„Mindig lesz valaki, akit jobban el lehet nyomni” - Rendhagyó Romaként.podcast, a spanyol romák helyzetéről
Egy rendhagyó, extra epizóddal zárjuk a Romaként.podcast legfrissebb évadát. Május hónapban a Romaversitas Alapítvány két munkatársa, Eredics Lilla és Pocsai Betti Spanyolországban jártak, hogy első kézből térképezzék fel a spanyol romák helyzetét, lehetőségeit. A rendkívül inspiráló és tanulságos tapasztalataikról Horváth Zsolt, a szervezet kommunikációs munkatársa kérdezte őket.
Ezeket láttad már?
A közel harminc éve működő Romaversitas Alapítvány hisz abban, hogy hosszú távon kell fektetni a roma fiatalok oktatásába, mert ez vezet fenntartható és széleskörű társadalmi változáshoz. A Romaként.podcast is ezt a szemléletet képviseli: még nagyobb reprezentációt ad a roma származású tehetségeknek, és egyúttal rálátást kapunk a magyarországi romák különböző értékrendjéről, gondolatairól, világlátásáról. Milyen a spanyol romák helyzete? Eredics Lilla és Pocsai Bettina megosztja az ezzel kapcsolatos tapasztalatait!
Narratívákat formálnak
Ma Magyarországon a roma fiatalok oktatási lemaradása a nem romákéhoz képest akkora, mint a Dánia és Tunézia oktatása közötti különbség. A Romaversitas Alapítvány munkatársai abban hisznek, hogy a roma emancipációs mozgalom alapja és mozgatórugója az erős értelmiségi réteg, amely képes közösségeik érdekeit a legkülönbözőképp képviselni, és formálni a róluk szóló narratívákat.
A Romaversitas öregdiákjai tanárként, újságíróként, szociális munkásként, politikusként, orvosként, hivatali ügyintézőként, jogászként, művészként és mérnökként járulnak hozzá egy igazságosabb társadalomhoz. Fontos küldetésük, hogy diákjaik kibontakoztathassák a képességeiket.
Magas szintű szakmai segítséget, tréningeket, nyelvtanulási lehetőségeket, továbbtanulási és karriertanácsadást, kutatói és gyakornoki lehetőségeket nyújtanak a fiataloknak, és sok-sok egyéni figyelmet.
Romaként érvényesülni
A Közös Értékeink Program olyan civil szervezeteket támogat, amelyek munkájukkal elősegítik, hogy mindannyian élhessünk az Európai Unióban garantált jogainkkal. Különböző statisztikák, felmérések szerint az Európai Unió országai közül, Spanyolországban a legalacsonyabb a romákat érintő marginalizáció.
Eredics Lilla és Pocsai Bettina a fenti programnak köszönhetően utazhatott Spanyolországba. A tanulmányi út keretében több spanyol romaszervezet képviselőjével találkozhattak Madridban, Barcelonában és Sevillában. Személyesen tapasztalhatták meg, hogyan érvényesülnek az egyes szervezetek, és hogyan tudják ezeket a tapasztalatokat itthon alkalmazni. Nézd meg a videót!