan kitűnően fellép a zsíros, olajos foltok és sok más szennyeződés ellen is. Bizonyos dolgoknak azonban többet árt, mint használ. Mutatjuk, mikre is gondolunk pontosan!
Tükör
Ha egy tükröt szappan és víz keverékével próbálsz megtisztítani, az bizony feltűnő csíkokat hagyhat maga után, főleg, ha kemény vizet használtál. Mary Gagliardi, a Clorox szakértője szerint ezeket a csíkokat ráadásul rendkívül nehéz lehet eltüntetni. Ezért helyette használj inkább olyan tisztítószereket, amelyeket kifejezetten a tükrök tisztán tartására fejlesztettek ki.
Ablak
Ha ablakot tervezel pucolni, vagy bármilyen más üvegből készült tárgyat letisztítani, szintén nem érdemes szappannal és vízzel tisztítani, mert filmréteg keletkezhet rajta, amelyet aztán nagy valószínűséggel csak egy ecetes lemosóval tudsz majd eltüntetni. Hogy erre ne kerüljön sor, Gagliardi azoknak a tisztítószereknek a használatát javasolja, amelyeket kimondottan az ablakpucoláshoz készültek.
Öntöttvas serpenyő
A legtöbb edénynek nem árt, ha szappannal mosod el, az öntöttvas serpenyők viszont nem lesznek hálásak érte, ugyanis megsértheti a felületüket. Hogy ne így legyen, az öntöttvas serpenyőidet mindig áztasd inkább vízbe, majd tegyél rá durvább szemű sót (a hagyományos mosogatószerek használatát is érdemes kerülnöd), és azzal súrold át óvatosan, majd öblítsd le.
Bármi, ami fából készül
Ami fából készül - legyen az bútor vagy parkettás padló - azt bizony soha nem szabad szappannal tisztítani. Ennek elsősorban az az oka, hogy gyakran védőréteggel vannak bevonva, vagy természetes olajokat tartalmaznak, amelyeket a szappan eltávolíthat. Hogy ne így legyen, lehetőleg mindig olyan termékeket használj a tisztításukhoz, amelyeket kimondottan fa felületekhez fejlesztettek ki, vagy a fával kompatibilis házi készítésű tisztítószereket használj.
Ágynemű
Ha ki szeretnéd mosni az ágyneműt, akkor elsősorban mosószerek közül válogass, hiszen azok úgy lettek tervezve, hogy kíméletesek legyenek a ruhaneműk anyagához. A szappan viszont durvább, és akár tönkre is teheti a szálait. Ugyanez vonatkozik egyébként általában véve a hálózsákokra, és gyakorlatilag az összes ruhadarabunkra is.
Törülköző
Az ágyneműnkhöz és a ruháinkhoz hasonlóan a törülközőket legtöbbször hagyományos mosószerrel érdemes kimosni. Gagliardi a szappant már csak azért sem ajánlja ebben az esetben sem, mert karcossá teheti az anyagukat, amelynek hatására kevésbé lesznek képesek felszívni a nedvességet.
Bunda
Külön említést érdemelnek a bundák - akár valódi, akár szintetikus szőrméből készültek. Ugyanis ha szappan kerül rájuk, könnyen kiszáradhatnak és megsérülhetnek. A legbiztosabb, ha a bundákat mindig a tisztítóba viszed és szakemberekre bízod.
Bőr kanapé
A bőr kanapékat és más bőr bútorokat soha ne tisztítsd szappannal, ugyanis kiszáríthatja vagy akár egyből tönkre is teheti a felületüket. Hogy biztosan ne tégy bennük kárt, előbb mindig olvasd el a tisztítási útmutatójukat, majd az abban leírtak szerint cselekedj.
Matt festett fal
A matt falakat - és általában véve a matt festett felületeket - nem érdemes szappannal tisztítani, ugyanis foltok és csíkok maradhatnak utána. Ha viszont csak enyhén vizes szivaccsal próbálkozol, akkor sok folttól, szennyeződéstől megszabadulhatsz anélkül, hogy a fal jelentősen megváltozna.
Kávéfőző
Végül, de nem utolsó sorban, ha a kávéfőződet tervezed megtisztítani, akkor sem érdemes szappannal próbálkoznod, ugyanis ha utána kávét szeretnél főzni, szappanos ízűvé és habossá is teheti a kávédat. A fehér ecet és a víz keveréke viszont általában beválik, de a legcélszerűbb ebben az esetben is az, ha elolvasod a kávéfőző tisztítási útmutatóját, és aszerint cselekszel.
Forrás: marthastewart.com, bhg.com