Jó, ha tudod: ide fordulhatsz, ha nőként bántalmazás, erőszak áldozata lettél
A mai napról nem szívesen beszélünk, pedig óriási szükség lenne rá. November 25. ugyanis a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja. Ez a kiemelt nap arra emlékeztet minket, amit az áldozatok minden erejükkel próbálnak elfelejteni. Tegyünk azért, hogy kevesebb áldozat legyen, tegyünk a nők elleni erőszak megelőzéséért! Nézzük, hogy Magyarországon kikhez fordulhatnak az érintettek. Ne menjünk el szó nélkül a nők elleni erőszak mellett!
Ezeket láttad már?
A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját először 1981-ben tartották meg a Dominikai Köztársaságban meggyilkolt Mirabal nővérek emlékére. Ők voltak azok a nők, akik egy diktatúra kellős közepén hangot adtak a nők jogainak. A gyilkosság megrázta a világot, és az emléknap hatására a következő években sem felejtették el az emberek. Végül az ENSZ 1999-ben ismerte el hivatalosan a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját, amelynek legfőbb üzenete: minden országnak fel kell lépnie a nők elleni erőszakkal szemben.
Habár az elmúlt évtizedekben egyre több helyen ismertté vált az esemény, Magyarországon még mindig kevés figyelem övezi ezt a napot, márpedig itthon sincs kevesebb áldozat, mint máshol. Kulturális különbségek ide vagy oda, a nők elleni erőszak mindenhol jelen van. Ezért is olyan fontos, hogy minél több helyre eljusson azoknak a segélyszervezeteknek a híre, akik segítő kezet nyújtanak a bántalmazott nőknek.
NANE Egyesület
A NANE (Nők A Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) az egyik legismertebb szervezet Magyarországon, amely a nők elleni erőszak felszámolásáért dolgozik. A csoport 1994-ben alakult, vagyis immár harminc éve segíti az erőszak áldozatait. Hogyan? Elsősorban ingyenes segélyvonallal, jogi tanácsadással és pszichológiai támogatással. Fontos tudni, hogy a segélyvonaluk nemcsak az érintetteknek szól, hanem azoknak is, akik aggódnak szeretteikért, mert tudják, hogy erőszak áldozatává váltak. A NANE segélyvonala (06-80-505-101) szakszerű segítséget biztosít minden érintettnek.
Patent Egyesület
A Patent Egyesület 2006-ban alakult, és elsősorban a női jogok védelmére, valamint a családon belüli erőszak áldozatainak támogatására összpontosít. Jogi segítséget nyújt olyan ügyekben, amelyek az áldozatok alapvető jogait és biztonságát érintik, legyen szó válóperről, gyermektartásról vagy kapcsolattartási jogokról. Az egyesület rendszeresen tart workshopokat és előadásokat, amelyek célja az ismeretterjesztés és a tájékoztatás. A Patent Egyesület honlapján keresztül bármelyik nő kérhet jogi segítséget, aki úgy érzi, hogy falakba ütközött.
OKIT – Országos Krízis és Információs Telefonszolgálat
Az Országos Krízis és Információs Telefonszolgálat (OKIT) szintén egy fontos hazai segítő csoport, amely az erőszak áldozatait támogatja. Az OKIT 24 órában elérhető segélyvonala (06-80-20-55-20) azonnali segítséget nyújt azoknak, akik válsághelyzetbe kerültek. A telefonszolgálat nem kis megnyugvást ad az érintetteknek, hiszen minden hívásra gyorsan és hatékonyan tud reagálni. Amikor pedig azt mondjuk, hogy minden, akkor szó szerint mindenre gondolunk, a fizikai erőszaktól, a szexuális bántalmazáson keresztül a lelki abúzusig.
MONA Alapítvány
A MONA (Magyarországi Nők Alapítvány) elsősorban olyan programokat szervez, amelyek célja a nők jogainak védelme és a hiteles tájékoztatás. Az alapítvány külön figyelmet fordít a fiatalok oktatására, hiszen a megelőzés egyik legfontosabb eleme a tudatosság növelése. Workshopokat, kerekasztal-beszélgetéseket és kampányokat tartanak, hogy felhívják a figyelmet az erőszak következményeire, vagy akár arra, hogy tisztázzák az erőszak fogalmát. Ugyanis vannak olyan érintettek, akik nem képesek vagy nem akarják felismerni, hogy valamilyen erőszak áldozatai lettek.
Online segítség
Ma már egyre több szervezet biztosít online segítséget is. Felmerül a kérdés, hogy miért lenne egyszerűbb egy online kapcsolatfelvétel, mint az azonnal telefonhívás? A szomorú válasz a következő: így azok a nők is kérhetnek segítséget, akik félnek nyilvánosan fellépni vagy azonosítható módon segítséget kérni. Online fórumok, e-mailes tanácsadás és közösségi média csoportok is rendelkezésre állnak, ahol az áldozatok névtelenül oszthatják meg tapasztalataikat, hogy segítséget kapjanak.
Ezeknek a platformoknak köszönhető, hogy az áldozatok nem maradnak egyedül, még akkor sem, ha már olyan súlyos helyzetbe kerültek, amikor telefonálni sem mernek a saját otthonukban. November 25. rájuk emlékeztet, azokra a nőkre, akik bántalmazás áldozatai lettek.
Figyeljünk rájuk, figyeljünk a környezetünkre, hogy időben kapjanak segítséget a bántalmazott nők.
A NANE Egyesület becslése szerint ugyanis Magyarországon évente 50 nő veszíti életét párkapcsolati erőszak következtében, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy mennyien vannak azok, akik bár túlélik, de nap mint nap elszenvedői az erőszaknak.