5 jel, hogy érzelmileg éretlen a párod
Minden olajozottan működik, mégis sokszor azt érzed, hogy egy éretlen emberrel hozott össze a sors. Mit is értünk pontosan ez alatt? Érzelmi érettségről akkor van szó, amikor az ember képes megfelelően reagálni a helyzetekre, és képes uralkodni érzelmein. Az érzelmileg érett emberek minden olyan helyzetben felnőttként viselkednek, amikor másokkal érintkeznek. De honnan tudhatod, ha a párod nem felel meg ezeknek a követelményeknek? Eláruljuk.
Ezeket láttad már?
Az érzelmi éretlenség definícióját tekintve azt jelenti, hogy az ember nem képes érzelmeit a korának megfelelő módon szabályozni. Az érzelmileg éretlen emberek túlreagálhatják a helyzeteket, vagy nehezen tudják kontrollálni érzelmeiket. Azért érdemes megtanulnod felismerni az érzelmi éretlenség jeleit, mert úgy sok konfliktustól és boldogtalanságtól kímélheted meg magad, hiszen hiába van meg a kémia és a közös hullámhossz, ha végső soron a legtöbbször úgy érzed, nem egy “felnőtt” emberrel van dolgod. Nézzük is, mi az az 5 jel, ami arra utal, érzelmileg éretlen a partnered.
1. Bizonytalanság
Imádsz vele lenni, és ő is élvezi a veled együtt töltött időt, mégis sokszor bizonytalannak tűnik. Akar kapcsolatot, vagy inkább mégsem? Ha az látod rajta, hogy nemcsak magában nem biztos, hanem a köztetek lévő kapcsolatot illetően sem, az vészjósló jel lehet. Aki érzelmileg érett, annak van egy konkrét elképzelése arról, hogy mit szeretne, mikor és kitől. Időnként előfordulhat, hogy elbizonytalanodunk az élet kérdéseit illetően, de attól még tudjuk, hogy akarunk-e valakit az életünk részeként, avagy sem.
2. Sértődékenység
A gyermekkori “durcizást” senkinek nem kell bemutatni, és sokszor még felnőttként sem tudunk uralkodni magunkon, úgyhogy legyünk őszinték: megsértődünk, hisztizünk, elegünk van. Ez így teljesen oké is, viszont ha sokszor azt veszed észre a párodon, hogy minden apró-cseprő dolgot a szívére vesz, és szinte már félsz megszólalni, nehogy megbántsd, akkor érdemes elgondolkodni rajta, hogy mennyire érett gondolkodású személy mellett tetted le a voksod.
3. Másoktól való függés
Ugyan van saját véleménye, de többségében csak akkor, ha azt már előzőleg valaki jóváhagyta. Legyen szó az anyukájáról, a testvéréről vagy a legjobb barátjáról, sokszor fél dönteni úgy, hogy nem kérte ki egy hozzá közel álló tanácsát. A döntésképtelenség sokunk életében jelen van, és meg is nehezíti a mindennapjainkat, de ideális esetben törekszünk arra, hogy önálló individuumként határozzuk meg, mi jó nekünk, és mi nem. Nos, egy érzelmileg éretlen személy erre képtelen.
4. Kiszámíthatatlanság
Egy érzelmileg érett személy biztos magában - ha nem is mindig 100%-osan, de annyira mindenképpen, hogy nem inog meg a nap minden percében. Ha a párod mellett úgy érzed, hogy sosem tudod, mire számíthatsz, az utalhat arra, hogy még fejlődnie kell az érzelmi érettség terén. Egyik nap odáig van érted, de másnap már hűvös? Hétfőn még rábólint a közös wellness hétvégére, de péntekre már meggondolja magát? Ha gyakran tapasztalsz ilyesmit, az is arra utalhat, hogy érzelmileg éretlen a párod.
5. Nem tud felelősséget vállalni
Az a személy, aki nem képes felelősséget vállalni a tetteiért, minden, csak nem érzelmileg érett. Nála gyakori az ujjal mutogatás, a másokhoz való összehasonlítás, és az irigység, hiszen nehézséget okoz neki az, hogy beismerje a hibáit és bocsánatot kérjen. Ez leginkább vitahelyzetekben nyilvánul meg, szóval ha gyakran tapasztalod azt, hogy parttalan vitákba keveredsz, mert a partnered nem hajlandó asszertívan és empatikus módon kommunikálni, akkor elképzelhető, hogy nem a megfelelő ember mellett vagy.
Forrás: verywellmind.com