Párizsi olimpia: Japánnak elege lett, speciális ruhával védi női sportolóit a kukkoló fotósoktól

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Július 26-án elstartolt a 2024-es párizsi olimpia, több mint tízezer sportoló méri majd össze tudását 32 sportágban, így a következő két hétben rajtuk lesz a világ szeme - és a fényképezőgépek objektívje is. Sajnálatos módon vannak olyan fotósok, akik visszaélnek helyzetükkel, és nem épp profihoz méltó képeket igyekeznek lőni a sportolónőkről. Ez ellen küzd most egy japán márka egy újfajta ruhaanyag kifejlesztésével.

Japán több női csapata is új ruhában versenyez majd a párizsi olimpián
Japán több női csapata is új ruhában versenyez majd a párizsi olimpia alkalmából
Fotó: NurPhoto/Getty Images

A professzionális, a sportszámokat dokumentáló fotók hozzátartoznak minden megmérettetéshez - így a 2024-es párizsi olimpiához is. Azonban a kukkoló fotósokkal és az általuk készített képekkel annál nagyobb a probléma. Vannak ugyanis, akik kihasználva a lehetőségeiket, illetéktelen fényképeket igyekeznek lőni a sportolókról és testrészeikről, ennek pedig főként nők esnek áldozatul.

Hiába minden óvintézkedés - szigorúbb engedélyek, biztonsági ellenőrzések, kamerák bevizsgálása -, a képek rögzítésére alkalmas eszközök egyre kifinomultabbá válnak, ami megnehezíti a probléma megoldását. Az utóbbi időben a látható fényt érzékelő készülékek mellett a kukkoló fotósok infravörös kamerákat is használnak, amely azt eredményezi, hogy az így készült fotókon a versenyzők egyenruhája alatt a fehérneműjük és a testük is látható.

A problémát megelégelte egy japán sportruhagyártó, és néhány héttel a 2024-es párizsi olimpia kezdete előtt egy különleges, infravörös-fényt blokkoló anyaggal rukkolt elő, az ebből készült ruhák célja pedig az, hogy megvédje a sportolókat a tiltott fényképezéstől - írja a PetaPixel. Azt, hogy erre nagy szükség van, alátámasztja többek között, hogy egy korábbi röplabdázó, Ai Ootomo a nyilvánosság előtt is beszámolt arról, hogy egy versenyen látta, amint néhány fotós a női mosdóban és annak környékén akart felvételeket készíteni róla és csapattársairól.

Egykori kézilabdásként Ai Otomo is felszólalt a kukkoló fotósok ellen
Fotó: Elsa/Getty Images

Ez igen! Magyar nő futott az olimpiai lánggal, tízezer ember közül választották ki a megtisztelő feladatra

Ez igen! Magyar nő futott az olimpiai lánggal, tízezer ember közül választották ki a megtisztelő feladatra

„A Mizuno eddig elsősorban olyan nagyteljesítményű termékekre összpontosított, amelyek a sportolókat a dinamikusabb teljesítményre való törekvésben támogatják” - olvasható a Mizuno sajtóközleményében. A honlapjukon ők is beszámolnak arról, hogy „az utóbbi években a női sportolók a verseny- és más helyszíneken egyre gyakrabban válnak tiltott céllal készült rejtett fényképezés és filmezés áldozatává, amelyek képeit és videóit aztán az interneten terjesztik.

A már említett sajtóközleményből kiderült az is, hogy az újfajta szövet „olyan speciális anyagot épít be a textil összetételébe, amely kiválóan elnyeli a fényt az infravörös tartományban”. Vagyis viselésével még a speciális kamerák sem érzékelik majd az sportolók teste által kibocsátott hőt, így csökken az esélye annak, hogy kéretlen fényképeket lehessen lőni róluk.

Persze ez önmagában nem elég, de kezdetnek semmiképp sem rossz, az Independent beszámolója szerint a japán női atlétikai, asztalitenisz- és röplabda-válogatott tagjai fogják a szövetet tartalmazó formaruhákat viselni.

Nem véletlen, hogy Japánban találták ki

Bár sokszor halljuk, hogy Japánban híresen alacsony a bűnözési ráta és jó az általános biztonság, a japán nők továbbra is gyakran szembesülnek fogdosásos támadásokkal a nyílt utcán és azzal, hogy idegen kéretlen fényképeket készítenek róluk. Nem csoda hát, hogy egy japán márka rukkolt elő az infravörös-gátló anyaggal, ugyanis az országban akkora problémát jelent a fotósok általi kukkolás, hogy tavaly már a parlament is törvényt hozott a cselekedet kriminalizálása érdekében.

A japánok női atlétái is a Mizuno új ruháiban vesznek majd részt a párizsi olimpián
Fotó: Patrick Smith/Getty Images

A törvény hatálya alá tartoznak többek között a beleegyezés nélkül készített szexuális tartalmú képek és videók, valamint a szoknya alá való befotózás a zsúfolt tömegközlekedési eszközökön - utóbbi incidensek száma a koronavírus-járvány alatt nőtt meg hatványozottan, amikor a perverzek unatkozni kezdtek. Sajnos a kukkoló fotózás kifejezetten női sportolókat sújtó sajátos formáját egyelőre csak helyi önkormányzatok szankcionálják, ők viszont a szexuális zaklatás kategóriájába sorolják, és ilyen módon büntetik is.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)