„Az, hogy ki kel fel éjjel a síró gyerekhez, nem a nemi hovatartozás függvénye”

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Június harmadik vasárnapján az apákat ünnepeljük, mi viszont, ahogy az anyák esetében, úgy gondoljuk, egy nap nem elég ahhoz, hogy érdemi diskurzust kezdeményezzünk a szerepeikről és a kihívásaikról. Hiszünk az egyenlőségben, a saját eszközeinkkel szeretnénk elősegíteni azt, ezért indítottuk el az Apák hetét.

Az apa nagyon sok olyan dologra képes, amire az anya
Az apa nagyon sok olyan dologra képes, amire az anya
Fotó: Halfpoint Images/Getty Images

Szil Péter pszichoterapeuta a hetvenes évektől részt vett a patriarchális berendezkedéssel és a szexizmussal szemben kritikus férfimozgalom munkájában (mely nem keverendő össze a feminizmusellenes „férfijogi mozgalommal”!). Élt Svédországban, az Egyesült Államokban és Spanyolországban. Számos publikációja jelent meg (egyebek mellett) a férfiszerepek témájában. Jelenleg a Stop-Férfierőszak Projekt munkatársa és a zuglói Békés Otthon program szakértője. Három, már felnőtt gyermeke és négy unokája van. A június harmadik vasárnapján (idén június 16-án) esedékes apák napja apropóján beszélgettünk vele.

Az anyák napja mellett már az apák is kapnak dedikált ünnepet. Fontosnak, hasznosnak tartod-e az apák napját?

Attól függ, hogy a gyakorlatban miről szól. Az apák napja ideális esetben közös útkeresés az apaszerep új fogalmai és gyakorlata felé. Ahogyan azonban a nemzetközi nőnap is értelmét veszti, ha a virágajándékozás és a nők áldozatvállalásának dicsőítése áll a középpontjában, jelenlegi formájában az apák napjával sem értek egyet. Mindkét ünnepnek a nemek egyenlőségéről, az egyenlő munkamegosztásról kellene szólnia. Úgy látom, hogy az apák napja jelenleg sok esetben a férfiak valós részvállalását eltúlzó, ajnározó ünneplés, így ebben a formában nem hasznos.

De hát az utóbbi években növekedett az apák otthoni szerepvállalása, nem igaz?

Az „új apa” inkább a sajtóban, és nem a szociológiai tényekben létező jelenség. Több ország felméréseiből tudjuk, hogy a férfiak napjainkban még mindig egyenlőtlenül veszik ki a részüket az otthoni munkából. Ott, ahol a ráfordított idő tekintetében mégis egyenlő a részvállalásuk, általában inkább az érzelmileg kielégítő, kényelmesebb feladatokat végzik el. A mindennapi, monoton, ám legnagyobb megterhelést jelentő rutinfeladatok tömkelege és a diszpécserszerep továbbra is az anyára hárul.

Mit kell érteni ez utóbbi alatt?

– Például az olyan szereposztást, hogy az apa bevásárol, amennyiben kap az anyától egy bevásárlólistát. Azt, hogy mire van szükség a háztartásban, mi fog mindjárt elfogyni, van-e elég megfelelő ruha kimosva, mit kell intézni a gyereknek (pl. orvos, különórák, tanárokkal való kapcsolattartás stb.), többnyire az anya tartja észben. Ezt a mentális terhet nevezem diszpécserszerepnek.

Mérő Vera: „Apámnak erősen köze van ahhoz, hogy soha nem okoz gondot felállni - kiállni -, akkor sem, amikor mindenki ülve marad”

Mérő Vera: „Apámnak erősen köze van ahhoz, hogy soha nem okoz gondot felállni - kiállni -, akkor sem, amikor mindenki ülve marad”

Hogyan lehetne ezen változtatni?

Ha az apaságról beszélünk, akkor a felelősségvállalásra kell helyezni a hangsúlyt. Az apaság kapcsán ne csak az érzelmekről ejtsünk szót, hanem a társadalmi, gazdasági valóságról is: a gyerek iránti szeretet nem ugyanaz, mint a gyerekért való felelősség megosztása. Azaz, az apaság egy feladat, nem érdem. Nem is jog: válás után a közös felügyelet követelése csak akkor megalapozott, ha előtte a házasságban a gondoskodási feladatok is egyenlően oszlottak meg a szülők között.

A skandináv országokban ez gyakori, Magyarországon egyelőre kevésbé jellemző. Az egyenlőtlen felelősségvállalás abban is tükröződik, hogy a szülői kiégés vagy akár a gyermekvállalás megbánása kapcsán szinte mindig csak az anyákról esik szó. Akire a munka monotonabb, strapásabb, kellemetlenebb része jut, ráadásul aránytalan mértékben, az nem feltétlenül fogja kizárólag magasztosnak megélni a szülőséget.

Nemzetközi kutatások mutatják, hogy ott lesz nagyobb a gyerekvállalási kedv, ahol egyenlőség van a családban. A szocializáció eredményeként kialakult, így mélyen rögzült habitusok felülírása azonban nemcsak egyéni törekvés, hanem állami szerepvállalás kérdése is – amennyiben megvan a modernizálásra törekvő politikai akarat.

Hogyan tud hozzájárulni az állam a szülők egyenlőségéhez?

A férfiak által kivehető és az anyára át nem ruházható gyerekgondozási szabadság - a nemek közti keresetkülönbség felszámolása mellett – az állami szerepvállalás fontos eleme, mert segítségével a férfiak is bele tudnak rázódni a gondoskodási szerepbe. Az utódokról való gondoskodás késztetése – ellentétben az állítólag inkompetens férfiakon élcelődő szexista reklámokkal, viccekkel, vígjátékokkal – a férfiakban is kódolt. Nemcsak anyai, hanem apai ösztön is létezik, és aktiválható. Nemcsak akkor, amikor a gyerekek alszanak, vagy amikor még nagyon kicsik, vagy amikor az illető férfi már túl van életének „termelékeny” szakaszán és nagypapa lett.

Ezek szerint nincsenek is külön anya- és apaszerepek?

Biológiai adottságok mentén vannak eltérő feladatok, például a gyerekeinket csak a párom tudta szoptatni. Ezeket a biológiai különbségeket azonban nem szükséges és nem indokolt a társadalmi nemi szerepek felé meghosszabbítani. A testi közelségnek, a gondoskodásnak, az érintésnek nincs neme. Az, hogy ki kel fel éjjel a síró gyerekhez, nem a nemi hovatartozás függvénye, hanem azon múlik, hogy ki dönti el este, hogy most ő lesz az ügyeletes. Nem érdemes azoknak az érveléseknek bedőlni, amelyek a biológiai különbségekre akarják kenni a fennálló (ám megváltoztatható!) társadalmi nemi szerepek mentén kialakult egyenlőtlenségeket.

Jómagam éltem a lehetőséggel, hogy sok időt töltsek a gyerekeimmel – most, nyugdíjasként dolgozom többet, mint korábban bármikor. Foglalkozásomnak köszönhetően, terapeutaként betekintést nyerek idősödő férfiak életébe, és rendszeresen hallom tőlük, hogy bánják, hogy annak idején elszalasztották a gyerekeikkel való közelebbi kapcsolatot.

Az apai ösztön létezik, és a férfiak agya tényleg megváltozik, ha gyerekük születik

Az apai ösztön létezik, és a férfiak agya tényleg megváltozik, ha gyerekük születik

Mit tehetnek a szülők azért, hogy a gyerekekben már ne alakuljon ki nemi sztereotip gondolkodásmód?

Mindenekelőtt szeretném tehermentesíteni a szülőket: irreális elvárás, hogy kizárólag rajtuk múljon a társadalmi nemi szerepekkel kapcsolatos nevelés. Ma a gyerekek nem elsősorban a családokban szocializálódnak. A gendertudatos szülők feladata így nem elsősorban a gyerekekre való pozitív ráhatás, hanem a külvilág, elsősorban az internet folyamatos negatív ingereivel szembeni ellenállás.

Az online világ mellett a kortárs csoportnyomás is meghatározó a gyerekek életében: a fiúknak a lányosnak, nőiesnek tartott dolgoktól való eltávolodással kell bizonyítaniuk társaik számára, hogy megfelelnek a férfiszerepnek. Elvárás például, hogy ne legyenek „anyásak” - és ennek káros következményei lehetnek a nőkkel való későbbi kapcsolataikra nézve. Az otthoni példamutatás jelentősége azért így sem elhanyagolható, de jegyezzük meg: a gyerek nem abból tanul, amit prédikálunk neki, hanem abból, amit lát a viselkedésünkből.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Bővelkedett meglepetésekben a Sztárban sztár All Stars: hatalmas nevek estek ki a versenyből

Bővelkedett meglepetésekben a Sztárban sztár All Stars: hatalmas nevek estek ki a versenyből

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 bakancslistás film olyan élethelyzetekkel, amikről órákig lehet beszélgetni (x)

5 bakancslistás film olyan élethelyzetekkel, amikről órákig lehet beszélgetni (x)

Tuti recept az egészséges, ragyogó hajhoz: csak ezt a hajápolási rutint kell követned (x)

Tuti recept az egészséges, ragyogó hajhoz: csak ezt a hajápolási rutint kell követned (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen tudják a PMS-ről (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen tudják a PMS-ről (x)

Pár hasznos tipp, hogy a cikluszavar ne okozzon többé problémát (x)

Pár hasznos tipp, hogy a cikluszavar ne okozzon többé problémát (x)