Ez történne a testeddel, ha egy kis vajat adnál a reggeli kávédhoz
Sokunk kedvenc reggeli itala a kávé, de el tudnád képzelni, hogy mostantól egy kis vajat is adj hozzá? Bár elsőre meglehetősen furcsa lépésnek tűnhet, az utóbbi időben mégis egyre többen döntenek úgy, hogy így tesznek, méghozzá gyakran azért, mert fogyni szeretnének. Na de hogy min is alapszik ez a feltevés egyáltalán, ha már a vajat a legtöbben egyáltalán nem fogyást elősegítő élelmiszerként ismerjük?
Ezeket láttad már?
A mai világban a rengeteg felénk áramló információ miatt meglehetősen nehéz lehet eldöntenünk, milyen élelmiszereket fogyasszunk, illetve hogyan, ha igazán kedvezni szeretnénk az egészségünknek. Vajat adni a kávénkhoz például egyenesen merész vállalkozásnak tűnhet, sokan mégis bíznak benne és élnek vele. De hogy miként is reagálhat rá valójában a testünk?
Amiért olyan sokan szeretik
A vajas kávéért sokan azért rajonganak, mert jóllakottnak érzik magukat, energikusabbak és a fókuszálás is könnyebbé válik számukra. De még többen vannak azok, akik a fogyást remélnek tőle. Ezt a hatást pedig azért remélik - leginkább a keto diétát követők -, mert a vajas kávé az energiaszint fokozása mellett az anyagcsere serkentéséről is híressé vált azáltal, hogy gyorsítja a ketózis folyamatát a szervezetben, amelynek következtében segíthet elégetni a szervezetünkben elraktározott felesleges zsírt, és így megkönnyítheti a fogyást.
Nem mindenkinek érdemes próbálkozni vele
Az egészségügyi szakértők rendszeresen hangsúlyozzák, hogy az, hogy egy adott étel vagy ital fogyasztása jó ötlet-e számunkra, az aktuális egészségi állapotunktól, az életkorunktól, a nemünktől és a kórtörténetünktől sem függhet. Éppen ezért nem jelenthetjük ki azt sem, hogy a vajas kávét mindenkinek érdemes megkóstolnia, főleg nem rendszeresen fogyasztani, mert esetükben sokkal inkább negatív hatások várhatóak.
Akik kifejezetten jobb, ha kerülik
Ha cukorbeteg vagy, bélproblémákkal küzdesz vagy gond van a szíved egészségével, akkor eleve nem érdemes próbálkoznod a vajas kávéval. Ugyanis ez a különös ital növelheti a szervezetben a vércukorszintünk ingadozásának a kockázatát, gyomor-bélrendszeri problémákkal küzdő embereknél puffadást és hasmenést is okozhat, a magas telített zsírsavtartalma miatt pedig a szív- és érrendszeri problémákkal küzdőknek is kifejezetten veszélyes lehet a fogyasztása.
Amire mindenképp figyelj
Mivel tudományosan nem bizonyított, hogy a vajas kávé elősegíti a fogyást, csupán azzal a szándékkal, hogy leadj néhány kilót, nem érdemes elkezdened fogyasztani, még akkor sem, ha keto diétázol. Ha mégis úgy döntesz, hogy vajas kávét iszol, néhány dolgot feltétlenül tudnod kell. Ilyen például az, hogy ha a nap hátralevő részében megfelelően szeretnéd táplálni a szervezeted, nagy valószínűséggel extra fehérjére, gyümölcsökre és zöldségekre is szükséged lesz.
Hacsak nem keto diétát követsz, más étkezéseknél határozottan érdemes csökkentened a zsírbeviteledet. Mivel pedig a vajas kávéban tényleg nagyon sok a telített zsír, ha zsírforrásokat fogyasztanál, akkor jó ötlet a nap további részében egyszeresen és többszörösen telítetlen opciókat, például dióféléket, olajos magvakat vagy avokádót fogyasztanod.
Összességében mindenképp tarts szem előtt, hogy rengeteg olyan nagyszerű élelmiszer létezik, amelyet a vajas kávé helyett fogyaszthatsz, hogy ellásd a szervezetedet tápanyagokkal és energikus legyél. Ha viszont mégis úgy döntesz, hogy vajas kávét is iszol, akkor bánj vele nagyon óvatosan és mértékletesen, ha pedig a hatására bármilyen kellemetlenséget tapasztalsz, a jövőben inkább hanyagold a fogyasztását!
Forrás: healthline.com, ndtv.com, webmd.com