Ha megcsalta az exét, veled is megteszi? Egy párterapeuta elárulta, milyen jelekre figyelj
Biztos te is hallottad már azt az óva intő mondatot, hogy vigyázz azzal, aki egyszer megcsalt valakit, mert veled is meg fogja tenni. Bár sokak szerint ilyenkor a hűtlenség borítékolható, egy párterapeuta úgy véli, hogy ez nem mindenkinél törvényszerű. Néhány jel alapján most kiderítheted, hogy fennáll-e a veszély a hűtlenségre a te párod esetében.
Ezeket láttad már?
Aki egyszer hűtlen volt, mindig az is marad? Egy párterapeuta szerint nem. Nyilván egy megcsalást komolyan kell venni, viszont az nincs kőbe vésve, hogy ha egyszer megtette, újra meg fogja. Lehet, hogy csak egyszeri botlás volt, az is lehet, hogy nem, de amennyiben a párodnál az alábbi jeleket tapasztalod, a szakértő szerint érdemes bízni a közös jövőben.
Érthető, hogy félsz
Ha olyasvalakivel jársz, aki korábban már volt hűtlen, az még nem jelenti automatikusan azt, hogy a kapcsolat kudarcra van ítélve. Mégis, ha tudod, hogy a partnered félrelépett a múltban, teljesen érthető, hogy tartasz a közös jövőtől. „A közhiedelemmel ellentétben azonban ez nem egyetemleges igazság” - mondja dr. Kayla Knopp klinikai pszichológus a SELF magazinnak. Szerinte az olyan kifejezések, mint a „mindig”, nem tényszerűek: lehet, hogy sokan notorikus megcsalók, de vannak bőven olyanok is, akik tanultak a hibáikból.
A Denveri Egyetemen végzett kutatás szerint a korábban hűtlen személyek közül sokan nem léptek félre a következő kapcsolataiban. „Sok ember fél attól, hogy megcsalják őket, ezért ha hisznek a fekete-fehér látásmód [például „ha egyszer hűtlen volt, mindig hűtlen lesz”], – nagyobb biztonságban érezhetik magukat” – teszi hozzá dr. Knopp. Pedig lehet, hogy teljesen alaptalan a félelmük, amit az alábbi biztató jelek is alá tudnak támasztani!
1. Őszintén megnyílik előtted a múltjával kapcsolatban
A partnered egyáltalán nem köteles beszélni neked a múltbéli kapcsolatairól, szóval ha ezt magától megteszi, az jó jel. Ha pedig még a hűtlenségét is bevallja neked, az azt bizonyítja, mennyire egyenes. Hiszen gondolj bele: vannak dolgok, amikkel nem szívesen dicsekszik az ember, főként ha fennáll a veszélye annak, hogy ha színt vall, elveszítheti a szerelmét. Dr. Knopp szerint ezért „ha valaki önként felvállalja a hibáit, sokkal nagyobb valószínűséggel lesz megbízható partner a jövőben. Ráadásul ez egy erőfeszítés arra, hogy a kapcsolat ne hazugságokra és titkokra épüljön” – hangsúlyozza.
2. Tudja, mi vezetett a félrelépéséhez
Nyilván a magyarázta még nem változtat a tényen, hogy hűtlen volt, de sokat elárulhat arról, mennyire önreflexív, és tud-e felelősséget vállalni a tetteiért - a szakértő szerint pedig ezek fontos lépések a rossz minták felülírásához vezető úton. Az, aki tanult a hibáiból, például nem mentegeti magát mondván, részeg volt, vagy kihűlt a hálószoba, és emiatt keresett máshol izgalmakat.
3. Megérti, ha szkeptikus vagy vele szemben
Ha a párod védekezni kezd, amikor felhozod a múltját, az általában arra utal, hogy nem mer szembenézni azzal, amit tett, és felelősséget vállalni érte. Érdemes megfigyelni, hogy milyen érzelmi állapotba kerül, amikor a megcsalásról beszél: közömbös, elkerülő, dühös, szomorú? Nem foglalkozik az esettel vele vagy láthatóan megbánta a megcsalást?
Ha az utóbbi, akkor bizonyára arra törekszik, hogy ez ne forduljon elő a jelenlegi kapcsolatában, ehhez viszont meg kell adnia magának, de főként neked az elegendő időt, hogy megszilárdulhasson a bizalom. Úgy látod, hogy türelmes és megértő veled szemben? Ha a válaszod igen, akkor nagyon jó úton jártok.
4. Csak egyszer történt meg
Néha a félrelépés körülményei – például az, hogy érzelmi vagy fizikai volt-e – nem számítanak, hiszen egy megcsalás mindkét formája ugyanolyan fájdalmas lehet. De bizonyos részletek, mint például az, hogy egyszeri botlásról vagy egy hosszabb ideig tartó viszonyról volt szó, segíthetnek eldönteni, hogy notorikus megcsalóról beszélünk-e – fejtegeti tovább dr. Knopp.
„Ha valaki hosszabb ideig hűtlen, nagyobb valószínűséggel fog újra félrelépni, mint az, aki csak egyszer tette meg – hacsak nem dolgozott komolyan magán” – mutat rá a szakember. Ennek az az oka, hogy az ismétlődő viselkedések általában egy mélyebben gyökerező kényszert jeleznek, például az illetőnek külső megerősítésre van szüksége, vagy fél az elköteleződéstől.
Ez nem egyenrangú azokkal a szituációkkal, amikor valaki egy időre elveszíti a józan ítélőképességét, és olyat tesz, amiről tudja, hogy nem rá vall, és azonnal meg is bánja, amit tett. „A sorozatos hűtlenség kezelése általában hosszabb távú beavatkozást igényel, például terápiát” - teszi hozzá dr. Knopp.
5. Lépéseket tesz a javulásért
Ünnepélyesen megesküdni, hogy soha többé nem lesznek hűtlenek, vagy a félrelépésüket életük „legnagyobb hibájának” nevezik, megnyugtató lehet. Ezek a kijelentések azonban önmagukban nem elegendők annak bizonyítására, hogy tényleg “jó útra tértek”. Bárki – különösen az, aki a megtévesztésben jártas – mondani bármit tud, de vajon az ígéreteket tettek is követik?
A pszichológus szerint ez nem arról szól, hogy mit mond, hanem azokról a lépésekről, amelyeket azért tesz, hogy tanuljon a hibáiból, azaz dolgozik önmagán, a viselkedésén, a reakcióin. Még ha nem is feltétlenül kér szakszerű segítséget, az önmagába fektetett munka láthatóvá teszi, hogy komolyan változni és változtatni szeretne. Ez pedig már félsiker!
Bármennyire elkeserítő is tud lenni a gondolat, hogy olyasvalakit szeretsz, aki korábban már hűtlen volt, a kapcsolatodban egyáltalán nem biztos, hogy a történelem megismétli önmagát – különösen, ha a párod bebizonyította, hogy őszintén elkötelezte magát melletted, valamint a kapcsolatotok és a pozitív változás mellett.