Ha tartósan erre a tünetre ébredsz, azonnal fordulj orvoshoz: a legrosszabbat vetítheti előre, ha nem lépsz időben
Gondoltad volna, hogy az, ahogyan ébredsz reggelente, elképesztően sokan elárulhat az aktuális egészségi állapotodról? A szakértők szerint ha egy bizonyos tünetet rendszeresen tapasztalsz, azonnal érdemes orvoshoz fordulnod, mert súlyos bajt jelezhet.
Ezeket láttad már?
Az, ahogyan ébredsz jelentősen befolyásolhatja az adott napodat, de akár hosszú távon is kihathat arra, hogyan érzed magad a bőrödben. Ha például fejfájás kíséretében kelsz fel, az semmiképp nem jó jel, a szakértők pedig arra figyelmeztetnek, hogy rendkívül nagy problémát is vetíthet előre, ezért borzasztóan fontos, hogy a lehető leghamarabb orvoshoz menj és alaposan kivizsgáltasd magad!
Sokféle probléma állhat a fejfájás mögött
A fejfájás napjainkban rendkívül gyakori jelenség, amely mögött gyakran olyan okok állnak, mint a megfázás, az influenza, az éhség, a stressz, a kiszáradás, de akár a rossz testtartás és látási problémák is kiválthatják. Szerencsére elmondható, hogy a legtöbb esetben jóindulatú eredete van, és mindennapi eseményekhez kapcsolódik. Mégis alapvető fontosságú, hogy tudjuk, súlyos betegségekkel is összefüggésben lehet, különösen akkor, ha más kellemetlenségeket is rendszeresen tapasztalunk.
Ezt a súlyos betegséget is jelezheti
A szakértők szerint a gyakori reggeli fejfájás sajnos akár még agydaganatra is utalhat. A legtöbb esetben szerencsére szó sincs erről, és sokkal valószínűbb, hogy valamilyen kevésbé súlyos probléma miatt fáj a fejed. A Brain Tumor Charity szakértői azonban arra figyelmeztetnek, hogy ennek ellenére nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az agydaganat egyik leggyakoribb tünete a fejfájás. Olyannyira gyakori, hogy az agydaganattal élő emberek nagyjából 60%-ánál, vagyis több, mint felénél jelentkezik valamikor.
Agydaganat okozta fejfájás esetén a szakértők szerint a fájdalom reggel még rosszabb, erőteljesebb lehet, mint a nap más szakaszaiban, erőlködés, köhögés is társulhat hozzá, a különféle klasszikus fejfájáscsillapítók pedig nagy valószínűséggel nem segítenek rajta. Járhat lüktető vagy tompa fájdalommal is, fokozatosan erősödhet, majd néhány óra után elhalványulhat, hasonlíthat a migrénre és a tenziós fejfájásra is, az idő előrehaladtával pedig romlik.
„A fejfájást nem közvetlenül maga a daganat okozza. Ez azért van, mert az agynak nincsenek fájdalomreceptorai. Valójában a fájdalomra érzékeny erekre és idegekre gyakorolt nyomás felhalmozódása okozza az agyban. A nyomásnövekedés oka lehet, hogy a daganat megnyomja ezeket az ereket vagy idegeket. Ez lehet az a daganat is, amely blokkolja az agy- és gerincvelői folyadék áramlását az agyban” - árulták el a szakértők.
Sok más tünet társulhat hozzá
Nem túl biztató jel az sem, ha a fejfájáshoz elhúzódó/ismételt hányás társul, bármilyen közelmúltban megjelenő izomgyengeség/érzékszervi tünet (pl. zsibbadás vagy beszédzavar) is fennáll. Aggodalomra adhatnak okot továbbá a memóriát, a személyiséget vagy a gondolkodást érintő negatív változások, és rohamok is kísérhetik, amelyek a kéz, a kar vagy a láb megrándulásával is járhatnak.
Mindig jobb az elővigyázatosság
A szakértők azt is hangsúlyozták, fontos emlékezni rá, hogy a már említett tünetek gyakran előfordulnak ártalmatlan fejfájás esetén is. Ha azonban már jó ideje ébredsz reggelente fejfájásra, esetleg más furcsa panaszaid is vannak, az a biztos, ha mielőbb konzultálsz a háziorvosoddal, és részt veszel egy alapos kivizsgáláson. Hiszen mindig jobb elővigyázatosnak lenni, mint az ágy alá söpörni a problémákat, és esetleg csak akkor szembesülni velük, amikor már sokkal súlyosabb a helyzet.
Forrás: express.co.uk, braintumourresearch.org