Scarlett Johansson fontos harcba kezdett, de egyedül kevés lesz

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Scarlett Johansson jogi lépéseket kezdeményezett egy mesterséges intelligencia szolgáltatóval szemben, aki szerinte jogtalanul, az engedélye nélkül használta az arcképét a szolgáltatása népszerűsítéséhez. Ezzel nagyjából egy időben az Internet Watch Foundation (IWF), az online veszélyekre figyelmeztető szervezet egy sokkal ijesztőbb tendenciára hívta fel a figyelmet, ami a mesterséges intelligencia által vezérelt képalkotás sokkal veszélyesebb szegmensére hívja fel a figyelmet, és elmagyarázza, hogyan lett a pedofilok kedvenc hobbija, és ez hogyan érinti az ismert embereket is.

scarlett johansson
Jogi útra terelte a harcot a színésznő
Fotó: Profimedia

Hogy mi mindenre lehet használni a mesterséges intelligenciát, azt most még csak ízlelgeti az emberiség. Azt viszont pontosan tudjuk, hogy ugyanaz az algoritmus, ami hasznos, poénos, szórakoztat vagy a munkánkat segíti, ha rossz kezekbe kerül és rossz parancsot ad, veszélyes is lehet. Az, hogy ismert emberek próbálják elmagyarázni, hogy milyen visszaéléseket tapasztalnak jó, de Scarlett Johansson jogi lépése megmutatja, hogy még ők sem tudják, hol kell igazán közbelépni.

Pedofilok kedvenc szórakozása

Már mi is írtunk arról, miért nem jó ötlet, ha az aktuális trendvonatra felülve az arcképedet mindenféle ismeretlen helyre feltöltöd. Nem tudhatod, ki hogyan él vissza, vele és mire használja. Sőt, arról is beszéltünk már, hogy miért gondold végig egyáltalán azt, hogy feltöltesz-e akárhova is képet, és osztod meg a legközelebbi ismerőseiden kívül bárkivel. Az online biztonsággal foglalkozó szervezet ugyanis azt állítja, hogy sok pedofil oldalan világhírű énekesnők mesterséges intelligenciával generált és szexualizált gyerekkori fotója kering. A jelentés szerint emellett gyermekszínészek képeit és valódi áldozatok képeit is manipulálják a képszerkesztő programokkal, hogy azok szexuális tartalmúak legyenek.

Egyre nagyobb a veszély

A jelentés szerint egyre több olyan képet fedeznek fel a szakemberek, amelyeket egyszerű szöveges utasítással hoztak létre képgeneráló szoftverek segítségével. A probléma nem újkeletű, májusban Suella Braverman brit belügyminiszter és Alejandro Mayorkas, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztere közös nyilatkozatot adott ki, melyben kötelezettséget vállalt arra, hogy megbirkózik "a pedofilok által szexuálisan kizsákmányolt gyermekekről készült, aljas mesterséges intelligencia által generált képek riasztó növekedésével". Azonban az IWF kutatói közel háromezer olyan mesterségesen készült képet találtak a darkweben, amelyek illegálisak lennének. A trend rémisztő: egy fotót készítenek a bántalmazás áldozatáról, majd abból különböző szexuális témájú új képeket generálnak. Az egyik mappa, amit találtak, 501 képet tartalmazott egy valós áldozatról, aki körülbelül 9-10 éves volt, amikor szexuális zaklatás áldozatává vált, a ragadozók pedig mellékeltek egy fájlt is, amellyel új képeket lehetett generálni.

Nincs visszaút

A vizsgálat szerint olyan felvételeket is találtak, amelyeknél hírességek gyerekkori fotóit manipulálták, vagy generálták, és a szakértők szerint a felvételek nagyon élethűek lettek. Többségében ismert nők képeivel tették ezt, akiket a mesterséges intelligencia megfiatalított, majd szexuális helyzetekbe tett. Azt nem hozták nyilvánosságra, hogy kik azok a hírességek, akik érintettek, hiszen jelen esetben nem is ez az érdekes, hanem hogy 7-10 éves vagy még fiatalabb gyermekeket ábrázoltak a fotók, olyan minőségben, hogy a mesterséges intelligencia képei hamarosan megkülönböztethetetlenek lesznek a szexuális bántalmazást elszenvedő gyermekek valódi képeitől, ez pedig gyakorlatilag ellehetetleníti a rendőrség munkáját.

Dr. Gyurkó Szilvia: „A zaklatás nem a te hibád!”

Dr. Gyurkó Szilvia: „A zaklatás nem a te hibád!”

A szervezet szerint bár a tartalom készítése során a gyermekeket közvetlenül nem éri bántalmazás, a képek normalizálják a ragadozó viselkedést, és elpazarolhatják a rendőrség erőforrásait, miközben nem létező gyermekek után nyomoznak. Olyan bűncselekmények áldozatai lehet bárki, amelyek valójában nem történtek meg, mégis a legsúlyosabb szintű szexuális abúzust láthatjuk a felvételeken.

Scarlett Johansson beszállt a küzdelembe

A színésznő jogi lépéseket kezdeményezett az ellen a cég ellen, akik az engedélye nélkül használták reklámra a képmását, illetve a mesterséges intelligencia által generált képeket, melyeknek ő a főszereplője. Talán te is láttad közösségi oldalakon, mennyien készítik el az “évköny” fotójukat - nos Johansson egy 22 másodperces hirdetésben jelent meg az X/Twitteren a Lisa AI reklámjában, ahol az ő fotóját is átalakította a mesterséges intelligencia. Igen ám, de erről a színésznő nem tudott, és senki nem is kérdezte, hogy szeretne-e reklámarca lenni ennek az alkalmazásnak. „Nem vesszük félvállról ezeket a dolgokat. Az ilyen körülmények között szokásos lépéseink szerint minden rendelkezésünkre álló jogorvoslati lehetőséggel foglalkozunk” - nyilatkozta Kevin Yorn, a színésznő ügyvédje.

A reklám azóta nem elérhető, de úgy tudni, hogy egy videórészletet használtak, és azt a hatást keltették, mintha a színésznő maga buzdítaná arra a nézőket, hogy próbálják ki az alkalmazást. Egy Johanssont utánzó hamis hang beszélt a felvételen, reklámozva az AI appot, mindössze egy alig olvasható felhívás szerepelt a videó alján, miszerint „A képeket a Lisa AI készítette”, az alkalmazás pedig azóta is elérhető. Sok államban szigorú törvények vonatkoznak a magánélethez való joggal kapcsolatban: Kaliforniában például polgári jogi keresetet nyújthat be egy személy „nevének, hangjának, aláírásának, fényképének vagy képmásának” reklám vagy promóció céljára történő illetéktelen felhasználása miatt.

Korábban már Tom Hanks is járt így, egy fogászati központ használta a színész mesterséges intelligencia által generált képmását. Vagyis a probléma nagy, és valós, így itt az ideje, hogy valami történjen is az ügyben. Az ismert emberek harca precedenst teremthet, viszont azt is érdemes látni, hogy a baj és a veszély jóval túlmutat azon, amit el tudunk képzelni, éppen ezért annyira fontos, hogy a jogalkotók is észrevegyék: szigorú szabályozásokra van szükség.

Te is tudsz segíteni!

Gyere el a GLAMOUR Antibullying Summitjára, ahol Dr. Gyurkó Szilvia Gyermekjogi aktivista, a Hintalovon Alapítvány alapítója, Jármi Éva, a Hol a helyem iskolapszichológiai tanácsadó központ pedagódiai szakpszichológusa, B.Nagy Réka énekesnő, influenszer és Körcsönyei Polla influenszer is jelen lesznek. A GLAMOUR Antibullying Summiton az Etele Plázában alaposan átbeszéljük, hogyan léphetsz tovább, hogyan állhatsz ki magadért, illetve mi a teendő, ha zaklatás, bullying áldozata vagy. Mindenkit szeretettel várunk, fiatalokat, régebb óta fiatalokat, mert sajnos ezzel a negatív jelenséggel majdnem mindannyiunknak dolgunk van. A rendezvény ingyenes, további részleteket ide kattintva találsz.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

glamour plusz ikon Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)