Kaphatunk trombózist a fedélzeten? Tények és tévhitek a repüléssel kapcsolatban
Vannak, akik imádnak repülni, mások, ha mindenképp szükségét érzik, például a munkájuk miatt vagy egy álom úti cél elérése érdekében, kénytelen-kelletlen felülnek egy-egy járatra, és persze azoknak a tábora is népes, akik egyáltalán nem vágynak arra, hogy valaha is felszálljanak egy repülőre. Bármelyik tábort is erősíted, érdemes tudnod, mi történhet a testeddel repülés közben.
Ezeket láttad már?
Repülés közben a testünk meglehetősen más környezetbe kerül, mint amilyenben a Földön van, ez pedig komoly kihívások elé is állíthatja. Éppen ezért ha még soha nem repültél, fontos, hogy tudd, milyen lehetséges kellemetlenségekkel szembesülhetsz és mit tehetsz ellenük. Persze akkor sem árt felkészültnek lenned, ha már legalább egy vagy akár több panaszmentes repülés van a hátad mögött.
Tényleg kiszáradhatsz miatta?
Ha repülésről van szó, sokan aggódnak amiatt, hogy kiszáradnak. Bár való igaz, hogy száraz levegő kering a fedélzeten, ami dehidratáló hatású lehet, ha egyébként fitt és egészséges vagy, ez nem valószínű, hogy nagy problémát okozhat nálad. Esetleg szárazabb lehet a bőröd leszállás után, szájszárazságot vagy enyhe fejfájást tapasztalhatsz.
Ha viszont van valamilyen betegséged, a magasság és az alacsony páratartalom mellett a kiszárító hatás súlyosbíthatja a már meglévő panaszaidat. Hogy ne így legyen, sok esetben a koffeintartalmú italok jó segítségnek bizonyulhatnak, ha pedig kontaktlencsét viselsz, akkor bölcsebb lehet az utazás idejére szemüvegre cserélned, hogy elkerüld a szemirritációt.
Okozhat mélyvénás trombózist?
A repüléssel kapcsolatos talán legnagyobb aggodalom sokaknál az szokott lenni, hogy ugye nem kapnak mélyvénás trombózist? Nos, először is fontos megjegyezni, hogy ez az állapot sokkal inkább a mozgásképtelenséghez, mintsem a levegőben való tartózkodáshoz köthető, vagyis hasonló kockázatokkal szembesülhetünk akkor is, ha egy hosszú buszos utat választunk.
De hogy miről is van szó pontosan? A mozgáshiány lelassíthatja a véráramlást a vénákban, ami vérrögök kialakulásához vezethet - általában a lábakban - amelyek akár életveszélyes tüdőembóliát is okozhatnak. A leginkább veszélyeztetettek a nemrégiben műtéten átesettek, az állapotos kismamák, az elhízott emberek és a visszérbetegségben szenvedők, így ha bármelyik is igaz rád, utazás előtt a legbiztosabb, ha az orvosoddal is egyeztetsz.
Ami a megelőzést illeti, sokat segíthet egy helyesen viselt embólia elleni harisnya, ami manapság széles körben elérhető. De a legfontosabb mégis az, hogy próbálj meg többet mozogni a repülőn is. Ebben segíthet, ha folyosói ülést választasz, nyújtózkodsz, folyamatosan hidratálsz (ami által várhatóan a mosdót is többször kell felkeresned), a túlzott alkoholfogyasztást pedig szigorúan kerüld el!
A fáradtságra, nehezebb alvásra készülj fel!
Amivel repülés közben, illetve utána a legtöbben találkozunk, az a fáradtság és a cirkadián ritmus megváltozása. Hiszen a repülés eleve gyakran azzal jár, hogy nem akkor alszunk és ébredünk, mint szoktunk, és persze sok esetben az időeltolódással is számolnunk kell. Fontos, hogy tudj a jet lagról is, egy cirkadián ritmust érintő rendellenességről, amelyről akkor beszélhetünk, ha a normál alvási mintázatunk több időzóna átlépése miatt megszakad.
A jet lag hatására éjszakai alvási nehézséget tapasztalhatsz, úgy érezheted, hogy napközben legszívesebben csak aludnál, nehezebb lehet a koncentráció, kihathat a hangulatodra, az étvágyadra, és akár még emésztési zavarokat, székrekedést és hányingert is okozhat. Ahogy aztán a tested alkalmazkodik az új időzónához, a tünetek szerencsére fokozatosan elmúlnak.
De ha sok vizet iszol, éjszakai repülés esetén megpróbálsz aludni a gépen, nyújtózkodsz, sétálsz a fedélzeten, amikor csak tudsz, majd miután megérkeztél, sok időt töltesz a szabadban a természetes napfényen, és a helyi idő szerint próbálsz étkezni, illetve lefeküdni, akkor jó eséllyel könnyebb lesz elkerülni ezt az állapotot vagy túllendülni rajta. Ha pedig még a repülőn, vagy utána bármilyen furcsa tüneted van, bátran kérj mielőbb segítséget, hiszen a legfontosabb, hogy az egészséged rendben legyen!
Forrás: medicalnewstoday.com, fitfortravel.nhs.uk, nationalgeographic.com