„Hülye voltam, de azért még nem kellett volna kirabolni" - olvasóink mesélnek, hogyan verték át őket az online térben
Mindenkivel előfordult már az élete során, hogy átverték. Vannak, akiket kisebb, jelentéktelennek mondható dologgal, amelyek inkább csak bosszantóak, és vannak, akik a saját bőrükön tapasztalták meg, milyen érzés az, amikor több év vagy akár évtized munkája, megtakarítása veszik oda. Ami a közös ezekben, az a zavar és sok esetben szégyenérzet, amit az áldozatok éreznek, az anyagi vagy érzelmi kár mellett ott van az a zavarodottság és önhibáztatás, ami miatt nagyon sokan nem is mernek beszélni a történtekről. Nemcsak a hatóságoknak, de a saját környezetüknek sem. Néhány olvasónk azonban úgy gondolta, elmeséli, hogyan lett áldozat, hogy tanulni lehessen a történetükből.
Ezeket láttad már?
A csalók közös tulajdonsága, hogy nagyon meggyőzőek tudnak lenni, és nagyon jó manipulátorok. Vannak, akik azonnal szeretnék becserkészni az áldozatukat, vannak akik hosszú hónapokat, és sok munkaórát is beleölnek, hogy megbízhatónak tűnjenek. Könnyű azt gondolni, hogy az áldozatok mindig nők, ahogyan azt is, hogy az elkövetők többsége férfi, de a valóság ennél jóval összetettebb. Az online csalások velünk vannak, a mindennapjaink részévé váltak, és azok is áldozatává válhatnak, akik úgy gondolják, hogy magabiztosan ki tudják szűrni a furcsa szituációkat.
Pénzt szerettem volna keresni, én fizettem rá
Az aktuális munkahelyemen nem igazán voltam leterhelve, nagyjából az ebédidő után már csak netezgettem, és úgy csináltam, mintha dolgoznék. Gondoltam keresek egy olyan kiegészítő munkát, amit online végezhetek, akár a hivatalos munkaidőmben, és akár a nyelvet is gyakorolhatom közben.
Online nézelődtem, találtam néhány szimpatikus helyet, akik álomszerű, de még hihető fizetést ajánlottak, tapasztalat nem kellett, csak el kellett küldeni az önéletrajzot. Az egyik ilyen, egyébként Facebookon került elém, gondoltam semmi baj nem lehet. Még az sem tűnt fel, hogy 20 dolláros regisztrációs összeget kérnek, gondoltam ez a szokás. Egyik helyről sem kaptam visszajelzést, és persze a 20 dollárokat sem. Később rákerestem, és kiderült, hogy ez teljesen közismert csalás, csak még én nem hallottam róla, nagyjából 200 dollárt buktam rajta.
Olivér, 34
Megtaláltam álmaim pasiját, aki egy csaló
Tinderen ismerkedtünk meg, nyugodt volt, türelmes, romantikus, egyetlen probléma az volt, hogy külföldön dolgozott. Hetekig beszélgettünk online, odafigyelt rám, emlékezett, hogy miket mondtam korábban, releváns kérdéseket tett fel a napommal kapcsolatban, és folyamatosan bókolt. Messengeren szóban is beszéltünk, vicces volt, nyugodt volt a hangja, és nagyjából másfél hónap után mondta, hogy szeretne velem találkozni. Boldog voltam, hogy ő kezdeményez, aztán jöttek a gyanús jelek.
Először a vállalkozásával lett téves adóügyi vitája, a könyvelő elrontott valamit. Kérdeztem, hogyan tudok segíteni, azt mondta, semmi gond, megoldja. Aztán a kocsija romlott el, ami elvitte a megtakarításait, majd az albérletét mondták fel, az újhoz pedig kellett kaució. Ekkor küldtem neki először pénzt. Mondta, hogy a repjegyet sem tudja megvenni, küldtem hát arra is egy kisebb összeget, majd kisegítettem, hogy a könyvelő hibája miatti bírságot, az új könyvelőt, majd az ügyvédi díjat is ki tudja fizetni. Majdnem egymillió forintot utaltam át, majd eltűnt. A barátaim szerint én is hibás voltam, én viszont úgy éreztem magam, mint akit kiraboltak, és elhagytak ugyanazon a napon.
Hajni, 32
Kedvezmény, leárazás, csalás!
A Facebookon jött szembe egy hirdetés, nagyon menő, márkás tornacipőt árultak a bolti ár töredékéért. Meg is magyarázták az akció okát, egy beragadt készletről volt szó, gondoltam, hogy ez logikusan hangzik, ezért rendeltem. Visszagondolva feltűnhetett volna, hogy az oldal magyarsága kicsit döcögős, és az is, hogy nem teljesen ugyanaz, mint az eredeti márkáé, de szerencse a szerencsétlenségben, hogy egyszer használatos, virtuális kártyát használtam, mert így csak ezt az egy tranzakciót buktam, a számlaadataimhoz nem fértek hozzá.
Dávid, 33
A pénzügyi zseni, aki megpörgette a befektetésem
Instagramon követtem egy külföldi influenszert, vagy legalábbis valakit, aki annak mondta magát. Gyönyörű helyeken járt, menő autókban ült, és azt mondta, mindezt úgy, hogy egy közepesen nagy összeget jól fektetett be, azóta pedig különböző kriptovalutákban utazik, akit érdekel, annak segít. Voltak kommentjei is, amikben emberek hálálkodtak, a gyakorlatilag ingyen pénzért, az üzleti modell pedig az volt, hogy bizonyos százalékot levont a nyereségből. Gondoltam, ez teljesen fair, ha én nem nyerek, ő sem. Elküldtem neki a pénzem, következő héten küldte is a kimutatást (vagy az annak hívott kamut), hogy hogy állunk, nőtt a pénzem, bejött vagy három javaslata is, aztán írt, hogy sajnos az összes eddigi pénzem bukta, de ez egy nagy kockázatú dolog, előfordul az ilyen. És azzal a lendülettel le is tiltott mindenhonnan.
Annamari, 28
Mit tegyél?
Ha úgy gondolod, hogy a bankkártyaadataid illetéktelenek kezébe kerültek, azonnal intézkedj, tiltsd le a kártyád az alkalmazásban és hívd a bankod, hogy megtegyétek a további intézkedéseket. Értesítsd a rendőrséget is, ugyanis ezek a csalások és átverések bűncselekmények, legtöbbször pedig nem csak te vagy az áldozat. Minél több károsult jelentkezik, annál több információt tudtok szolgáltatni a nyomozáshoz.