Elveszítette a lábát és majdnem meghalt egy tampon miatt a modell, pedig nem ő hibázott
Egy modell 24 éves korában élet és halál között lebegett, miután elkapott egy tampon okozta súlyos bakteriális fertőzést. Bár életben maradt, mindkét lábát elvesztette. Azóta küldetésének tekinti, hogy felhívja a figyelmet a tamponhasználat veszélyeire.
Ezeket láttad már?
Lauren Wasser egy 24 éves, teljesen egészséges fiatal lány volt, aki nők millióihoz hasonlóan tampont használt. Annak ellenére, hogy nagyon elővigyázatos volt és higiénikus körülmények között, rendszeres időközönként cserélte a menstruációs eszközt, toxikus sokk szindróma (TSS) alakult ki nála, ami majdnem az életébe került.
Mindkét lábát amputálni kellett
Lauren Wasser igyekszik eloszlatni azt a tévhitet, miszerint csak azokat sújtja a toxikus sokk szindróma, akik nem figyelnek oda a kellő higiéniára és elfelejtik, elodázzák a tamponcserét - esetében pont az ellenkezője történt: bár négy óránként eltávolította az eszközt és újat helyezett be, mindeközben pedig a tisztaságra is ügyelt, mégis csak az utolsó pillanatban tudták az orvosok visszahozni az életbe.
A most 36 éves lány akkor két szívinfarktust kapott, majd mesterséges kómába helyezték. Bár az életét megmentették, Lauren végtagjain az üszkösödés miatti sérülés helyrehozhatatlan volt, így az orvosoknak amputálniuk kellett a jobb lábát térd alatt, valamint néhány lábujjat, és a bal lábán lévő sarkának egy részét.
Mi is az a toxikus sokk szindróma?
A toxikus sokk szindróma egy ritka és életveszélyes bakteriális fertőzés. Gyakran félrediagnosztizálják, mert a tünetek más gyakori betegségekre hasonlítanak - magas láz, hányás, szédülés és hasmenés jellemző rá. Kialakulásáért a staphylococcus baktérium felelős, amely számos mérget termel, mely a véráramba felszívódva szepszises, vérmérgezéses tüneteket okoz.
Sokan úgy gondolják, hogy a TSS-t a tampon nyolc óránál hosszabb ideig történő bent hagyása okozza, de több példa is bizonyítja, hogy a betegség azok esetében is előfordulhat, akik helyesen használják. „A TSS bárkivel bármikor megtörténhet” – mondja Lauren Wasser „Célom és életfeladatom, hogy ne csak ez az információ legyen elérhető, hanem a nők is beszélgessenek egymással, párbeszédet alakítsanak ki és figyeljenek egymásra, mert a tudás kulcsfontosságú” - teszi hozzá.
Elkerülhető?
Bár a kockázat minden tampont használó nőnél fennáll, a TSS csak nagyon ritka esetben következik be, és vannak olyan óvintézkedések, amelyeket mi is megtehetünk az elkerülése érdekében. Érdemes kevésbé nedvszívó tampont választani, és minimum 4-6 óránként cserélni, éjszakánként pedig tampon helyett betétet használni. Illetve vannak más alternatívák is, amelyek könnyebbé tehetik azokat a napokat, például a menstruációs tölcsér.
Dr. Pop Andrea szülész-nőgyógyász szakorvos a GLAMOUR egy korábbi számában elmondta, hogy kifejezetten ajánlja a menstruációs kelyhet, főként azoknak, akik visszatérő hüvelyi fertőzéssel küzdenek. A tampont már csak azért sem tartja jó megoldásnak, mert az a hüvelyben lévő hasznos baktériumokat is felszívja, illetve azáltal, hogy szárítja a hüvelyfalat, irritációt is okozhat. „A tampon kapcsán mindig felmerül a toxikus sokk szindróma veszélye is, de ez szerencsére nagyon ritkán fordul elő, 4-5 óránkénti tamponcserével nagy biztonsággal megelőzhető” - magyarázza.
Összességében a toxikus sokk szindróma kialakulására valóban nagyon kevés esély van, és bizonyos óvintézkedésekkel csökkenthető a kockázata, de fontos, hogy te is mindent megtegyél annak érdekében, hogy elkerüld.