Ez az oka, hogy a férfiaknak később fáj a szakítás, mint a nőknek

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Amikor nehéz szívvel, de végre meghozod a döntést és véget vetsz a nem működő kapcsolatodnak, szörnyű érzés tud lenni, hogy amíg te szinte belepusztulsz a fájdalomba, addig az exed vígan bulizgat a barátaival. Ilyenkor felmerül a kérdés: hogy tudja ennyire könnyedén venni azt, hogy többé már nem vagytok együtt? Tényleg ennyi volt? Elárulunk egy titkot, neki is ugyanannyira tud fájni, mint neked, csak nem ugyanakkor.

Komoly pszichológiai ok áll annak hátterében, hogy a férfiak később gyászolják meg a szakítást
Komoly pszichológiai ok áll annak hátterében, hogy a férfiak később gyászolják meg a szakítást
Fotó: Profimedia

Egy szakítás teljesen padlóra tudja küldeni az embert, és olyankor borzasztóan nehéz - nem mellesleg hosszadalmas - lehet, amíg összeragasztgatod összetört szíved darabkáit. Az pedig már csak a kegyelemdöfés, hogy azt látod-hallod, az exed köszöni szépen, jól van, sőt, talán még sosem volt ennyire elemében. Majd amikor végre továbblépsz, neki akkor omlik össze a világa. Ilyenkor valószínűleg azon tűnődsz: „Miért fáj neki később a szakítás, mint nekem? Miért tart olyan sokáig, hogy végre rájöjjön, mit veszített? Ennyire szívtelen lenne?” Ennek tudományos okaira kerestük a választ, és szerencsére meg is találtuk.

Teljesen más a működésünk

Ha nem úgy reagál a szakításra, ahogyan azt remélted, akkor úgy tűnhet, soha nem is szeretett téged. Közben pedig inkább arról van szó, hogy a férfiak és a nők eltérően működnek, ha érzelmi kérdésekről van szó. A kihívás az, hogy megpróbáljuk a helyzetet a másik szemszögéből is megvizsgálni. Egy kapcsolat lezárásakor - nemtől függetlenül - mindannyiunk talpa alól kicsúszhat a talaj, csak az időzítés más. Nézzük is, milyen okok állhatnak a háttérben.

1. Nehezebben dolgozza fel az érzelmeit

Egy férfi esetében sokkal hosszabb időt vehet igénybe az érzelmek feldolgozása. Így könnyen előfordulhat, hogy amikor te már a második szakítási fázis végén jársz, ő még csak most lépett az elsőbe. Mi gyorsabban, és sokkal intenzívebben éljük meg a fájdalmainkat (is), ezért elképzelhető, hogy hamarabb túllendülünk a nehézségeken.

2. Társadalmi elvárások és sztoicizmus

A társadalmi normák mindig is arra kényszerítették a férfiakat, hogy elhiggyék magukról, sztoikusnak kell lenniük, hiszen csak az az “igazi férfi”, aki hidegvérű, sebezhetetlen és persze soha nem sír. Már gyermekkoruk óta azt sulykolják beléjük, hogy el kell rejteniük az érzelmeiket, hiszen azok kimutatása a gyengeség jele. Ez a kondicionálás az érzelmek kezdeti elfojtásához, majd azok hatékony feldolgozásának képtelenségéhez vezethet, de ezek később, amikor a gondosan felépített erődítmény leomlik - mondjuk egy ténylegesen fájó szakításnál-, a felszínre törhetnek.

Szakértő segít, hogyan állhatsz talpra egy hosszú kapcsolat lezárása után

Szakértő segít, hogyan állhatsz talpra egy hosszú kapcsolat lezárása után

3. Az érzelmi támogatás elvesztése

Mint mindenki, így a férfiak is támaszkodnak érzelmileg a partnerükre, és amikor ez a támogatás megszűnik a szakítás után, az késleltetett érzelmi stresszhez vezethet. Persze ilyenkor szoktuk azt mondani, hogy „késő bánat”, mellette pedig az a kérdés is felmerülhet, hogy vajon miért nem beszélik meg az érzéseiket a barátaikkal? A már fentebb említett társadalmi nyomás miatt; egyszerűen félnek, hogy a barátaik férfiatlannak fogják őket tartani.

4. A visszatérő emlékek

Ha egy férfi nem tudja feldolgozni az érzelmeit, amikor egy nehéz időszakon megy keresztül, úgy valószínűleg azok akkor fognak majd a felszínre törni, amikor visszaemlékszik a közös pillanataitokra. Mivel később találkoznak ezekkel az emlékekkel, később ébredhetnek rá arra is, hogy még mindig éreznek valamit irántad.

5. A változás és a veszteség felismerése

Ahogy telik, múlik az idő, a férfiaknál is eljön az a pont, amikor szembesülnek a veszteségeikkel, és megélik annak minden mélységét. Ez a felismerés késleltetett érzelmi reakciókat eredményezhet. Olyankor jöhetnek elő a „Mi lett volna ha…?” és a „Mi lenne ha…?”, és ez még nehezebbé teheti számukra a továbblépést.

6. Az identitás és a jövő újraértékelése

A férfiaknak a szakítás után több időbe telhet, amíg átértékelik az identitásukat, átgondolják jövőbeli terveiket. Tudomásul kell venniük, hogy abban a jövőben te már nem leszel benne, ami hatalmas fájdalomérzetet válthat ki belőle. A bizonytalan jövő gondolata pedig szorongóvá és frusztrálttá teheti őket. Úgyhogy hidd el, nekik is ugyanúgy fáj, legfeljebb később, de ez egy bizonyíték arra, hogy nem, nekik sem csak ennyi volt...

Forrás: bonobology.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

A GLAMOUR-napok kuponjait keresd a GLAMOUR+ felületein!

A GLAMOUR-napok kuponjait keresd a GLAMOUR+ felületein!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)