3 rejtett, de álomszép kirándulóhely Magyarországon, amiről nem sokan tudnak, pedig mind gyönyörű
Tihanyi-félsziget, Normafa, Hévíz. Néhány kirándulóhely, ami zseniális és mindig szuper ötlet, ha a természetben töltenéd a szabadidődet - tény azonban, hogy mind népszerű, pont ezért gyakran zsúfolt desztináció. Arra az esetre, ha csendesebb helyekre vágysz, ahol tömeg és turisták tucatjai nélkül kapcsolódhatsz ki a természetben, hoztunk egy szubjektív listát a kedvenc, kevésbé népszerű, de annál szebb hazai kirándulóhelyeinkről.
Ezeket láttad már?
Itt a nyár, kellően hosszúak a nappalok, így munka után bőven van időnk, hogy beiktassunk egy-egy rövidebb kirándulást. És érdemes is okosan bánnunk az szabadidőnkkel a hétköznapokon is, hiszen remek módja ez annak, hogy a hétvégén népszerű kirándulóhelyeket csendesebb pillanataiban élvezhessük ki. De ennél is hatékonyabb, ha a turisták által kevésbé körülrajongott helyeket veszünk fel a bakancslistánkra.
Tudtad? Számos kutatás támasztja alá, hogy a természetben való időtöltés oldja a stresszt, erősíti a koncentrációt, javítja a mentális állapotunkat és jót tesz a kognitív funkcióknak is. Egy 2019-ben végzett, 20 ezer fő bevonásával történő kísérlet során például kimutatták, hogy heti szinten már 2 óra természetben töltött idő is elég ahhoz, hogy javulást érezz a mentális egészségeden. Ez pedig nem is olyan sok, ha belegondolunk, hogy egy hét 168 órából, a hétvégénk pedig 48 órából áll.
Tatai Fényes Tanösvény
Ez a csendes, rejtett láperdő első pillantásra olyan, mintha nem is Magyarországon lennél! Igaz, a 43 állomásból álló ökoturisztikai tanösvény csak 1,5 km hosszú, így ha kiadós túrával fárasztanád le magad, nem ez a te tereped. Ha viszont mégis meggyőzött a látvány és a csend, nem éri meg néhány perc alatt átrohanni rajta. Már csak azért sem, mert ha kellően csendben vagy és elég időt szentelsz a megfigyelésnek, olyan állatokat szúrhatsz ki a fák között, mint a róka, a mocsári hód, az elképesztő madárfaunáról nem is beszélve.
A tanösvény egyébként az év bármely napján, szezonon túl is látogatható, és ha tetszett, érdemes minden évszakban elmerülni a látványban. Már csak azért is, mert a 20-22°C hőmérsékletű karsztvíz mesés látványt nyújt a hűvösebb hónapokban.
GLAM-tipp: Ha nyáron érkezel (hétfőn kifejezetten kevesen látogatják), ne felejts el magaddal hozni fürdőruhát, ugyanis a tanösvény szomszédságában találod a strandot, melynek különlegessége, hogy a 3 medence mellett megmártózhatsz a 8 méter mély forrástóban, a Grófi-tóban - utóbbiban egészen szeptember végéig csobbanhatsz. Fontos infó továbbá, hogy ha mindkét programot beiktatod, kedvezményt kapsz jegyvásárláskor.
Szentbékkállai kőtenger
Ha nyár, akkor Balaton, ha pedig Balaton, akkor érdemes a vízpart-lángos-fröccs hármason túl is látnunk. A Káli-medence kőtengere a nap bármely szakaszában mesés élmény, a belépés ingyenes, miközben egy felbecsülhetetlen geológiai kincsről beszélünk. A különleges természeti képződmény a vulkanikus utóműködés eredménye: a feltörő hévizes források cementálták a Pannon-tenger homokját, így született ez a különös kőzetanyag. A hosszú ideig tartó erózió pedig a gigantikus kövek különleges formájáért felel. Közülük is kiemelkedik a Kelemen-kő nevű tíz tonnás kőpad, ami gyakorlatilag egy ingókő. A 19. századik egyébként malomkövekként hasznosították ezek a gigászokat, mára azonban természetvédelmi terület.
GLAM-tipp: Kutyával is remekül bejárható terület, kényelmes kirándulóprogram, a bokádra viszont figyelj a köves terep miatt, és szigorúan zárt, túrázásra alkalmas cipőben érkezz!
Szomolyai kaptárkövek
Nem kell hosszú kilométereket túrázni vagy külföldre menni, hogy különleges természeti kincsekre bukkanj. Szomolyán például egy 20-30 perc alatt teljesíthető körtúra vár, hogy egészen közelről vizsgáld meg ezeket a különleges kaptárköveket. Érdekesség, hogy az 1960-ban védetté nyilvánított hely az ország legtöbb fülkével büszkélkedhető kaptárkő-csoportja. Az izgalmas alakzatok kialakulásáról számos teória és tudományos megközelítés kering, maga az elnevezés (kaptárkövek) pedig a helyiektől származik.
GLAM-tipp: Ha már arra jársz, mindenképpen iktasd be a Nagyvölgy-tetői-kilátót, amit az út másik oldalán közelíthetsz meg (a parkolónál egyértelműen látni fogod a domboldalra épített magaslest). A panoráma egészen elképesztő, kár lenne kihagyni, hogyan találkozik egy ponton a Bükk és az Alföld.