Nem kerül semmibe, mégis csökkentheted vele a rák és a demencia kialakulásának veszélyét - igen, tényleg ennyit számít ez az apróság
Tudtad, hogy már egy apró szokás megváltoztatásával is jelentősen csökkentheted a rák és a demencia kockázatát? Nem kell drasztikus életmódváltásra gondolni, egy kis odafigyelés is elég ahhoz, hogy hosszú távon sokkal egészségesebbek legyél. Mondjuk is, mi a titok!
Ezeket láttad már?
A modern életvitel gyakran ülőmunkával és kevés mozgással jár, ami hosszú távon számos egészségügyi probléma kialakulásához vezethet. Pedig már egy apró változtatás is sokat jelenthet: ha napi lépésszámodat akár csak tíz százalékkal növeled, máris jelentős mértékben csökkentheted a rák és a demencia kialakulásának kockázatát. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan érhetsz el nagy eredményeket már kis változtatásokkal is, és miért fontos, hogy minden lépés számítson.
Kis lépés, nagy hatás
Dr. Fazekas-Pongor Vince, a Semmelweis Egyetem Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézetének egyetemi adjunktusa szerint a rendszeres séta vagy bármilyen más formában végzett mozgás nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is jótékony hatású.
„Az utóbbi években számos áttekintő nemzetközi közlemény jelent meg arról, hogy a napi tízezer lépés elérése egy jó cél, ugyanakkor a pozitív hatás már ennél alacsonyabb lépésszám esetén is jelentkezik” – mondja dr. Fazekas-Pongor Vince. A fizikai aktivitás növelésének egyik legkönnyebb módja a napi lépésszám emelése, amihez semmilyen különleges felszerelés nem szükséges. Ráadásul kellemes időben ez egyszerűen megvalósítható, akár sétálással, túrázással vagy sportolással is.
„Az egészséges életmód nem egy cél, amit, ha elérünk, akkor kipipálhatjuk, és hátra dőlhetünk, ezt folyamatosan fenn kell tartanunk, és törekednünk kell rá. Mivel Európában elöregedő a társadalom, ezért nagyon fontos, hogy célul tűzzük ki az egészséges öregedést, vagyis az egészségben töltött életévek növelését” – teszi hozzá az orvos.
Fontos a sikerélmény
A napi lépésszám növelése három nagy betegségcsoport esetén a leghasznosabb. A szív- és érrendszeri betegségek, mint a szívinfarktus és a stroke, kockázata 43 százalékkal alacsonyabb azoknál, akik napi átlagban 9500 lépést tesznek meg, szemben azokkal, akik csak 3800 lépést tesznek meg naponta. A kutatások szerint a daganatos betegségek kockázata is csökken, ha naponta kétezer lépéssel többet teszünk meg, de már a lépésszám tíz százalékos növelése is érezhetően javít ezen a tendencián.
A demencia kialakulásának valószínűsége ötezer lépés felett kezd el csökkenni, és különösen jelentős a hatás hatezer lépésig. Emellett a lépésszám növelése javítja a légúti betegségek, az alvásminőség és a mentális egészség állapotát is, és tízezer lépés fölött a halálozási mutatók is kedvezőbbek.
Dr. Fazekas-Pongor Vince szerint fontos, hogy aki életmódváltást tervez vagy növelni szeretné az aktivitását, reális célokat tűzzön ki maga elé, hiszen ha nincsenek sikerélményeink, könnyen feladhatjuk. Mivel minden lépés számít, már napi ötszáz lépéssel vagy az átlagos lépésszámunk tíz százalékos növelésével is jelentős eredményeket érhetünk el.
Hogyan növelheted a lépésszámot?
- Parkolj messzebb: Ha autóval közlekedsz, parkolj távolabb a bejárattól. Így máris tettél valamit annak érdekében, hogy a napi lépésszámodat növeld.
- Lépcsőzz: Kerüld a liftet, válaszd a lépcsőt. Nemcsak több lépést teszel meg, hanem az izmaidat is erősíted.
- Sétálva beszélgess: Telefonbeszélgetés közben állj fel és sétálj. Akár otthon, akár az irodában. Ez a módszer észrevétlenül növeli a napi lépéseidet.
- Szállj le egy megállóval előbb: Ha tömegközlekedéssel utazol, szállj le egy megállóval korábban, és gyalogolj el az úti célodig.
- Tegyél egy sétát ebédszünetben: Használd ki az ebédszünetet egy gyors sétára. Nemcsak a lépésszámod nő, hanem az emésztésed is javul.
- Emlékeztesd magad: Állíts be óránkénti emlékeztetőket, és állj fel, mozogj egy kicsit. Egy rövid séta a ház körül vagy az irodában is sokat számít.
- Fedezd fel a környéket: Sétálj a lakóhelyed környékén, fedezz fel új útvonalakat, parkokat. Ez nemcsak mozgás, hanem kikapcsolódás is lehet.
- Indítsd sétával a napot: Felkelés után tegyél egy rövid sétát. Friss levegőn indítani a reggelt pozitívan hat a közérzetedre is.
- Szerezz be egy lépésszámlálót: Hordj lépésszámlálót vagy használd a telefonod alkalmazásait, hogy nyomon kövesd a napi lépéseidet. Ez sikerélményt nyújthat, és motiválhat is.
- Iktass be kis szüneteket: Munka közben tarts rendszeres szüneteket, és sétálj egy kicsit. Ez nemcsak a lépésszámodat növeli, hanem a koncentrációdat is javítja.
- Vond be a többieket: Az életmódváltás és aktivitásfokozás a közösség erejével sokkal hatékonyabb lesz.
Ezek az apró változtatások könnyedén beépíthetők a mindennapjaidba, és segítenek abban, hogy növeld a napi lépésszámodat, egészségesebb legyél és megelőzd a betegségeket.
Forrás: semmelweis.hu