Eljutott a Mount Everestre, háromszor járt az űrben, és nemrég egy magyar nő is futott vele - az olimpiai láng története
Az olimpiai játékoknak az öt karika mellett az olimpiai láng az állandó szimbóluma, eredete egészen az ókori Görögországig nyúlik vissza. A legenda szerint a láng egyenesen Prométheusztól származik, aki Zeusztól lopta, és az életet és a szabadságot jelképezi.
Ezeket láttad már?
A modern olimpiai játékok kezdetekor még nem, csak az 1928-as amszterdami olimpián vezették be újra. A lánggal való futás dátuma pedig 1936-ra, a berlini olimpiára tehető, azóta pedig a Görögországból induló, gyakran kontinenseket végigszelő útja a modern játékok egyik legerősebb szimbóluma lett. És hogy milyen érzés futni a lánggal? Erről Samu Zsófia mesélt nekünk, aki Franciaországban kocogott a fáklyával, és közben életre szóló élményeket szerzett.
Ősi romok, fehér tunikába öltözött nők Olümpiában, Héra istennő templomában, ahol az ókori olümpiai játékok is zajlottak. Az első feljegyzett játékokat Kr.e 776-ban tartották, akkor szintén a Nap és némi elszáradt fű segítségével gyújtották meg a lángot, ma egy fém parabolatükör segít ebben, majd az első futó megindulhat a békességet és a verseny pozitív értékeit hirdető lánggal a helyszín felé.
Azóta a világűrben is járt
A fáklya és az olimpiai láng szimbolikus erejű, de gyakorlatilag mindenhol járt már. 2008-ban a Mount Everestre vitték fel, 2014-ben az Északi-sarkvidékre vitték el, de járt Ausztráliában a sivatagban, sőt speciális eszközökkel a Bajkál-tó mélyére is lejutott, sőt három alkalommal a világűrbe is feljutott.
Érdekesség, hogy nem szokatlan, hogy kialudjon, éppen ezért a rituálisan gyújtott tűzből több lángot is fellobbantanak, egyfajta vésztartalékként. Idén a két és fél hónapos útja alatt nem csak Franciaországot járja körbe, de az országhoz tartozó részeket is, így Új-Kaledóniába, Réunion szigetére, francia Polinéziára és a vidéki Franciaországba is eljutott, hogy összehozza a francia területen élőket. Ebben volt nagy szerepe Samu Zsófiának is.
A fáklyavivők értékei
Zsófi Magyarországot és munkahelyét, a Samsungot, az olimpiai és paralimpiai játékok nemzetközi partnerét is képviselte Franciaországban, az életreszóló élményre több mint tízezer dolgozó közül választotta ki a vállalat. „A meglévő magyarországi munkám mellett évek óta önkéntesen dolgozom az európai kollégákat képviselő szervezetben azért, hogy meghallgassuk a dolgozókat, és az igényeiket, hogylétüket, fejlesztési javaslataikat megosszuk a vezetőségünkkel. Emellett a kiválasztáskor fontos szempont volt a szervezők felé is, hogy bizonyíthatóan a fáklyavivők értékei - a barátság, a szolidaritás és a kultúrák közötti megértés – mentén tevékenykedek” - mesélte nekünk, és elmondta azt is, hogy gyerekkorától imádja az olimpia hangulatát.
„A megnyitó és záró ünnepségeket, valamint a kedvenc versenyszámainkat volt, hogy éjszakába nyúlóan néztük a nagymamámmal nyaranta. Emiatt, amikor megtudtam, hogy lehetőségem lesz az olimpiai lánggal futni, hatalmas megtiszteltetésnek éreztem, és elképesztően boldog voltam, mert egyáltalán nem is számítottam rá” - meséli Zsófi, aki Le Lion d'Angers-ban futott, mintegy 200 kilométerre Párizstól, a Loire-völgyben.
„A szervezők alaposan felkészítettek minket a futásra: volt egy dedikált weboldal, ahol minden információt megkaptunk, rendszeresen hírlevelekben tájékoztattak, illetve kaptunk egy social media útmutatót, valamint részletes tájékoztatást a futás protokolljáról, beleértve a megfelelő tempót és a lángvivők viselkedési szabályait, sőt még arra is felhívták a figyelmet, hogy a hajunkat kössük össze az esetleges balesetek elkerülése érdekében” - meséli.
Örökre szól az a 200 méter
Zsófi május 28-án futott, már korán reggel indultak Le Lion d'Angers-ba, ahol a szervezők várták a személyre szabott lángvivő egyenruhával, a részletes eligazításon az aznap futók megismerkedhettek az olimpiai láng történetével és jelentőségével, és a nap legapróbb részleteit is átvették.
„Amikor kigördültünk a buszunkkal a fáklyavivő központból, a település utcáin már hatalmas tömeg várt minket. Amint pedig eljött az idő, hogy kocogni kezdjek, a szervezők precízen irányítottak mindenkit, hogy megőrizzék a láng méltóságát és biztonságát. Az útvonal mentén rendfenntartók és biztonsági személyzet biztosították a zavartalan haladást. A futásom körülbelül kétszáz méteres szakasza alatt a férjem is velem volt, aki fotózott és az út szélén kísért” - aznap tizenöten futottak a lánggal, és miután végigértek a városon, összegyűltek a központban, ahol mindenki lelkesen osztotta meg az élményeit.
„Nagyon hasonló volt a megélésünk, mindannyian eufórikus hangulatba kerültünk a szakaszunk után attól a hatalmas mennyiségű pozitív energiától és kedvességtől, amit az emberek felénk sugároztak” - mondja. „Az emberek integettek, éljeneztek, sokan fotóztak minket és fotózkodtak velem. Mindenki nagyon kedves volt, gratuláltak és nagyon sok közös képet készítettünk, idősekkel, fiatalokkal egyaránt. A közösség lelkesedése és támogatása fantasztikus élményt nyújtott. Látszik, hogy az emberek nagyon várják és készülnek az előttük álló izgalmas hónapokra”.
Zsófi azt mondja, hogy azóta is újraátpörgeti a fejében az egészet, rendszeresen visszanézi a fotókat és videókat. „Fantasztikus volt látni, hogy az olimpiai láng mennyi embert kovácsol össze, és milyen pozitív energiát képvisel. Hazatérve is nagyon sokan gratuláltak, ami külön örömmel és büszkeséggel töltött el. Elmondhatatlanul hálás vagyok a munkahelyemnek, a főnökeimnek és munkatársaimnak, akik lehetővé tették, hogy ebben az életre szóló kalandban részt vegyek” - az olimpiai láng útja július 26-ig, a nyitó ceremóniáig tart. Az olimpia záróünnepségére augusztus 11-én kerül majd sor, de a szurkolást akkor sem érdemes abbahagyni, hiszen utána kezdetét veszik a paralimpiai játékok, amelyen szintén sok kiváló magyar sportoló méretteti majd meg magát.