Akiket a legnehezebb felismerni: ők a spirituális nárcisztikusok, akik láthatatlanul teszik tönkre az életedet
Ha láttál már valakit rendszeresen szelfizni egy jógaórán, vagy kiposztolni az Instagramra a meditációról készült felvételeket, valószínűleg te is találkoztál spirituális nárcisztikussal. Ez a csoport évről évre csak nő, a tagjai pedig állandó harcot vívnak az egó és a mély magukba fordulás ellentétével.
Ezeket láttad már?
A legtöbben azt akarják hinni, hogy a spirituális gyakorlatok, a vallás, a meditáció vagy éppen a hálára fókuszáló gyakorlatok némileg megakadályozzák, hogy túlzottan énközpontúak legyenek, be kell ismerni: lehetetlen, hogy az egó soha ne vegye át a hatalmat. A spirituális nárcisztikusoknál pedig még komplexebb a probléma, ők ugyanis elhiszik, hogy a látszattevékenységektől jobb emberek lesznek, mint mások.
Kik a spirituális nárcisztikusok?
A spirituális nárcisztikusok olyan egyének, akik a spiritualitásukat vagy vallási meggyőződésüket arra használják, hogy hatalmat, irányítást, csodálatot szerezzenek másoktól - Dr. Sanam Hafeez neuropszichológus és a Comprehend the Mind igazgatója szerint így lehet őket megfelelően definiálni.
A nárcisztikusok általában azt gondolják, hogy több dologban is mások felett állnak, és nagyjából mindent jobban tudnak. A spirituális nárcisztikusok ezzel szemben azt hirdetik, hogy a napi rutinjuk, a szokásaik sorolják őket egy feljebbvaló kategóriába. Egyébként ez nem újkeletű, több tanulmány is kimutatta már, hogy a spirituális gyakorlatok és a túlzott önbizalom között igenis vannak összefüggések.
Ők ugyanis azt hiszik, hogy spirituálisan fejlettebbek, mint mások, és ezt a hiedelmet próbálják felhozni minden alkalommal tetteik és gondolataik igazolására, még akkor is, ha ez bántó. Persze fontos megjegyezni, hogy nem lesz mindenki nárcisztikus, aki spirituális, vagy éppen egy-egy alkalommal a fent említett eszközzel él. Azok sorolhatóak ebbe a kategóriába, akiknél ez a fajta működés már a mindennapjaik része, egy életfelfogás.
A spirituális nárcizmus spektruma egyébként hihetetlenül széles, ide tartoznak azok, akik képtelenek tudomásul venni a negatív dolgokat, és a mérgező pozitivitást hirdetik a mindennapokban, nélkülözve minden észérvet.
Mi jellemző a spirituális nárcisztikusokra?
- Lenéző magatartás: A spirituális nárcisztikusok lenézik azokat, akik nem vallják az ő nézeteiket. Úgy érzik, ez nem történhet meg csupán azért, mert más másképp gondolkodik a világról, ennek az az oka, hogy a másik fél nem elég fejlett és intelligens.
- Empátia hiánya: Meglepő, de sokszor megjátsszák magukat, szeretnék azt mutatni, hogy mindenkivel kedvesek és megértőek. Ám a cselekedeteik lebuktatják őket, azok ugyanis egyértelműen megmutatják, hogy teljesen más szintre helyezik magukat és másokat.
- Visszaélés a tudással: Nincs bennük tanító szándék. Nem akarják megmutatni, milyen haszna van annak a tudásnak, amit birtokolnak. Nem az a céljuk, hogy más is elérje azt a tudatszintet amit szerintük ők, hanem hogy semmiképpen ne jussanak el oda, hiszen akkor már nem tarthatják magukat okosabbnak, fejlettebbnek. A tudást inkább az uralkodásra, hatalomszerzésre használják.
- Vádló pozitivitás: A spirituális nárcisztikus hisz benne, hogy bármit is tesz, az jó. És bármi is történik vele, az szintén jó. Természetesen nincs baj azzal, ha valaki elhiszi, hogy minden ami az életében történik őt szolgálja, ám minden esetben fontos, hogy ezeket az eseményeket ésszerűen, kellő objektivitással kezelje az ember. A spirituális nárcisztikusok erre képtelenek.
- Minden jócselekedet: Képtelenek elismerni, ha hibáznak és ha rosszat tettek, szerintük az is valahol jó, mert annak bizonyára meglesz majd az oka. Mindig megmagyarázzák, miért nem hibáznak, és ezt természetesen mindig a spiritualitáshoz kötik valahogyan. Kézzel fogható bizonyíték persze nincs erre, aki enélkül nem hisz nekik, az egyszerűen csak nem elég fejlett - gondolják.
Van kiút a spirituális nárcizmusból?
Spirituális nárcisztikussá válni könnyebb, mint gondolnád. Ez bárkivel megtörténhet, és sokszor teljesen ártalmatlan, kifejezetten pozitív cselekedetekkel indul. Vannak, akik elmennek jógázni, hogy a testükben tárolt stresszt a mozgással engedjék ki. Mások meditálnak, vagy éppen terápiák során próbálnak közelebb kerülni magukhoz, a belső hangjukhoz.
Ezekkel semmi probléma nincs, a gond akkor kezdődik, amikor tévesen azt gondolják, hogy ez mélyebbé, fejlettebbé teszi őket a többi embernél. Természetesen lehet, hogy a spirituális úton ezek az emberek előrébb tartanak, de ez akkor sem jogosítja fel őket arra, hogy minden szituációban emiatt mások fölé kerekedjenek, és mindenre feljogosítsák magukat. Ha a spirituális meggyőződések miatt gondolja azt valaki, hogy mások jobbak vagy rosszabbak, és vannak akik kevésbé méltóak emiatt a méltóságra és a figyelemre, az már komoly gondot jelez.
Túlélhetik ezt a kapcsolatok?
Egy spirituális nárcisztikushoz közel lenni, kapcsolatot fenntartani érzelmileg mélyen megterhelő. Ezek a személyek ugyanis szinte mindig a saját szükségleteiket, vágyaikat, hiedelmeiket helyezik előtérbe. Ez az énközpontú viselkedés, valamint az empátia hiánya egy viszonyra sincs jó hatással. Gyakran érzelmi sérüléseket okoznak, így nem meglepő, ez a kiegyensúlyozatlan dinamika a legszorosabb kapcsolatokat is tönkreteszi.
Hogyan bánj velük?
Ideális esetben az emberek szünetet tartanak a gondolataik megosztása közben, és elgondolkodnak a cselekedeteiken. Nos, a spirituális nárcisztikosoknál ez a lépés kimarad, úgyhogy nem ritka, hogy a másik fél azonnali beavatkozására van szükség, hogy egy-egy kellemetlen szituáció rendeződjön.
Természetesen ilyenkor nem marad el a válaszreakció sem, a már korábban említett eszközökkel élve megpróbálnak majd teljesen ellehetetleníteni, de még itt sem veszett a helyzet. Fontos, hogy ilyenkor meghúzd a határaidat, és szikla szilárdan állj ki a nézeteid mellett! Csak akkor érhet véget ez a kellemetlen helyzet, ha a nárcisztikus fél azt látja, hogy határozottan kommunikálsz, és megőrzöd az önértékelésedet is.
Ha úgy érzed, egyedül képtelen vagy kezelni, és a folyamat egy-egy pontján megrekedsz, akkor kérj támogatást. A barátok, családtagok, vagy a nárcisztikus dinamikát megértő szakemberek megerősítenek majd, amikor úgy érzed, elgyengültél a velük való harcban, ahol rendre manipulálni próbálnak.
Az egyik legfontosabb módszer pedig: amennyire csak tudod, kerüld a velük való közvetlen konfrontációt! Ez ugyanis kiélezettebbé, előrehaladottabbá teszi a helyzetet. Ha viszont bele sem mész a harcba, és néha engedsz, vagy érdektelen vagy, úgy érzi majd, hogy nincs hatalma feletted.