Műveltségi kvíz: Nagyon kellemetlen ha ezt a 10 kifejezést nem használod jól
Minden fogyatékossággal élő személy esetén vannak olyan szavak, kifejezések, amiket bátran használhatsz a jelenlétükben. Persze azt nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy senki nem sértődik meg semmin, hiszen minden ember más, de azt mindenképpen érdemes letesztelned, hogy tudod-e, hogyan illendő beszélni valakivel vagy valakiről, aki fogyatékossággal él. Jöhet egy jó kis műveltségi-esélyegyenlőségi kvíz?
Ezeket láttad már?
„De fogyatékos vagy!” Egy borzasztóan erős sértés, amit elképzelhető, hogy már te is hallottál elhangzani valakinek a szájából. Van, aki direkt, de a többség akaratlanul, bármiféle rossz szándék nélkül használ olyan szavakat, amelyek nagyon bántóak tudnak lenni a fogyatékossággal élő emberek számára. De vajon mi a helyes kifejezés, és mi az, amit semmiképp ne használj, ha nem szeretnél vérig sérteni valakit, aki fogyatékossággal él? Ez a műveltségi kvíz segíthet neked, hogy kiderítsd, mennyire vagy képben ezekkel a jelzőkkel.
Szabad-e használni a "világtalan" szót?
Mi a helyes kifejezés ezek közül?
Sértő-e a "süket-néma" kifejezés?
Ebből a négyből csak egy a helyes. Melyik az?
Hogyan kommunikálnak a siket emberek?
Hogyan nevezzük azt az embert, aki nem rendelkezik semmilyen fogyatékossággal?
Ebből a négy jelzőből három végtelenül bántó. Melyik az az egy, ami nem az?
Szabad-e azt mondani valakire, hogy vak?
Egy szakember, aki fizikai értelemben véve segít egy fogyatékossággal élőnek. Hogyan nevezzük őt?
Mi a helyes jelző ezek közül?
Jó úton jársz
Ha nem értél el magas pontszámot, akkor se csüggedj, mert azáltal, hogy szántál időt a kvízre, máris tettél egy nagy lépést az elfogadás felé. Végső soron a lényeg úgyis az, hogy empatikusak legyünk egymással, és a legjobb szándékkal közelítsünk embertársaink felé - ez sokkal fontosabb, mint hogy helytelenül használunk-e egy adott szót vagy sem.
Csak egy személyes vélemény tőlem, mint kerekesszékestől, hogy miután hosszú és fáradtságos munkával (érzékenyítéssel, kommunikációval) a sorstársakkal együtt sikerült végre elérni, hogy ne mondják ránk, hogy “fogyatékos”, mára ismét használatos lett. Némileg érthetetlen, mert bizonyos források szerint ajánlott, míg mások szerint kerülendő. Kérdés, hogy emiatt az elmúlt évtizedek során berögzült pejoratív értelemben használt szó miatt tudunk-e majd idővel úgy tekinteni a fogyatékosokra, mint akik nem "fogyatékosok". Ugye érted…?
Ez viszont rajtunk, a te és a mi nyitottságunkon múlik, hogy képesek vagyunk-e felülírni a múltat, és megteremteni egy mindenki számára élhetőbb jövőt.