Nyáron sokkal nagyobb veszélyben van a szemed, erre figyelmeztet az orvos

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A látásunk az egyik legnagyobb kincsünk, de ha arról van szó, hogy mit teszel nap mint nap a szemed védelméért, mit válaszolnál? Sajnos sokan csak akkor törődnek vele, ha valamilyen problémát tapasztalnak, például begyulladt a szemük vagy úgy érzik, hogy romlott a látásuk. Pedig valójában nagy odafigyelést igényelne, különösen most, a nyári hónapokban, amikor a szokásosnál is több veszély leselkedik rá.

Nyáron fokozottan vigyáznod kell a szemed épségére
Nyáron fokozottan vigyáznod kell a szemed épségére
Fotó: Catherine Falls Commercial/Getty Images

A nyári hónapokban két dologra különösen érdemes odafigyelni a szemed védelme érdekében: az UV-sugárzás hatására és a kontaktlencse használatával kapcsolatos fertőzések megelőzésére, például strandolás közben. Utóbbi probléma különösen gyakori nyáron, bár jellemzően elkerülhető lenne.

Mindig számolj az UV-sugárzással!

Az UV-sugárzásnak való kitettség egész évben veszélyt jelenthet a szemünk egészségére nézve, a napsütéses hónapokban pedig még nagyobb valószínűséggel okozhat problémát. Bár sokan azt hiszik, hogy csak a bőrünkre jelentenek veszély az UV-sugarak, valójában a szemünknek is árthatnak. Olyannyira, hogy a hosszan tartó UV-sugárzásnak való kitettség elhomályosíthatja a látásodat, és szürkehályoghoz vagy makuladegenerációhoz is vezethet, utóbbi pedig akár látásvesztéssel is járhat.

Ezen veszélyek elkerülése érdekében kulcsfontosságú, hogy folyamatosan védd a szemed az UV-sugaraktól. Ennek az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja, ha olyan napszemüveget viselsz, amely 100%-ban blokkolja az UVA- és UVB-sugarakat. De jó ötlet az is, ha egy széles karimájú kalapot viselsz, ami akár 50%-kal is csökkentheti a szemet érő UV-sugarak mennyiségét.

Sok tényező zavarhatja a szemedet

Nyáron alapvetően is több tényező lehet, ami zavarhatja a szemünket. Például a klóros víz, amely irritációt okozhat, vagy a homok a strandon, amit akár a szél is a szemedbe fújhat. Ha kontaktlencsét viselsz, akkor további kihívásokkal kell szembenézned, mivel ezek még nagyobb eséllyel okozhatnak irritációt és kiszáradást a szemedben.

Hányást és belső vérzést is okozhatnak ezek a vitaminok, ha túladagolod őket

Hányást és belső vérzést is okozhatnak ezek a vitaminok, ha túladagolod őket

Ennek hatására homályos látást vagy szúró, égető, esetleg karcoló érzést is tapasztalhatsz a szemedben. Gyakori lehet a szem kivörösödése és fáradtsága is, főként a szemszárazság miatt, ami könnyű hunyorítást eredményezhet. Emellett különféle fertőzéseket is elkaphatsz. Azonban jó hír, hogy a legtöbb esetben tehetsz a szemed egészségét veszélyeztető tényezők elkerüléséért.

Amire mindenképp figyelj

Dr. Christian P. Guier optometrista, szemész szakorvos kiemeli, hogy soha ne viseljünk kontaktlencsét úszás vagy zuhanyzás közben. A medencék, a tengervíz, a tavak és akár a csapvíz is tartalmazhatja az Acanthamoeba nevű kórokozót, amelyek bizonyos típusai szaruhártya-gyulladást okozhatnak, különösen kontaktlencse viselésekor. Rámutat továbbá, hogy kerülni kell a kontaktlencsében történő alvást is.

Fontos, hogy a javasolt kontaktlencse-oldatot használjuk, amit a szemészünk vagy optometristánk ajánlott. Soha ne tároljuk és ne öblítsük le a kontaktlencséket csapvízzel. Emellett, ha kontaktlencsét viselünk, mindig mossunk kezet szappannal és vízzel. Amikor pedig betesszük vagy kivesszük a kontaktlencsét, szöszmentes törölközővel vagy papírtörlővel töröljük szárazra a kezünket, miután megmostuk.

Ami szintén segíthet

Ami a kontaktlencse használati idejét illeti, nem javasolt napi 8-10 óránál hosszabb ideig viselni, és mindig tartsuk be a kontaktlencse típusának megfelelő használati időt (napi/havi stb.). Emellett a tartót is ajánlott havi rendszerességgel kicserélni. Dr. Guier továbbá azt javasolja, hogy nyáron fontoljuk meg a napi kontaktlencsék használatát. Ez lehetővé teszi, hogy mindig tiszta kontaktlencsét viseljünk anélkül, hogy a szemünket irritálná a homok vagy bármilyen más szennyeződés, ami a lencsére kerülhet.

Dr. Troy Bedinghaus optometrista, szemész szakorvos rámutat, hogy nyáron érdemes lehet kontaktlencsével kompatibilis szemcseppet használni. Ez nem csak a tisztánlátás szempontjából segít, hanem kiegészítő védelmet nyújthat a szemnek. Emellett hasznos lehet az UV-szűrős kontaktlencse is, ami védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen. Ha pedig esetleg attól tartasz, hogy úszás közben nem fogsz látni a vízben, örömteli hír, hogy dioptriás úszószemüveget is készíttethetsz, amely segít a látásod fenntartásában és a vízi tevékenységeid élvezetében.

Forrás: floridaeyespecialists.com, verywellhealth.com, lens.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

glamour plusz ikon Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)