Egészen megdöbbentő, mi történik az emberi testtel, ha két nap egymás után pocsékul alszunk
Veled is előfordult már, hogy két nap egymás után rosszul aludtál? Ha egy éjszakánk nem telik jól, akkor az utána következő napot sokan igyekszünk átvészelni, utána pedig természetes, hogy próbáljuk kipihenni magunkat, és végre jól aludni. Azonban ha újra rosszul alszunk, az a kutatók szerint bizony meglehetősen rosszul érintheti a testünket, és hosszú távú következményei is lehetnek.
Ezeket láttad már?
A legtöbben a saját bőrünkön is megtapasztaltuk már, hogy ha nem alszunk jól, az egyetlen éjszaka után is megviselheti a testünket. Fáradtnak, álmosnak, lehangoltnak érezhetjük magunkat, és alig várjuk, hogy este végre ágyba kerüljünk. Sajnos azonban az is tény, hogy a fáradtság önmagában nem garancia arra, hogy gyorsan el tudunk aludni - ebben az esetben viszont már egy még kellemetlenebb következménnyel szembesülhetünk.
Megdöbbentő felfedezés született
Egy, a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban a közelmúltban megjelent kutatás során a Stockholmi Egyetem tudósai arra a megállapításra jutottak, hogy ha két egymást követő éjjel pocsékul alszunk, utána akár évekkel öregebbnek is érezhetjük magunkat.
Egészen megdöbbentő, de a vizsgálatban részt vevő önkéntesek átlagosan nem kevesebb, mint négy évvel érezték magukat idősebbnek, amikor két egymást követő éjszakán keresztül csak négy órát aludtak, néhányan pedig arról számoltak be, hogy az álmosság miatt úgy érezték, mintha évtizedekkel idősebbek lennének.
Akár fiatalíthat is az alvás?
Szerencsére sokan ébredtünk már úgy is egy pihentető éjszaka után, mintha egyszerűen megfiatalodtunk volna. Így éreztek azok a vizsgálatban részt vevők is, akik kilenc órát aludtak egyhuzamban. Bár a hatás szerényebb volt, mint a túl keveset alvóknál, az alanyok arról számoltak be, hogy fiatalabbnak érezték magukat a valós életkoruknál, méghozzá három hónappal.
Szubjektív korunk is van, és rengeteget számít
Leonie Balter, a Stockholmi Egyetem kutatója szerint „az alvás nagymértékben befolyásolja azt, hogy hány évesnek érezzük magunkat, és nem csak a hosszú távú alvási szokásainkról van szó.” A szakértő hangsúlyozza: „még akkor is, ha csak két éjszaka alszol kevesebbet, hatással van arra, hogyan érzed magad”. Ezt az érzést pedig szubjektív kornak szokás nevezni, ami sokkal többet jelent, mint egy lassú, álmos reggel.
Korábbi tanulmányok ugyanis megállapították, hogy az, hogy egy ember hány évesnek érzi magát - mind mentálisan, mind pedig fizikailag -, az hatással lehet az egészségére és az élettartamára is. Többek közt például azért, mert az öregedés érzése csökkentheti az energiaszintünket a nap folyamán, és akár elveheti a kedvünket az egészséges táplálkozástól is. Ennek hatására viszont már ahhoz is kevesebb lehet a motivációnk, hogy eleget mozogjunk és aktív társasági életet éljünk.
Ezt tedd, hogy fiatalabbnak érezd magad
„Ha fiatalnak akarod érezni magad, a legfontosabb az, hogy óvd az alvásodat” – hangsúlyozza Leonie Balter. Ez pedig már csak azért is remek cél, mert a kutató szerint a vizsgálatok alapján arra lehet következtetni, hogy akik fiatalabbnak érzik magukat a valós életkoruknál, ők tényleg jó eséllyel élnek tovább és egészségesebben. Persze a megfelelő alvás mellett rettentően fontos az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás is.
Dr. Iuliana Hartescu, a Loughborough Egyetem oktatója pedig azt is kiemeli, hogy „az alvás egy olyan módosítható viselkedés, amely azonnali, észrevehető hatással van az egészségre. Sőt: „a rossz éjszakai alvás hatása azonnali, és befolyásolja az összes többi 24 órás életmódbeli magatartást”. Ebből pedig egyenesen következtethetünk arra, hogy ha fiatalnak szeretnénk érezni magunkat, borzasztóan fontos, hogy nap mint nap törekedjünk arra, hogy jól és eleget aludjunk.
Forrás: theguardian.com, smithsonianmag.com