Jövőbe látó tojások? Különös húsvéti szokások a világ minden tájáról
Húsvét idején idehaza hagyománynak számít, hogy tojást festünk, sonkát főzünk, tojáskeresésre indulunk, hétfőn pedig várjuk a locsolókat, akik jellemzően kölnivel vagy vízzel érkeznek. Egyes országokban azonban a meglehetősen furcsa szokások is nagy népszerűségnek örvendenek, amelyek közül jó néhányban a jövő megjóslása is szerepet kap.
Ezeket láttad már?
Ami általánosságban elmondható, hogy a Húsvét ünnepe során rengeteg országban nagy hangsúly kerül a tojásokra és a húsvéti nyuszira is, akárcsak nálunk. Azonban a világ egyes tájain valóban egészen elképesztő húsvéti szokások hódítanak, amelyek közül néhányra talán mi is rámondanánk elsőre, hogy kipróbálnánk, míg többet valószínűleg a legtöbben nem terveznénk be egy húsvétra sem.
Németország
Húsvétkor itthon sokan szeretünk barkaágakra és aranyesőre húsvéti tojásokat aggatni. Németországban pedig gyakorlatilag bárhová nézünk ilyenkor, könnyen szembetalálkozhatunk díszes fákkal és bokrokkal, néhányon közülük pedig akár több tízezer színes tojás is található.
De jellemző itt egy „Eierpecken” nevű szokás is, amelynek lényege, hogy a játékosok két főtt tojást egymáshoz ütnek. Az nyer, aki fel tudja törni az ellenfele tojását anélkül, hogy a sajátja megsérülne. Ha ehhez a hagyományhoz te is csatlakozol a családoddal vagy a barátaiddal, az máris garancia arra, hogy szórakoztatóan üssétek fel a húsvéti főtt tojásokat.
Skócia
Te el tudnád képzelni, hogy húsvétkor kimész egy meredek dombra és részt veszel egy tojásgurító versenyen? Svájcban ennek hagyománya van, a versenyt pedig az nyeri, aki a legmesszebbre jut el a szépen feldíszített tojásával úgy, hogy az nem törik el.
Norvégia
Az egyik legfurcsább húsvéti szokás minden kétséget kizáróan a norvégokhoz köthető. Az egyik legkedveltebb tevékenységük ilyenkor, hogy bekuckóznak egy krimivel, ami miatt a könyvkiadók az év ezen szakaszában különkiadásokkal is készülnek.
Ez 1923 óta szokás, akkor történt, hogy egy író páros úgy szerette volna népszerűsíteni az új krimijét, hogy egy hangzatos hirdetést helyeztek el az egyik legnagyobb norvég napilap, az Aftenposten címlapján. Ennek okán az olvasók azt hitték, hogy valós bűntényre utal, majd az első benyomás hatására hamar elkapkodták a regényüket.
Guatemala
Ha Guatemalában jársz húsvétkor, akkor bizony rengeteg gyönyörű virágszőnyeggel találkozhatsz, amelyek általában több mint egy kilométer hosszúak. Ezek elkészítése több napot vesz igénybe, majd húsvét napján az emberek végigsétálnak rajtuk egyenesen a helyi templomokig, ahol részt vesznek a hagyományos ünnepi misén.
Lengyelország
Lengyelországban a hagyományok szerint az adott házban, lakásban élő nők feladata, hogy elkészítsék az ünnepi süteményeket és a hagyományos húsvéti kenyeret. Ugyanis úgy tartják, hogy ha a férfiak is részt vesznek ezekben a feladatokban, akkor a bajuszuk elszürkül, a tészta pedig nem kel meg.
Szerbia
Akárcsak mi, a szerbek is szívesen díszítenek tojásokat, sőt előszeretettel rendeznek versenyeket is, hogy megmérettessék az alkotásaikat. A böjt után először húsvét vasárnap, a templomból hazaérve esznek tojást, amit gyakran a „tucanje” nevű játék előz meg. A játék lényege, hogy feltörjék a másik tojását, akié pedig ép marad, az a hiedelmek szerint a jövőben szerencsés lesz.
Új-Zéland
Míg a világ nagy részén húsvétkor tojásokra vadásznak, addig Új-Zélandon a nagy húsvéti nyuszivadászat veszi kezdetét, amely onnan ered, hogy a helyiek szerették volna, ha kevesebb nyúl járja a termőföldjeiket. Ilyenkor több mint 500 vadász verseng ilyenkor az áhított trófeáért és egy meglehetősen nagy pénznyereményért.
Görögország
Sok országban rengeteg különféle színben pompázó, díszes tojással találkozhatunk. Görögországban nem, ott a hagyományok szerint leginkább piros tojásokat festenek. Méghozzá azért, mert ezzel szimbolizálják az életet, egész pontosan Krisztus vérét és a halál feletti győzedelmeskedését.
Korfu
Ha húsvétvasárnap Korfun jársz, légy elővigyázatos, ugyanis a hagyományokhoz hűen ilyenkor sokan kerámiából készült tárgyakat dobnak ki az ablakon. Hogy pontosan miért, az nem tisztázott. Míg egyesek szerint a tavasz jelképét szimbolizálja vagy az újévhez kötődő takarítás része, addig mások szerint a Jézus halála miatti gyászt fejezi ki.
Fülöp-szigetek
A legbizarrabb, egyenesen megrázó húsvéti hagyomány minden bizonnyal a Fülöp-szigetekhez kötődik. Itt ugyanis egyes helyi lakosok úgy emlékeznek meg Jézus haláláról és feltámadásáról, hogy fizikailag vezekelnek, beleértve azt is, hogy vannak emberek, akiket - önszántukból - Jézushoz hasonlóan keresztre feszítenek.
Ennél megdöbbentőbb húsvéti hagyományba aligha botolhatunk, de annyi biztos, hogy bárhol is járunk a világban húsvétkor, nem árt, ha a helyi hagyományokról is tudomásunk van. Mert míg egyesek szórakoztatóak és jókedvre deríthetnek bennünket, addig, mint ez a példa is mutatja, lehet, hogy - már csak a saját lelki békénk érdekében is - valamelyiket jobb, ha elkerüljük.
Forrás: klook.com, globelink.co.uk, ajuntament.barcelona.cat, missiontranslate.com, wanderlust.co.uk