Nyáron sokkal nagyobb veszélyben van a szemed, erre figyelmeztet az orvos

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A látásunk az egyik legnagyobb kincsünk, de ha arról van szó, hogy mit teszel nap mint nap a szemed védelméért, mit válaszolnál? Sajnos sokan csak akkor törődnek vele, ha valamilyen problémát tapasztalnak, például begyulladt a szemük vagy úgy érzik, hogy romlott a látásuk. Pedig valójában nagy odafigyelést igényelne, különösen most, a nyári hónapokban, amikor a szokásosnál is több veszély leselkedik rá.

Nyáron fokozottan vigyáznod kell a szemed épségére
Nyáron fokozottan vigyáznod kell a szemed épségére
Fotó: Catherine Falls Commercial/Getty Images

A nyári hónapokban két dologra különösen érdemes odafigyelni a szemed védelme érdekében: az UV-sugárzás hatására és a kontaktlencse használatával kapcsolatos fertőzések megelőzésére, például strandolás közben. Utóbbi probléma különösen gyakori nyáron, bár jellemzően elkerülhető lenne.

Mindig számolj az UV-sugárzással!

Az UV-sugárzásnak való kitettség egész évben veszélyt jelenthet a szemünk egészségére nézve, a napsütéses hónapokban pedig még nagyobb valószínűséggel okozhat problémát. Bár sokan azt hiszik, hogy csak a bőrünkre jelentenek veszély az UV-sugarak, valójában a szemünknek is árthatnak. Olyannyira, hogy a hosszan tartó UV-sugárzásnak való kitettség elhomályosíthatja a látásodat, és szürkehályoghoz vagy makuladegenerációhoz is vezethet, utóbbi pedig akár látásvesztéssel is járhat.

Ezen veszélyek elkerülése érdekében kulcsfontosságú, hogy folyamatosan védd a szemed az UV-sugaraktól. Ennek az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja, ha olyan napszemüveget viselsz, amely 100%-ban blokkolja az UVA- és UVB-sugarakat. De jó ötlet az is, ha egy széles karimájú kalapot viselsz, ami akár 50%-kal is csökkentheti a szemet érő UV-sugarak mennyiségét.

Sok tényező zavarhatja a szemedet

Nyáron alapvetően is több tényező lehet, ami zavarhatja a szemünket. Például a klóros víz, amely irritációt okozhat, vagy a homok a strandon, amit akár a szél is a szemedbe fújhat. Ha kontaktlencsét viselsz, akkor további kihívásokkal kell szembenézned, mivel ezek még nagyobb eséllyel okozhatnak irritációt és kiszáradást a szemedben.

Hányást és belső vérzést is okozhatnak ezek a vitaminok, ha túladagolod őket

Hányást és belső vérzést is okozhatnak ezek a vitaminok, ha túladagolod őket

Ennek hatására homályos látást vagy szúró, égető, esetleg karcoló érzést is tapasztalhatsz a szemedben. Gyakori lehet a szem kivörösödése és fáradtsága is, főként a szemszárazság miatt, ami könnyű hunyorítást eredményezhet. Emellett különféle fertőzéseket is elkaphatsz. Azonban jó hír, hogy a legtöbb esetben tehetsz a szemed egészségét veszélyeztető tényezők elkerüléséért.

Amire mindenképp figyelj

Dr. Christian P. Guier optometrista, szemész szakorvos kiemeli, hogy soha ne viseljünk kontaktlencsét úszás vagy zuhanyzás közben. A medencék, a tengervíz, a tavak és akár a csapvíz is tartalmazhatja az Acanthamoeba nevű kórokozót, amelyek bizonyos típusai szaruhártya-gyulladást okozhatnak, különösen kontaktlencse viselésekor. Rámutat továbbá, hogy kerülni kell a kontaktlencsében történő alvást is.

Fontos, hogy a javasolt kontaktlencse-oldatot használjuk, amit a szemészünk vagy optometristánk ajánlott. Soha ne tároljuk és ne öblítsük le a kontaktlencséket csapvízzel. Emellett, ha kontaktlencsét viselünk, mindig mossunk kezet szappannal és vízzel. Amikor pedig betesszük vagy kivesszük a kontaktlencsét, szöszmentes törölközővel vagy papírtörlővel töröljük szárazra a kezünket, miután megmostuk.

Ami szintén segíthet

Ami a kontaktlencse használati idejét illeti, nem javasolt napi 8-10 óránál hosszabb ideig viselni, és mindig tartsuk be a kontaktlencse típusának megfelelő használati időt (napi/havi stb.). Emellett a tartót is ajánlott havi rendszerességgel kicserélni. Dr. Guier továbbá azt javasolja, hogy nyáron fontoljuk meg a napi kontaktlencsék használatát. Ez lehetővé teszi, hogy mindig tiszta kontaktlencsét viseljünk anélkül, hogy a szemünket irritálná a homok vagy bármilyen más szennyeződés, ami a lencsére kerülhet.

Dr. Troy Bedinghaus optometrista, szemész szakorvos rámutat, hogy nyáron érdemes lehet kontaktlencsével kompatibilis szemcseppet használni. Ez nem csak a tisztánlátás szempontjából segít, hanem kiegészítő védelmet nyújthat a szemnek. Emellett hasznos lehet az UV-szűrős kontaktlencse is, ami védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen. Ha pedig esetleg attól tartasz, hogy úszás közben nem fogsz látni a vízben, örömteli hír, hogy dioptriás úszószemüveget is készíttethetsz, amely segít a látásod fenntartásában és a vízi tevékenységeid élvezetében.

Forrás: floridaeyespecialists.com, verywellhealth.com, lens.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Bővelkedett meglepetésekben a Sztárban sztár All Stars: hatalmas nevek estek ki a versenyből

Bővelkedett meglepetésekben a Sztárban sztár All Stars: hatalmas nevek estek ki a versenyből

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 bakancslistás film olyan élethelyzetekkel, amikről órákig lehet beszélgetni (x)

5 bakancslistás film olyan élethelyzetekkel, amikről órákig lehet beszélgetni (x)

Tuti recept az egészséges, ragyogó hajhoz: csak ezt a hajápolási rutint kell követned (x)

Tuti recept az egészséges, ragyogó hajhoz: csak ezt a hajápolási rutint kell követned (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen tudják a PMS-ről (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen tudják a PMS-ről (x)

Pár hasznos tipp, hogy a cikluszavar ne okozzon többé problémát (x)

Pár hasznos tipp, hogy a cikluszavar ne okozzon többé problémát (x)