Így kerüld el a fesztiválbetegségeket
A fesztiválbetegség nem törvényszerű, de a világ minden pontján ismerik. Alapvetően a bulik utáni felső légúti panaszokat szokták ez alatt érteni, de nem csak erre érdemes odafigyelni a nagy buli közepette.
Ezeket láttad már?
A nyár a jó idő, a fesztiválok, a szabadtéri bulik időszaka, és nincs is jobb annál, amikor együtt szórakozol a barátaiddal és az újonnan megismert fesztiválozókkal. Ugyanakkor az is sokaknak ismerős lehet, amikor egy-egy fesztivál után nem csak a fáradtság, de valamilyen betegség is megnehezíti a mindennapokat.
Mi az a fesztiválbetegség?
Hogy mennyire univerzális dolog ez, azt az is bizonyítja, hogy az Amerikai Tüdőgyógyász Társaság is ajánlásokat fogalmazott meg ezzel kapcsolatban. A fesztiválbetegség alapja, hogy annak egész jellege miatt nem csak zenével és emberekkel találkozik ott az ember, de a por, a pollen és a cigifüst is jelen van. A különféle gyomnövények, gazok, gombák és egyéb allergének megviselhetik a tüdőt, és a folyamatos irritáció miatt az emberek tüsszögnek, köhögnek, folyik az orruk.
Kihívást jelenthet az idő, és hogy bizony hajlamosak vagyunk megfeledkezni a megfelelő higiéniáról. A túl sok buli, kevés alvás és rossz hidratáltság pedig aranybánya a baktériumok számára. A nem megfelelő étkezés és tápanyagok bevitele pedig az emésztőszerveket is megterhelheti, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy az ember ilyenkor rengeteget kiabál, hiszen mindenhol szól a zene, így a sima beszélgetés is folyamatos üvöltözést jelent, ami után a torokfájás nem meglepő.
Ne felejtsd el, hogy megviseli a tested
Bár a buli nagyon jó, de azért ha belegondolsz, a tested ilyenkor rengeteg hatásnak teszed ki, ami megviseli. Nem arra bíztatunk, hogy hagyd ki a fesztiválokat, csak arra, hogy legyél tisztában azzal, hogy a testednek mi mindennel kell megküzdenie ilyenkor, és segíts neki, hogy könnyebben vegye az akadályokat. Ha ez sikerül, akkor a buli után csak a jó emlékek maradnak meg, az izomfájdalom, a betegségek nem. A szakemberek szerint a tüneteket az alváshiány, a nem megfelelő táplálkozás, a kiabálás, a sikoltozás a koncerteken, illetve a dehidratáltság, azaz a kiszáradás együttes tünetei okozzák. Ha ezekre odafigyelsz, máris tettél valamit a fesztiválbetegség ellen.
Ezekre figyelj!
Rendszeresen moss kezet! A Szigeten például idén megújultak a mosdóblokkok, nincsenek mobil vécék, és minden mosdóblokkban van kézmosási lehetőség. Ezeket használd, és az sem ördögtől való, hogy kézfertőtlenítőt is vigyél ki magaddal. Ne felejts el hidratálni - ez nagyon fontos! Persze a bőröd is az, de mi most ez alatt azt értjük, hogy igyál sok vizet. A sör és más alkoholos italok nem hidratálnak, sőt.
Ezeket ne számítsd bele a folyadékbevitelbe, hanem igyál rengeteg vizet! Hidd el, másnap hálás leszel nekünk ezért. Ráadásul ha folyamatosan hidratálsz, nem szárad ki a torok és az orr nyálkahártyája, és a por könnyebben eltávolítható az orrodból. Próbáld meg kerülni a füstöt, mert irritálja a torkod. Segíts az immunrendszerednek azzal, hogy kicsit felturbózod: szedj vitaminokat, és egyél sok gyümölcsöt, ugyanis a helytelen táplálkozás és a kevés tápanyag csökkenti az immunitást, ha pedig allergiás vagy, ne felejtsd otthon a gyógyszered.
Mi a gyógymód?
A legjobb a megelőzés, így a fentieken túl figyelj oda, hogy felkészülj arra is, hogy az idő változékony, és este már jól jön a pulóver. A fesztiválbetegség az esetek jelentős részében nagyon hamar el is múlik. Igyál sok folyadékot, pihenj, és ha szükséges, a vény nélkül kapható gyógyszerek segíthetnek, de az esetek többségében ezeket sem kell alkalmaznod. Ha a tünetek esetleg egy hétnél tovább fennállnak, fordulj a háziorvosodhoz.
Készülj alaposan!
A fesztiválokon leginkább az ronthatja el a bulit, ha megsérülsz. Persze most mondhatjuk azt, hogy nézz mindig a lábad elé, de talán ennél is fontosabb, hogy divat ide-oda, megfelelő cipőben menj. A talaj egyenetlen, így teljesen természetes, hogy a tömegben a lábadra lépnek, szóval hagyd most otthon a papucsot vagy a nyitott cipőt. Figyelj oda a felszínes sérülések, kisebb horzsolások kitisztítására, ha pedig komolyabb a sérülésed, látogasd meg a közepes magyar várost is kiszolgálni képes egészségügyi központot, ahol gyorsan ellátják a sebed, bekötözik, és már mehetsz is tovább bulizni. Figyelj oda a napvédelemre, továbbá arra is, hogy mit eszel, így elkerülheted a problémákat. Ha pedig rendszeresen gyógyszert kell szedned, akkor ne felejtsd el magaddal vinni a fesztiválra.