7 jel, ami poszttraumás stressz szindrómára utal
A poszttraumás stressz zavar (PTSD) olyan mentális betegség, amelyet egy traumatikus esemény idéz elő. Ez lehet bántalmazás, baleset, a halál látványa, de még egy olyan egzisztenciális válság is, mint a munkahely elvesztése. Ha ez a 7 jel mutatkozik nálad, úgy nagy eséllyel poszttraumás stressz szindrómában szenvedsz.
Ezeket láttad már?
A fizikai és mentális egészségünk megóvásánál nincsen fontosabb, vannak azonban olyan negatív történések, amelyekre egyáltalán nincs ráhatásunk. Ilyenek többek között a traumák, amik sokakat egy életen át kísértenek. Ha ezeket a tünetet tapasztalod magadon, az egy figyelmeztető jel lehet arra, hogy komolyabban kell foglalkoznod a pszichéddel - akár egy szakember segítségével. Jöjjön tehát 7 jel, ami poszttraumás stressz szindrómára utal.
Nem azonnal jelentkeznek
A PTSD-t egy traumatikus esemény váltja ki, és akár te élted át, akár a szemtanúja voltál, egy biztos: nem múlik el nyomtalanul. Ettől függetlenül egyáltalán nem törvényszerű, hogy valaki ebben a zavarban szenved; a traumát átélt emberek negyede küzd "csak" PTSD-vel. Ugyanakkor ez sem kis szám, ezért fontos minél többet beszélni a témáról, és felhívni a figyelmet a szakértői segítség és a terápia fontosságára.
Bizakodásra adhat okot, hogy bár a legtöbb traumát átélt embernek átmeneti nehézségei lehetnek a megküzdéssel, idővel és öngondoskodással ezek legyőzhetők. Ha viszont a tünetek súlyosbodnak, hónapokig vagy akár évekig tartanak, valamint hatással vannak a mindennapi életedre, az komolyabb elakadásra utalhat. Talán nem is gondolnád, de a tünetek általában nem rögtön az esemény után jelentkeznek. Az esetek nagy részében 1-6 hónapon belül lépnek fel, de az sem ritka, hogy csak évek múltán jelennek meg. Bár a szimptómák személyenként, illetve az idő múlásával változhatnak, többségében ez a 7 a PTSD-re jellemző.
1. Felvillanó emlékek
Ez a PTSD legjellemzőbb tünete. A feltörő képek, ún, flashback-élmények látszólag a semmiből felbukkanó emlékfoszlányok, emlékképek. Kiválthatja őket bármilyen inger, ami a történtekre emlékeztet: hang, illat, egy tárgy vagy személy látványa.
Ezek a felvillanások hirtelen jelentkeznek, kontrollálhatatlanok, és az esemény újraátélését eredményezik. Sokaknál akár egy film, úgy pereg le a szemük előtt minden, de rémálmok formájában is gyakran előfordul, hogy valaki újraéli a traumatikus eseményt. Ha ilyen tüneteket tapasztalsz, az a poszttraumás stressz szindrómára utaló jelek egyike lehet.
2. Elkerülés
Megpróbálsz mindent elkerülni, ami a traumádra emlékeztet. Ha teheted, nem beszélsz róla, de még csak gondolni sem akarsz rá. Kerülöd azokat a helyeket, tevékenységeket vagy embereket, amik és akik eszedbe juttatják a történteket.
3. Hangulatváltozás
Rosszkedvű, motiválatlan, depressziós lehetsz, szélsőséges esetben öngyilkossági gondolatok gyötörhetnek. Nehézségeid adódhatnak a kapcsolattartással, eltávolodsz a családodtól, barátaidtól. Érezhetsz apátiát is: nincs jövőképed, és már nem érdeklődsz azon tevékenységek után, amelyek korábban boldoggá tettek. Ez a tünetegyüttes azonban más betegségekre is jellemző, úgyhogy nem szabad készpénznek venni ebben az esetben.
4. Érzelmi reakciók megváltozása
Könnyen megijedsz, állandó készenlétben vagy, nehogy valami baj történjen. Ugyanakkor jellemző az önpusztító viselkedés is, mint egyfajta maladaptív megküzdési stratégia - ilyen a mértéktelen alkoholfogyasztás, a cigaretta, drogok, gyors autóvezetés. Felléphet ingerlékenység, düh, agresszió, és a kínzó bűntudat, szégyen is a PTSD gyakori jele.
5. Szorongás
Állandóan rettegsz, de nem tudod pontosan megmondani, hogy mitől. Különböző pótcselekvéseid alakulhatnak ki, például rászoksz a dohányzásra, kényszerevő leszel, vagy túlzásba viszed az edzést. És olyan is gyakran előfordul, hogy valakit pánikrohamok gyötörnek, vagy akár hosszú időre pánikbeteg lesz.
6. Kognitív képességek csökkenése
Nehezedre esik koncentrálni, romlik a memóriád, fáradtnak érzed magad. A döntésképtelenség is rányomhatja a bélyegét a mindennapjaidra: nehezen választasz, mondasz igent vagy nemet a dolgokra, azaz: képtelen vagy döntéseket hozni.
7. Vegetatív testi tünetek
Ha gyakorta szédülés kínoz, verítékezel, alvászavarral, gyomor- és szívproblémákkal küzdesz, az is utalhat arra, hogy a PTSD okozta pszichés leterheltség fizikai tünetekben nyilvánul meg.
Felhívjuk a figyelmed, hogy cikkünk célja csupán a tájékoztatás, diagnózis fellállítására nem alkalmas. Ebben mindenképp pszichológiai segítséget szükséges kérned, így ha tapasztalod magadon a fenti jeleket, ne szégyellj szakemberhez fordulni.
Forrás: mayoclinic.org, medicalnewstoday.com