A párterapeuta elárulta, ajánlott-e barátságban maradni az exekkel
Az örök kérdés: szabad-e jó viszonyt ápolni az exünkkel? Jó ötlet-e a korábbi párkapcsolatainkat barátsággá alakítani, vagy csak akkor teszünk magunkkal jót, ha élesen meghúzzuk a határokat?
Ezeket láttad már?
Nehéz egyik napról a másikra úgy tenni, mintha az eddig legfontosabb személy már semmit nem jelentene neked. Az első időszakban automatikusan elsőként látod a közösségi oldalakon, és ez még inkább felébreszti a vágyat, hogy megkérdezd, hogy van. De mikor segítesz magadnak többet? Ha ellenállsz a kísértésnek, és nem kérdezel semmit, vagy ha kialakítasz egy barátságot kettőtök között? Örök kérdés, hogy ajánlott-e barátságban maradni az exekkel, amire most egy párterapeuta adja meg a választ.
Így mérd fel, érdemes-e belemenned
Az egyik legnehezebb ebben a szakaszban a sértettség elengedése. A szakítással általában sok düh, félreértés, meg nem értettség érzése társul, és ameddig ezek nincsenek rendezve, sajnos nem egyszerű tiszta lappal kezdeni. Már pedig ha ez nem adott, akkor a barátság egy görcsös, erőltetett ütemben működik majd, ami inkább lesz teher, mint sokat adó viszony. Hogy mi a helyes döntés, azt természetesen helyzete válogatja. Nincs helyes válasz, ami garantáltan a legjobb forgatókönyvet adná. Clarissa Silva viselkedéskutató azonban adott pár támpontot, hogy kitaláld, a te esetedben melyik a legjobb opció.
Miért akarsz az exeddel barátkozni?
Sokan azt gondolják, csak akkor akar valaki a korábbi párjával barátkozni, ha még mindig szereti. Nos, a gondolat nem is annyira kirívó, első sorban mindenképpen meg kell vizsgálni, hogy ennek van-e igazságtartalma az esetedben. Ha úgy érzed, nyitott vagy az újrakezdésre, akkor talán nem a hamis barátkozás a legjobb eszköz erre. A barátság csak akkor ajánlott, ha teljesen egyértelmű, hogy lezártad, és kész vagy egy új szakaszt nyitni a kettőtök kapcsolatában. Na de mik lehetnek az újrakezdésen kívül a barátság motivációi?
- Közös barátok: Rengeteg közös barátotok van, és ha ti nem vagytok jóban, az akár egy egész baráti kört tönkre tehet. Gondoltok másokra, és szeretnétek, ha nem ők innák meg a levét a történteknek.
- Közös kisállat: Ha van egy kutyátok vagy cicátok, akkor az is nehéz döntés, hogy kinél maradjon az állat. Természetesen sokan nem szeretnének örökre búcsút inteni a házi kedvencnek, ezért inkább találkoznak párszor a korábbi párjukkal, csak a kisállat közelében lehessenek.
- Kollegák vagytok: Sokan annyira tartanak ettől a szituációtól, hogy inkább sosem lőnek házi nyúlra. Ha ti viszont megtettétek, tartoztok annyival magatoknak és a környezeteteknek is, hogy nem viszitek be a drámát az irodába.
- Barátok voltatok: Ha régen barátok voltatok, még mielőtt párkapcsolatba léptetek volna, akkor adja magát, hogy szeretnétek visszakapni azt a szakaszt, azt a kapcsolatot.
Mikor jó ötlet barátkozni az exeddel?
Fontos, hogy egyes szempontok teljesüljenek, hiszen csak akkor van ugyanis esély a folytatásra. Ha ebből a listából minden dolog igaz a ti esetetekben, akkor elképzelhető, hogy nem is olyan rossz ötlet a barátkozás.
- Nincsenek plátói érzések: mindketten megértettétek, hogy nincs már helyetek egymás mellett, izgatottan várjátok, mit tartogat a jövő. Nem szerepel a terveitek között a békülés, egyszerűen beláttátok, hogy ebben nincs már több.
- Összehangolt célok: Ugyanazon az oldalon álltok, mindketten szeretnétek barátok lenni. Fontos nektek, hogy kijöjjetek egymással, és mindkettőtöknek feltett szándéka egy kiegyensúlyozott barátság fenntartása.
- Kölcsönös támogatás: Úgy érzitek, a barátsággal nem kell hátra lépnetek egyet, ugyanúgy szívből tudtok örülni egymás sikereinek, és akár tanácsot is kértek egymástól. Tudjátok, hogy a másik a szakítás ellenére is önzetlenül ott van.
- Lezárás: Mindketten lezártátok a közös múltat, megértettétek, hogy innen már nincs visszaút. Nincsenek kérdések, elvarratlan szálak, még mindig tomboló érzések, az üresség inkább jellemző a kapcsolatotokban. Még jobb, ha már randiztok, párt kerestek.
- Érzelmi érettség: Mindketten elég érettek vagytok ahhoz, hogy tudjátok, a másik teljesen máshogy kezel majd innentől kezdve. Más elvárásokkal vagytok ebben a viszonyban, és ehhez bizony alkalmazkodni kell.
Amikor tilos barátkozni
Vannak olyan helyzetek, amikor kifejezetten rossz ötlet az exeddel való barátkozás. Hidd el, ha ez a lista illik inkább rátok, akkor nem kell tovább gondolkodnod azon, hogy belemenj-e ebbe. Annak ugyanis csak rossz vége lehet: még több düh, sértettség, és a kettőtök viszonyának visszafordíthatatlan megromlása.
- Ártott neked: Ha az exeddel nem volt épp békés az elválás, esetleg hűtlen volt, vagy csúnyán szakított, nem a legjobb ötlet a barátságra törekedni. Ugyanis valószínűleg benned is van még bőven düh, és ugyanez igaz a környezetedre is. Sosem érti majd meg senki, miért ragaszkodsz a vele való barátkozáshoz.
- Még mindig érzel iránta valamit: Ha nem tudod, és nem is szeretnéd lezárni ezt a kapcsolatot, akkor erről kellene beszélnetek egymással. Ám annak nincs értelme, hogy elhiteted vele, hogy barátkoznál, majd színt vallasz, hogy az egész csak játék volt. Elvesztheted a bizalmát, és utána barátkozni sem akar majd. Ne hazudj neki, mindig legyél egyenes és őszinte!
- Tudod, hogy még szeret: Ha tisztában vagy azzal, hogy még mindig fontos vagy neki és szeret téged, akkor jobb, ha elengeded a barátkozást. Ő ugyanis minden kedves gesztust és szót jelnek vesz majd, amivel úgy érzi, azt bizonyítod, hogy még mindig szereted. Tele lesztek félreértésekkel, és még csúnyábban végződhet, mint a szakítás.
- Magányosnak érzed magad: Természetesen, ha magányos vagy a szakítás után, az egyik első gondolataid között szerepel majd, hogy kibékülj az exeddel. Hidd el, ez normális folyamat, ám egyáltalán nem célravezető. Ne élj vissza a helyzettel, és ne tőle várd, hogy megadja, amit még nem sikerült másoktól, vagy a legfőbb: önmagadtól megkapnod.
Hidd el, ha ezek a jellemzők igazak rád és az exedre, akkor lehetetlen a szituációból annyit kihozni, hogy nyertesként jöjjetek ki belőle. Mi több, valószínűleg rosszabb lesz a viszonyotok, mint a szakítás előtt. Éppen ezért tényleg mérlegeld a fenti forgatókönyveket, és légy magaddal őszinte, hol tartasz te, és hol tart a kapcsolatotok érzelmileg.