Inspiráló nők, akikre érdemes odafigyelni a párizsi olimpia közben és után
Futnak, rúgnak, eveznek, gurulnak, labdajátékokat játszanak, mindezt játszi könnyedséggel teszik. A 2024-es, párizsi olimpián összegyűlt nők azonban nemcsak emberfeletti teljesítményről tesznek tanúbizonyságot: egyesek mentális problémáikat nyíltan vállalva, míg mások szülés után vagy egy korábbi sérülésből lábadozva indulnak neki az ötkarikás játékoknak. Hogy nemükön kívül mi bennük a közös? Inspiráló erőként hatnak ránk, nézőkre, és a következő generációra. Olimpián innen és túl.
Ezeket láttad már?
Valószínűleg senki számára nem kérdés, hogy az párizsi olimpia alkalmával elképesztő mélységeket és magasságokat élhetünk meg, ahogy kedvenceinknek szurkolunk. A drukkolás közben viszont nem érdemes megfeledkeznünk arról, hogy a sportteljesítmények mögött nemcsak iszonyatos mennyiségű munka és lemondás, hanem egyéni történetek is állnak. Ezek elszenvedői és alakítói pedig – épp emiatt – nemcsak a teljesítményüknek köszönhetően dobogtathatják meg a szívünket.
Csipes Tamara kajakozó
A 34 éves, kétszeres olimpiai bajnok kajakozó három számban is éremesélyesként indul (kajak egyes, kettes és négyes) a 2024-es, párizsi olimpián, ebből – elmondása szerint – az egyest várja a legjobban. Tamara igazi kajakos családból származik, sikereivel mostanra jócskán lekörözte édesapját, Csipes Ferencet.
A sportoló minden kétséget kizáróan most van pályája csúcsán: a Nemzeti Sportnak adott interjúban úgy fogalmazott, elmondható, hogy magához képest most teljesít a legjobban. Ugyanakkor szerényen hozzátette: meglátja, ez mire lesz elég a versenytársakhoz képest. Egy biztos, mi minden erőnkkel szurkolunk, hogy úgy alakuljon minden, ahogy Tamara szeretné!
Versenyszám döntője: augusztus 8-10.
Faith Kipyegon hosszútávfutó
Akárcsak Csipes Tamarának, úgy a kenyai hosszútávfutó, Faith Kipyegonnak is kislánya a legnagyobb szurkolója. Kipyegon nemrég adott életet Alynnak, az anyasággal kapcsolatban pedig nemrég azt nyilatkozta, az új szintre emelte a teljesítményét. „Amikor meglátom Alyn-t, szinte repülök a pályán. A jelenléte miatt tudom, hogy motiválnom kell a teljesítményemmel a fiatalabb generációt arra, hogy kihozzák magukból a maximumot” – fogalmazott ugyanitt.
Faith egyébként több helyen is őszintén beszélt arról, mennyire befolyásolta a szülés és a várandósság közben felszedett húsz kiló a teljesítményét: „Pozitívan, mégis kétségekkel telve álltam a testem változásaihoz. Úgy éreztem, nem szabad siettetnem, hogy visszafogyjak, és ez jó taktikának bizonyult.” A sportoló ugyanitt hozzáfűzte: nem biztos, hogy ilyen könnyedén ment volna a dolog a csapata hite nélkül, akik tudták, hogy erősebben fog visszatérni a pályájára a szülés után.
Faith az 1500 méteres és az egy mérföldes síkfutás világcsúcstartójaként lép majd pályára.
Versenyszám döntője: augusztus 5.
Sky Brown gördeszkás
Ugyan Sky Japánban született (a japán az anyanyelve), korábbi olimpiai bronzérmét Nagy-Britannia színeiben nyerte. (Idén is angol színekben indult.) Mint elmondta: a brit csapat jóval kevesebb nyomást helyezett rá, és edzői inkább arra bátorították, hogy élvezze a játékokat. Ez a hozzáállás pedig jóval közelebb állt a személyiségéhez.
A mindössze 16 éves Sky imádja feszegetni a sport- és saját maga határait: mindössze három hónapja, hogy az orvosok középső térdszalag-szakadással diagnosztizálták (ezt azóta már „kikezelték”), ugyanakkor augusztus 1-jén érkezett a hír, miszerint elmozdult a válla. Sky ennek ellenére továbbra is kitart amellett, hogy képviselje hazáját a megmérettetésen.
„Szeretném, ha az emberek belátnák, hogy nagyon is van helyük a nőknek ebben a sportban. Csak remélni tudom, hogy a példámmal inspirálni tudom a lányokat, és meg tudom nekik mutatni, hogy bármit képesek megtenni, ha teljes szívvel beleállnak” – nyilatkozta nemrég.
Versenyszám döntője: augusztus 6., La Concorde
An Szejong tollaslabdázó
Az olimpia kivételével már szinte mindent megnyert An Szejong dél-koreai tollaslabdázó. Akárcsak Sky Brown, úgy Szejong is fiatal korában került az élsportolók elit körébe: mindössze középiskolás volt, amikor beválogatták a dél-koreai válogatottba. Szejong egy vele készült interjúban elmondta: élete első olimpiájára korántsem annyira fizikailag, mint inkább mentálisan kellett felkészülnie.
Az őt körülvevő csapat azonban egyértelműen erősíti a játékban: elmondása szerint edzőitől akkora erőt kap, amellyel bármit képes megmozgatni. Akkor is, ha már feladná. Szejong nyilatkozataiban egyébként rendre tetten érhető a végtelen tisztelet a mesterei felé (amely méginkább szimpatikussá teszi): elmondása szerint a belé fektetett energia és munka miatt úgy érzi, tartozik nekik azzal, hogy jó eredményeket ér el a megmérettetéseken. „Teljes szívvel és a tollas iránti szeretettel játszom” – tette még hozzá az éremesélyesnek tartott Szejong.
Versenyszám döntője: augusztus 5.
Akikre az Olimpia után is érdemes odafigyelni
Ilona Maher rögbijátékos
A 27 éves, amerikai származású Ilona a tokiói olimpia alatt kezdte el felfuttatni közösségimédia-csatornáit: követői ugyanis első kézből értesülhettek általa az olimpiai falu történéseiről. A rögbijátékosnak azóta is a szíve csücske a tartalomgyártás! Maher mostanra az inkluzivitás egyik oszlopos képviselője: nem mindennapi testalkata miatt nem győzi hangsúlyozni, hogy bármilyen testalkatú legyél is, a legfontosabb, hogy te jól érezd magad a bőrödben.
Maher egyébként eredetileg Vermontból származik, gyermekkora óta sportol. Egy évig a Norwich Egyetemre járt, majd átjelentkezett a Quinnipiac Egyetemre, hogy folytassa rögbi-karrierjét. Egyetemi évei alatt összesen 3 bajnoki címet nyert csapatával, 2017-ben megkapta az MA Sorensen-díjat (ez az ország legjobb, egyetemi női rögbijátékosának járó elismerés). Főiskolai tanulmányai alatt beválasztották az USA rögbiválogatottjába, ahol 2018-ban debütált.
Ilona Maher és csapata július 30-án bronzérmet szerzett az olimpián: Ausztráliával ütköztek meg az éremért.
Simone Biles tornász
Talán egy sportoló nevét sem emlegette olyan gyakorisággal a média az utóbbi időben, mint Simone Biles tornászét. Miután Biles visszalépett a szerepléstől a tokiói olimpián, rengetegen támadták azzal, hogy cserben hagyta a csapatát és hazáját, Amerikát is. Akkor még keveseknek beszélt arról, hogy a tornászok egyik legrettegettebb problémája, az úgynevezett „twisties” kényszerítette visszalépésre: ebben az állapotban az agy nem kommunikál a testtel, így a tornász képtelen irányítani a mozdulatait, amely életveszélyes következményekkel járhat.
Biles azonban nem adta fel: mentálisan és fizikailag is sikerült újra formába lendülnie. Olyannyira, hogy ismét sikerült történelmet írnia: az olimpián ő lett az első, női tornász, aki megcsinálta a dupla Jurcsenkó-szaltót bicskamozdulattal. Ezzel a húzásával elérte, hogy a mozdulatelemet innentől Biles-elemként emlegesse a tornásztársadalom. Ezt látva valószínűleg nem véletlen, ha azt mondjuk: Simone nemcsak a pályán, hanem azon kívül is inspirálhatja a kicsiket és nagyokat!