Ismerd fel a nárcisztikus dühöt: nagyon veszélyes is lehet, ha nem veszed észre

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A nárcisztikus emberek viselkedésében sok olyan dolog megfigyelhető, amelyet mások nem feltétlen értenek meg, miért történik úgy, ahogy. Különösen igaz ez a reakcióikra, néha még a legcsekélyebb provokáció miatt is dührohamot kapnak. A nárcisztikus személy ugyanis ilyenkor attól tart leginkább, hogy kiderül majd, hogy igazából nem az az ember, akinek mutatja magát.

Te tudod, mi az a nárcisztikus düh?
Te tudod, mi az a nárcisztikus düh?
Fotó: skynesher/Getty Images

A nárcisztikus személyiségzavarral (NPD) küzdő emberek megkövetelik, hogy mások folyamatosan csodálják őket és pozitív visszajelzéseket adjanak nekik. Ha ez nem történik meg, az olyan mögöttes szégyenérzetet válthat ki belőlük, amely azonnali dühös reakciót vált ki, és emiatt sokszor váratlanul dührohamot kapnak.

Honnan ismerheted fel a nárcisztikus dühkitörést?

A nárcisztikus düh abban különbözik a düh más formáitól, hogy a nárcisztikus düh általában aránytalan az észlelt sérelemhez képest. Olyan, mintha a személy szinte nem is erre válaszolna, a végletekig túlzó a kitörés a részéről. Ez gyakran valósággal sokkolja a másik felet, aki nem gondolta volna, hogy egy poén, vagy éppen egy semleges kijelentés ilyen reakciót válthat ki a másikból.

A nárcisztikus düh lehet aktív vagy passzív, mindkettőnek más tünetei vannak. Sokan azt gondolják, a belső típusok valójában nem is nárcisztikusok, pedig ez nagy tévedés.

Az aktív nárcisztikus düh jelei

  • Dühkitörések, ha nem kapják meg azt a figyelmet, amit szerintük megérdemelnek.
  • Ordítozás és kiabálás: lehetetlen nyugodt hangnemben tisztázni velük a dolgokat, általában pár másodperc után eljutnak arra a hangerő és érzelmi szintre, ahová mások hosszú percek, vagy órák után.
  • Robbanásszerű kitörések, intenzív düh - ezeket gyakran magas hangerő, sértő hangnem kíséri, tele meggondolatlan kijelentésekkel.
  • Hirtelen dühkitörések: az egyik pillanatban még úgy tűnhet, megtaláljátok a közös hangot, majd egy teljesen indokolatlan pontnál átvált a hangnem.
  • Verbális, vagy fizikai agresszió: akkor érzi magát nyeregben, ha fájdalmat okoz. Ha úgy érzi, vesztésre áll, akár még a fizikai bántalmazást is alkalmazza, szó szerint erővel próbálja lenyomni az ellenfelét.
  • Kontrollvesztettség: ugyan nem is szeretné, de nem is tudná kordában tartani a dühét, képtelen befolyásolni a reakcióit, az ösztönei viszik.
  • Szándékosan olyan dolgokat mond, amelyekről tudja, hogy bántani fogja majd a másikat, győztesnek érzi magát, ha ezek elhangzanak.

5 stresszfaktor, ami miatt a legtöbben szoronganak, mégsem beszélnek róla

5 stresszfaktor, ami miatt a legtöbben szoronganak, mégsem beszélnek róla

A passzív nárcisztikus düh jelei

  • Általában csenddel büntet, nem szól a másik félhez, mutatja, hogy sértett, és bocsánatkérést vár.
  • Kerüli az adott személyt, inkább lemondja a programokat, amelyhez kedve lenne, csak lássa a másik, hogy nem hajlandó vele találkozni.
  • Passzív-agresszív viselkedés: sosem mondja ki nyíltan a problémáját, mert fél a visszatámadástól, de mindig oda-odaszúr.
  • Szarkasztikus hangnem, gyakran felkérdez, felkóstol más embereket, előszeretettel teszi ezt társaságban, hogy rossz fényt vessen másokra.
  • Felsőbbrendűség érzete: azt gondolja, ő bármit megtehet, ám vele szemben minden negatív gondolat megfogalmazása, kimondása hatalmas sértés, amit nem érez jogosnak.
  • Ellenséges és keserű lesz, semmi nem teszi vidámmá, más programjait, sikereit is leszólja és kritizálja, senki és semmi nem elég jó neki.
  • Elszakad a valóságtól, veszélybe kerül a józan ítélőképessége.

Mi váltja ki a nárcisztikus dühöt?

Nem minden nárcisztikus embernek vannak dührohamai, ám elég gyakori. A düh okai sok esetben megegyeznek az NPD kialakulásának okaival is, a leggyakoribbak a következők:

Gyermekkori traumák, mint például bántalmazás vagy elhanyagolás. Ezek arra késztetik az adott személyt, hogy eltemesse valódi énjét, és egy alternatív valóságot teremtsen, amely hazugságokra épül. Ezeknek az embereknek a múltban sokszor érvénytelenítették az érzelmeiket, így fő céljuk, hogy végre valaki odafigyeljen arra, mit éreznek.

Rengetegen rettegnek a szégyentől, úgy érzik, ha nem az ő kezükben van a hatalom, akkor jobban ki vannak téve a kritikáknak. Ezért inkább megfélemlítenek másokat, mondván, akkor nem érheti őket negatív kritika.

Sokakkal nem foglalkoztak eleget a szülők, ezért megrekedtek az érzelemkezelés egy gyermekibb szintjén. Az érzelemszabályozási készségek elmaradása miatt, inkább hangerővel, kemény szavakkal akarnak nyertesen kikerülni a helyzetekből, az érett beszélgetésekre, kompromisszumokra képtelenek.

Gyakran dolgozik az irigység is, néha apróságokra is rendkívül féltékenyek tudnak lenni. Mivel mindenkinél jobbnak tartják magukat, képtelenek elfogadni, hogy egyes anyagi javak, pozíciók miért nem nekik jutnak, hanem másoknak.

Pánikroham vagy szívroham? Ezekkel a tünetekkel haladéktalanul fordulj orvoshoz

Pánikroham vagy szívroham? Ezekkel a tünetekkel haladéktalanul fordulj orvoshoz

Fekete-fehérben gondolkodnak, a szélsőségek emberei. Számukra a kérdés mindig, hogy mindent, vagy semmit. Csak ők lehetnek nyertesek, mások csupán vesztesek. Az nem lehet, hogy másnál is történhetnek pozitív dolgok, és nála is. A szemükben mindenki jó vagy rossz, nem fognak el senkit a hibáikkal együtt.

A nárcisztikus dühciklus

Honnan ismerheted fel, hogy valakinek egyszerű dührohama, vagy nárcisztikus dührohama van? A tipikus dührohamnak 6 fázisa is van, méghozzá a következők:

  1. Stressztől szenvednek, ez hosszú ideig nyomasztja őket.
  2. Szorongani kezdenek, az elégedetlenség mások számára is láthatóvá válik.
  3. Ingerültebbé válnak, elkezdenek hangot adni annak, hogy valami problémájuk van.
  4. Megjelenik a frusztráció, egyre több a dühös megnyilvánulás, és a dühös szavak.
  5. A düh formát ölt, méghozzá a hangerő emelkedésével, és egyre konkrétabb kijelentésekkel.
  6. Ezt követi a dühöngés, maga az agresszív roham, amelyet csak az érzelmek vezérelnek.

A nárcisztikus düh azonban azonnal a 6-os pontra lép, az előző 5 szakasz kimarad. Teljesen indokolatlan helyzetekben is a hangos szó, a bántó kifejezések játszanak főszerepet.

Megkapó dologra világít rá egy friss TikTok-trend: emberek életét változtathatja meg gyökeresen

Megkapó dologra világít rá egy friss TikTok-trend: emberek életét változtathatja meg gyökeresen

Megszüntethető a nárcisztikus düh?

A nárcisztikus dühöt nem kell külön kezelni, magát a nárcisztikus személyiségzavart kell elsősorban szakértői vezetéssel megszüntetni, vagy kevésbé dominánssá tenni. Ha ez sikerül, a dührohamok is megszűnnek majd. A leghatékonyabb módszer a terápia, de vannak olyan tippek, amelyek a hétköznapokban is csökkentik ezeknek a dührohamoknak az erejét.

Az ilyen emberek környezetében válogasd meg, hogyan reagálsz a dolgokra, bármit is mondanak, ne vedd túl személyesnek. Ha a logika azt is diktálja, hogy nincs igazuk, maradj nyugodt, és inkább ne folytass vitát. Nem fogod tudni meggyőzni őket észérvekkel, ezért feleslegesen generálnál egy dührohamot. Annak, aki ebben szenved, elsősorban pszichológust, pszichiátert kell felkeresnie, aki a megfelelő terápiával akár pár hét alatt is látványos változást hozhat.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

A GLAMOUR-napok kuponjait keresd a GLAMOUR+ felületein!

A GLAMOUR-napok kuponjait keresd a GLAMOUR+ felületein!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)