Sztárbox: Volt olyan híresség, akit az orvosi vizsgálatok után azonnal kivettek a műsorból
Bár a Sztárbox című műsorban a hírességek kapják a fókuszt, és egy fél ország várja, vajon ki nyeri meg a végső mérkőzéseket, nem akartunk elmenni a háttérben dolgozó szakemberek mellett, akik a műsor egészségügyi hátterének biztosításában vesznek részt. Wisinger János, a WISBRO Production - a műsor gyártócégének - képviselője mesélt a GLAMOUR-nak.
Ezeket láttad már?
December 10-én elérkezünk a Sztárbox várva várt szuperdöntőjéhez, ahol Berki Mazsi Dobos Evelinnel, Molnár Áron Rácz Jenővel, Brasch Bence pedig Árpa Attilával csap össze. Most azonban kivételesen nem ők a főszereplők, hanem azok a szakemberek, akik kiemelkedően fontos pozíciót töltenek be a műsor életében. Mert abban az adásban például, amikor Kabát Peti eszméletlenül feküdt a ringben, valójában ők voltak. legnagyobb hősök. De az egészségügyi szakemberek szerepe nem csak ebben a néhány órában fontos, tudtuk meg Wisinger Jánostól, a Sztárboxot gyártó WISBRO Production képviselőjétől.
A hősök a háttérben dolgoznak a Sztárbox című műsorban
„A versenyzők előzetesen teljes körű egészségügyi vizsgálaton estek át, méghozzá az országban elérhető legmodernebb vizsgálati módszerekkel és egészségügyi eszközökkel, speciálisan a sportág kockázataira fókuszálva. Az ország legjobban felszerelt laboratóriumában, klinikai háttérrel szervezett terheléses sportkardiológiai komplex vizsgálat és a szükséges labordiagnosztikai vizsgálatok mellett szemészeti és neurológiai vizsgálatokon estek át a felkért hírességek, és ha indokolt volt, akár szív CT és koponya MR vizsgálatig számos más vizsgálat is szerepelt az orvosszakértők javaslatai között.”
Hosszú procedúrának tűnik, és mint kiderült, nem is mindenki volt alkalmas egy ilyen típusú kihívásra. „Az előbb említett vizsgálatcsomag után volt olyan jelöltünk, akit ki is vettünk a végleges csapatból, mert a vizsgálatok alapján kockázatos lett volna a műsorban való szereplésük.”
Arra, hogy mennyire komolyak ezek a vizsgálatok, és kik azok az orvosok, akik ezeket végzik, ugyancsak meggyőző választ kaptunk: „A vizsgálatok hitelességét az mutatja meg, hogy ugyanezen klinikai stáb vizsgálja és vizsgálta a HUNOR programban is résztvevő magyar űrhajósjelölteket.” Tehát az, hogy egy ilyen műsor egyáltalán létrejöhet, rengeteg előzetes felkészülést igényel. Nem elég, hogy ki kell választani a megfelelő versenyzőket, hanem fel is kell mérni az egészségügyi állapotukat: a fizikai terhelés mellett, a mentális egészségüket is.
A folyamatos egészségügyi hátteret nyújtó szakemberek mellett további szakmai teamek vesznek részt az élő adásokon. Ők azok, akik, ha bármi történik a ringben, egyből intézkednek. Ahogy például történt ez Kabát Péter esetében is, akit Rácz Jenő a november 19-ei, negyedik elődöntőben ütött ki.
„Az eddigi orvosi teamen túl a Sztárbox adásainak közvetítésén jelen vannak kifejezetten boxra specializálódott, tapasztalt ringorvosok, valamint az Országos Mentőszolgálat esetkocsija is, teljes személyzettel.” A szakemberek feladata azonban nem ér véget ott, amit a műsorban látunk. „A mérkőzések után is ellenőrzik a versenyzők állapotát, és azt, hogy szükséges-e bármilyen további ellátás. Attól függetlenül, szükség van-e ellátásra, a versenyzőket még másnap is felkeressük, hogy érdeklődjünk az állapotukról. Ha előzetesen nem történt sérülés, vagy az orvosok a helyszínen nem állapítottak meg olyat, ami további vizsgálatokat igényelne, de a versenyző úgy ítéli meg, hogy további orvosi ellenőrzést szeretne, akkor rendelkezésére áll a már említett orvosi team.”