Tesztelni kezdték a világ első rák elleni vakcináját, íme az eddigi eredmények

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az mRNS-technológia a koronavírus után a rák ellen is felveheti a harcot. Ez az innováció az első Nobel-díjas magyar nőnek, Karikó Katalin kutatónőnek, valamint a társának köszönhető. A melanóma ellen már tesztelik a vakcinát.

Rákelleni vakcina? Már tesztelik!
Rákelleni védőoltás? Már tesztelik!
Fotó: PeopleImages/Getty Images

10 év múlva robbanásszerű változás állhat be a rák gyógyításában. A Karikó Katalin nevéhez fűződő mRNS-technológia megoldást kínálhat a melanóma, a tüdő-, a húgyhólyag- és a veserák gyógyításában is. A teszteket az Egyesült Királyságban futtatják, egyelőre csak és kizárólag a bőrrákos embereken próbálják ki vakcinákat - írja a The Guardian.

A melanóma évente 132 000 embert érint világszerte. Jelenleg sebészettel, sugárterápiával, gyógyszerekkel, valamint kemoterápiával kezelik a betegeket. A szakértők bíznak abban, hogy az mRNS-vakcina is beválik, mint gyógyítási lehetőség. A kutatók minden egyes oltást az adott betegre programozzák be. A vakcina előállítása előtt tumormintát vesznek a páciensekből, majd DNS-szekvenálást végeznek annak érdekében, hogy létrehozzanak egy adott beteg daganatára specifikus oltóanyagot.

Az mRNS-oltóanyagba kódolt utasítás arra készteti az ember szervezetét, hogy vadássza le a rákos sejteket. Ha minden jól megy, akkor a technológia arról is gondoskodik majd, hogy betegség soha többé ne térjen vissza. A kutatás a harmadik fázisában jár, amelyet a University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) vezet. Ennek előzménye a második fázis, amely eredményei szerint ezek a vakcinák jelentősen csökkenthetik a melanomás betegeknél a rák visszatérésének esélyét.

Mindez Karikó Katalinnak köszönhető

A Svéd Királyi Akadémia Drew Weissmann és Karikó Katalin párosának ítélte oda a 2023-as fiziológiai-orvostudományi Nobel-díjat, az mRNS-alapú orvoslás alapjainak megteremtéséért. Munkájuk tette lehetővé a koronavírus elleni új típusú védőoltások gyors kifejlesztését és gyakorlati alkalmazását. Ezzel nem csak az elmúlt száz év legnagyobb világjárványa elleni küzdelemből vették ki a részüket, új utakat nyitottak a jövő orvostudománya előtt is.

Karikó Katalin: Smink nélkül is lehetett egy kutató szép

Karikó Katalin: Smink nélkül is lehetett egy kutató szép

A koronavírus járvány kitörésekor a Moderna és a Pfizer/BioNTech oltóanyagát rekordgyorsasággal fejlesztették ki, az mRNS-vakcinák mintegy 95%-os hatékonyságukkal jelentős mértékben hozzájárultak a járvány elleni küzdelem sikeréhez. A fejlesztés lenyűgöző rugalmassága és gyorsasága miatt remélhető, hogy a technológia más fertőző betegségek ellen is alkalmazható lesz - sőt, a díjat megítélő bizottság abban is bízik, hogy a jövőben ez egyes ráktípusok kezelésére is felhasználható lesz.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

glamour plusz ikon Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)